Aracı Olan Marifet Derneği Neden Hiç Bir Açıklama Yapmadı? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Aracı Olan Marifet Derneği Neden Hiç Bir Açıklama Yapmadı?


Efendi Hazretlerimizin (k.s.) Çeçenistan’a gideceği ile ilgili haber ülkemiz ve camiamız tarafından şaşkınlıkla karşılandı. İsmailağa Vakfının ve Marifet Derneğinin bu konuda hiçbir açıklaması olmadığı halde gazete manşetlerinden bu tür bir haberin duyurulmasına hiç kimse bir anlam veremedi. Marifet Derneğinin habere ilişkin hiçbir açıklamada bulunmaması veya tekzip etmemesi ise hala merak konusu.

Kamuoyuna yansıyan haberlerde Çeçenistan’a götürülme işinde Marifet Derneğinin aracı olduğunu öğreniyoruz. Marifet Derneği aracı ise neden böylesine önemli bir meseleyi gazete manşetlerinden duyuyoruz? Eğer böyle bir şey varsa bu aile içi bir meseledir. Camia olarak bunu gazete manşetlerinden değil yetkili ağızlardan duymak gerekirdi. Hal böyleyken maalesef Marifet Derneği hiçbir açıklama yapmadı.

AİLESİ RAZI OLMADIĞI HALDE GÖTÜRMEK Mİ İSTİYORLAR?

Efendi Hazretlerimizin (k.s.) ailesi ve yakın akrabaları olaya tepki gösterirken Efendi Hazretlerimiz (k.s.) çok riskli bir bölge olan Çeçenistan’a niçin götürülmek isteniyor? Marifet Derneği, Efendi Hazretlerimizin (k.s.) ailesi ile her konuda beraber hareket ediyor deniyordu. Acaba ne oldu da Efendi Hazretlerimizin (k.s.) ailesinin ve yakın akrabalarının tepkisine rağmen Marifet Derneği götürme işinde aracı oldu?

AİLE İÇİ MESELELER ARAMIZDA HALLEDİLMELİDİR

Efendi Hazretlerimizin (k.s.) Çeçenistan’a götürülme haberini apar topar medyaya aksettirmenin hiçbir tutarlı tarafı yoktur. İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı’nın haberi enine boyuna incelemeden Marifet Derneği ile irtibata geçip olayın aslını araştırıp çözüme ilişkin bir adım atmadan hemen medyaya taşıması, oldukça yanlış olmuştur. Camiamızın önderi konumunda olan bir kurumun aile içi meseleleri medyatik hale getirmesi tamamen tecrübesizliğin eseridir. Bu hadisenin medyaya taşınmasındaki amaç nedir? Camiamıza ilişkin bu türden haberlerin kamuoyuna lanse edilmesi, camiamıza yarardan çok zarar vermektedir. Bu konuda vakfın daha temkinli hareket etmesi gerekirdi. Marifet Derneği ile görüşüp müşterek bir noktada buluşmalıydılar. Yaşanan bu hadise, vâkıfın, Marifet Derneği üzerinde bir etkisinin olmadığını gösteriyor. Ya da aralarında bir kopukluk var. Eğer bahsettiğimiz şeyler var ise bunların bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Eğer böyle bir şey yok ise bundan sonra cereyan edecek hadiselerde daha ihtiyatlı davranılmalı ve ortak hareket edilmelidir.

CAMİAMIZ BU KONUDA BİR AN ÖNCE AYDINLATILMALIDIR

Aile içi ve böylesine önemli bir haberi gazete manşetlerinden duymak istemiyoruz. Eğer bu haberin doğruluk payı varsa Marifet Derneği halkımızı ve camiamızı aydınlatıcı bir açıklama yapmalıdır. Eğer yalan bir haber ise bir an evvel tekzip etmelidir.

FATİH MEDRESELERİ

Yorum yapın
    1. takva diyorki;

      Neler dönüyor kafam almıyor birileri arada sanki çıkar için bir çalışma sanki bu şiddetle kınıyorum efendi hz ailesi istemediği halde ne bu zorbalık.. Ben şahsen istemiyorum yabancı ülkelere götürülmesini amacı ne bunların

    2. Abdullah yaren diyorki;

      Dikkat cekici bir uyarı …tebrikler