Bir Destan'dır Çanakkale!! | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bir Destan’dır Çanakkale!!


Çanakkale Harbinin 100. yılında tekrar hatırlarız hatıraları, tekrar ciğerimiz kanar,  içimiz yanar, ruhumuz daralır, kalbimiz sıkışır, ama sonra acımızı dindiren, bizi rahatlatan, bizlere şifa olan hatıralar gelir aklımıza.

Tam 100 yıl önce, ecdadımız tarih yazmış, Ahmet’i,  Mehmet’i, Türk’ü, Kürdü, esmeri, beyazı, yaşlısı, genci, tek bir sancak altında toplanmış, dava bir, mücadele bir, şuur bir. Ya Rab! Ne şuur, 13  yaşında, 15 yaşında gençler mermilerin önüne atlıyor, amacı vatan Sağolsun, İslam daim olsun.

Analarımıza, bacılarımıza, namahrem eli değmesin diye dönmeyi düşünmeden çarpıştılar. Şehit olmadan gelme diyen Analardan mı, yoksa beraber savaşa giden babalardan mı yerleşti bu şuur o gençlere? Şimdi dedesinin kanıyla vermediği bu vatanı, belli zevklere kurban eden bir nesil yetiştiğini düşünerek, içimiz işte o zaman paramparça oluyor.

Nerede o şuuru taşıyan neslin evlatları? Nerede o buğday çorbası, üzüm hoşafı ile dayanıp, savaşan bir neslin torunu?  Nerede ırkçılık yapmadan birbiri için şehit olan ecdadın delikanlı torunları? Yoksa modernleşme kafasına dalıp toprakları almak için dedesini şehit eden zihniyetimi önder görüyor? Onların ideallerine mi saygı duyuyor? dedesinin bu topraklara girmesini istemediği küffara mı benzemeye çalışıyor? Yok yok, olmaz buna müsaade edemeyiz etmemeliyiz. İçimiz yanmalı, ecdadımız şehit olduğu için değil, nesillerin şehit olamadığı için, unutmamalıyız. Unutulmamalı, unutturmamalıyız.

Çanakkale geçilmez! Nasıl ki, o gün dedelerimiz çarpıştı, bugün bizde olsak çarpışırız Allah’ın izni ile dava bir, vatan bir, sevgi bir, doğru bir.

İslam, küfür mücadelesi kıyamet sabahına kadar devam edecektir. Belli şeylere dalıp asilliğimizi aslımızı unutmayalım.

Çanakkale savaşını özetleyen şu dizelerle sözlerimi bitirmek istiyorum.

Eski Dünya, yeni Dünya, bütün akvâm-ı beşer,
Kaynıyor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âguşunu açmış duruyor Peygamber

Yorum yapın