Avrupa'yı Değil İslam'ı Örnek Almalıyız | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Avrupa’yı Değil İslam’ı Örnek Almalıyız


Kavacık Medine Mescidi’nde Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi hadis dersi düzenledi. Hadis dersinden sonra sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Ülke olarak yeni eğitim-öğretim yılına çok sıkıntılı ve sancılı bir şekilde başladık.

 

SEÇMELİ DERS 5. VE 9. SINIFLARDA

 

Seçmeli eğitim dersleri yasaya göre her sınıfta uygulanması gerekirken, Bakan beyin uygulamalarından dolayı sadece 5. ve 9. sınıflarda bu uygulama başlandı. Diğer sınıflara giden öğrencilerin “Kur’an ve Siyer” derslerini seçme şansı yoktur maalesef!

 

Gazete ve TV’lerde her gün okullardaki olumsuz haberlerle karşılaşmaktayız. Veliler çocuklarını hangi okula yerleştireceğini, hangi dersleri seçeceği konusunda çok sıkıntılı günler geçirdiler.

 

Özellikle dün ajanslara düşen bir haber okullardaki sıkıntıların hangi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

 

İzmir’de Nazire Merzeci İlköğretim Okulu’nda 40 yaşındaki Kimya öğretmeni Sevilay Durukan, derste öğrencisi H.K. (14) tarafından diğer öğrencilerin gözleri önünde karnından bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan bayan öğretmen yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

Bu olay gerçekten insanın kanını donduran çok üzücü bir olaydır. Bu olayın perde arkasını iki yönlü incelemek gerekir.

 

EĞİTİM AİLE’DE BAŞLAR;

 

Eğitim ilk olarak ailede başlar. Bir çocuk ilk ahlaki bilgilerini anne-babasından ev hayatında öğrenir. Anne-baba çocuğun eğitiminden mesuldür. “Ben çocuğumu okula gönderdim artık öğretmenleri düşünsün” diyerek bu mesuliyetten kaçamayız. Evlerimizde evlatlarımıza nasıl bir eğitim veriyoruz ki daha henüz 14 yaşında bir cana kıymayı kastediyor. Bu nasıl bir eğitimdir, Mevla’m bütün yavrularımızı muhafaza etsin. Onları en güzel şekilde yetiştirmeyi nasip eylesin.

 

Eğer sen, evladını İslami terbiye ve şuurunda yetiştirmez, güzel ahlakı veremezsen o evladın hem dünyasını hemahiret hayatını kaybetmesine sebep olursun. “Bir baba, evladına güzel ahlaktan başka bir miras bırakamaz” buyurmuş Efendimiz (s.a.v) onun için daha küçük yaşta bu eğitimleri vermeli eğer veremiyorsak bu eğitimi veren yerlere evlatlarımızı göndererek hem dünya da hem ukba’da rahat ve huzurlu bir hayat yaşamalarını sağlamış oluruz.

 

AVRUPA’YI DEĞİL İSLAM’I ÖRNEK ALMAK;

 

Devlet olarak eğitim sistemimizi tekrar düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Eğitim gönül işidir, zorla değil sevgiyle verilmelidir. Eğitim kalitemizi, müfredatlarımızı, okullarımızı, öğretmenlerimizi daha kaliteli bir seviyeye getirmek mecburiyetindeyiz. Sınıflar 70-80 kişilik bir haldeyken, daha yeni vazifeye başlayan genç öğretmenleri böyle bir sınıfa verirsen, okullarda karma eğitim ve büyük-küçük öğrenciler aynı binalarda okumaya devam ederlerse bu sıkıntılar gün geçtikçe çoğalmaya devam edecektir.

 

Okullarda nasıl bir eğitim veriliyor ki, bir öğrenci, öğretmeninin canına kıyıyor. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” buyuruyor Hz. Ali Efendimiz. Bizler bu şuuru vermeliyiz.

 

Sayın Bakanımız, yeni eğitim yılı hakkında açıklamalar yaparken bu sistemi Avrupa’dan örnek aldığımızı ve çok başarılı olacağımızdan övgüyle bahsediyordu. Bu ülkede verilecek eğitim sistemini sen kalkar Batı’dan alıp getirirsen bu kılıf bize uymaz. Avrupa’dan getirdiğimiz hangi kanun ve yasalar bize uymuş ve bir faydasını görmüşüz ki en önemli olan eğitim sistemi de Avrupa’dan alınıyor. Hala anlamış değilim. Model olarak biz Avrupa’yı değil Avrupa bizi örnek alsın.

 

Biz ecdat Osmanlı’nın torunlarıyız. Avrupa hep Osmanlıyı takip eder, hızına yetişemezdi. Ama şimdi biz onların peşinden gitmeye çalışıyoruz. Sonumuz hayrola diyerek Hoca Efendi konuşmasını tamamladı.

 

 

Yorum yapın