Beraat Kandili | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Beraat Kandili


Beraat Kandili Ramazanın müjdecisi, şaban aynın 15. Gecesi.

Şaban ayı Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ayıdır. Efendimiz (s.av.) bu ayda, geceleri sabahlara kadar ibadet ederdi, çok oruç tutardı. Hazreti Aişe (r.a.) annemiz sebebini sorunca “Ya Aişe! Azrail (a.s) o sene içinde vefat edeceklerin isimlerinin yazdırıldığı aydır. Bende ismimin ancak oruçlu iken kaydedilmesini seviyor ve istiyorum” derdi.

Beraat Gecesi, Şaban ayının en önemli gecesidir. Yılında en dikkat edilecek, ihya olunacak gecelerinden biridir.

Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v); “Şaban ayının 15. Gecesini ibadetle geçirin, gündüzünü de oruç tutun. Çünkü yüce Allah (c.c.), bu gece dünya semasına rahmet ile tecelli eder ve “yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan, ona da istediğini vereyim” diye buyurmuşlardır.

Bu gece rahmet, bereket ve af gecesi…

Bu gece insanın kendini yenileme gecesi…

Beraat gecesi tefsirlerde; Kur’an’ı Kerim’in, levhi mahfuza bu gece indirildiğini bildirmektedir. Duhan suresi 2-3 ayeti kerimelerinde “Apaçık olan Kitap’a andolsun ki, biz onu (Kur’an’ı Kerim’i) mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.”
Bu mübarek gecede o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölümler, geniş rızık, dar rızık, sağlıklı bir hayat, hastalık, maddi ve manevi yükselişler kısacası her şey lehvi mahfuzda yazılır.

Bu güzel müjdelerle birlikte kendimizi bu geceye maddi ve manevi olarak hazırlamalıyız. Böyle geceler yılda bir kere denk geliyor, bu sebeple bu gecelerin kıymetini bilelim. Özellikle yatsı ve Sabah namazını cemaat ile kılalım.  Bu gece mümkün mertebe malayani ifadeler konuşmayalım, manevi sohbetlerde hazır olalım.

Bu gece çok tövbe istiğfar edelim, gözyaşı dökelim, tüm Müslümanlar için kalbimiz yansın, ümmetin birliğini ve dirliğini yüce Mevla’mızdan dilenelim. Evlatlarımız için, gençlerimiz için, vatanımız milletimiz için çok dua edelim, İbadet kuvveti için dua edelim, günahlara bir daha düşmemek için yalvaralım, istikamet üzere dinimizi yaşamak için yakaralım. Bu gece rabbimiz bizi geri çevirmeyecek, Onun hazinesi geniş, bu gece ve bütün geceler isteyelim. Bu gece ümmetin uyanmasına vesile olsun inşallah. Kalplerimiz bir olsun inşallah.

Rabbim bu gece Beraatımızı alıp, bizleri Ramazan’ı şerif ayına erdirsin.

Fatih Medreseleri olarak tüm İslam Âleminin Beraat Kandili Mübarek Olsun.

Uyanmak bizden, muvaffakiyet Allah’tandır.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın