Allah'ın Razı Olduğu Pencereden Bakmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Allah’ın Razı Olduğu Pencereden Bakmak


haber-181020121419bas

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Sayın Masum Bayraktar Hoca Efendi özel bir sohbette şunları söyledi: İnsanoğlu yaradılış ve fıtrat itibariyle sosyal olmak zorundadır. İkili ilişkiler, Beşeri ilişkiler ve insani ilişkiler gibi münasebet gerektiren konularda muhatap ve muhatapları olur. Aynı zamanda bu sosyal olmamızı gerektirir.

 

Dinde ruhban yoktur yani bir köşeye çekilerek insanlardan kaçmak ve anti sosyal olmak Müslümanın şiarında yoktur. Dolayısıyla evimizde, ailemizde, işimizde yani tüm yaşantımız da insanlarla iç içe olur, durumundayız.

 

Dolayısıyla bu ortamda hayatımızı sürdürürken çeşitli olaylar, meseleler, konular, konuşmalarla ve fiziki ve sosyal işlerle karşılaşırız. Bu gibi durumlarda olaylara nasıl bakmalı ve yaklaşmalıyız. Tabii ki Allah’ın razı olduğu pencereden bakmalıyız. Ne demektir bu; Mesela ticaretindeki bir muamele esnanasın da müsbet veya menfi bir olay karşısında insan hemen bu olayda; Allah’ım benim hangi davranışımdan hoşnut olur diye kendine sormalı ve ona göre davranmalıdır.

 

Bu pencereden bakış tüm sosyal yaşamımızda da olmalıdır örneğin; gençliğin şuurlanması çocuklarımızın ve ailemizin eğitimi, dini ve insani çalışmalarımız, nişan, düğün, evlilik konuları ve ticaretimiz gibi ve sınırlandıramayacağımız tüm sosyal yaşantımızda Allah (c.c.)’ın razı olduğu pencereden bakmalı ve olaylara bu şekilde yaklaşmalıyız. Biraz zordur ama oturduğumuz yerden hiç bir şey olmaz. Biraz çalışmak gerekir. Allah’ım çalışıp da başaranlardan olmayı nasip etsin diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

Yorum yapın