Biz İstişaremizi Bir Kere Yaptık | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Biz İstişaremizi Bir Kere Yaptık


haberbas090120131532

Fatih Medreseleri 25 STK ile birlikte toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantı da Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı konulara değindi.

 

Uhud savaşında Efendimizin Müslümanlar ile yaptığı istişareler neticesinde şehir içerden müdafaa edilip, dışarı çıkılmayacaktı. Gençlerin yoğun iştiyaklı baskıları neticesinde Uhud’a çıkılma kararı alındı ve Efendimiz (s.a.v.) Uhut’ta bulunan Ayneyn tepesine 70 okçu koyarak kesinlikle emir gelmeden buradan inmeyin denildi.

 

Bunu anlatmamızın sebebi bir konuda istişareler yapıldıysa bunun üzerine yapılan her ayrıntı, her ekleme yamadır, eksikliktir. Neticede Efendimizin ilk istişaresine uymayan sahabe gençleri pişman olsalar da Efendimiz geriye dönmedi ve Uhud’a çıkıldı. Tepeye konulan okçulara gelince kendi  yaptıkları yorumlarla sahabenin ileri gelen yetmiş büyüğünün şehit olmasına sebep olup ve kazanılmış savaşın kaybedilme durumuna geçilmesine sebep olmuşlardır.

 

Bundan anlaşılacağı üzere istişare ve alınan kararın üzerine yürümek olayın özünü oluşturur. Fakat istişareye kulak asmamak ya da dikkate almamak felaket getirir.

 

Biz istişaremizi bir kere yaptık ve bu felakete düşmeyeceğiz, inşallah.

 

ABDESTİMİZDEN ŞÜPHEMİZ YOK Kİ?

 

Biz bu yola çıkarken verilen sözleri, yapılan iştişareleri unutmadık ve unutmayacağız, özümüze sahip çıkacağız.

 

Efendi Hazretlerimiz (k.s.) bizlere şöyle buyurdu; “Siz gençsiniz dünyaya hizmet edeceksiniz” bu söz yere düşmez, bu olacak inşallah.

 

Bunun içindir ki her şeye rağmen sayısız seminerler, konferanslar, sohbetler, yarışmalar ve etkinliklerle arkadaşlarımız köy, il, ilçe demeden sokak sokak tüm mücadelesini veriyorlar, inşallah.

 

Bu sene Türkiye dışında faaliyetlerimizi de önemli ölçüde genişletmeye başlayacağız. Bunun ilk ayağını önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz inşallah. Bu konuda kimseden de bir çekingemiz de yoktur gereken her şeyimizi de paylaşıyoruz ve diyoruz ki “Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun” bununla birlikte her nimetin hikmetiyle beraber geldiğinin de bilincindeyiz. Dava büyükse imtihanı da büyüktür. Nedir bizim derdimiz, Efendinin ideallerine sahip çıkıp, onun yüzünü güldürmektir. Derdimiz gençlik, derdimiz insan, derdimiz kaliteli Müslüman yetiştirmek. Bizim idealimiz bunun dışına çıkmasında, varsın imtihanımız bu olsun. Şunu da çok iyi biliyoruz ki, Efendi Hazretlerimizin (k.s.) ideali ile kim oynarsa, mutlak cezasını görecek. Efendi ile oynanmaz.

 

Tabi çalışan için her şey konuşulacaktır, biz bunun bilincindeyiz. Her çalışma bize çok büyük fayda veriyor, Elhamdülillah. Bu kadar çalışmanın içinde, Bu kadar güzellik içinde nazarda oluyor. Mevlam muhafaza eylesin.

 

Fakat üzerime fitne gelmesin istiyorsan, yatacaksın. Eğer sen bu zamanda çalışma yapıyorsan, illa üzerine gelirler. Bu ülkede bir şeyler yapmaya çalışan Başbakan’ın bile dininin sorgulandığına şahit olduk ki bu sözler normaldir. Nasıl ki zamanında bu adam Müslüman değil veya Müslüman mıdır diye sorgulayanlar şimdi sensin diyorsa vakti geldiğinde yine kimin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Ama biz konuşulanlara takılmadık şimdiye kadar o yüzden bugün yürüyoruz ve büyüyoruz. Başbakan demişken şunu da paylaşalım, inşallah.

 

BİZ HER YERDE VARIZ

 

Sayın Başbakanımız geçtiğimiz günlerde şöyle bir beyanda bulundular.  Yaptığımız işlerde STK’lar bize destek olmuyor, daha öncede kendisinin STK’lar bize destek olsunlar diye bir söylemi olmuştu. Bizim STK anlayışımız yanlış ya da biz STK olarak görülmüyoruz.

 

Halbuki 25 STK ile birlikte uzun zamandır maddi manevi konularda programlarla seminerlerle yayın ve mektuplarla defalarca ulaşma çabalarımıza ve hatta arkadaşlarımızla Ankara’ya kadar gitmemize rağmen ulaşamayıp dikkate alınamadık. Hatta bu oluşumlardan STK’lardan bir tanesi de “Biz Her yerde Varız” kuruluşudur ve rica ediyoruz biz uzakta değil her yerdeyiz bize ulaşın.

 

Biz kardeşiz tebrik edilecek yerde tebriğimizi önce biz yaparız. Ama tenkit olacaksa kardeşim ezilmesin diye yine yaparız. Ama yüzüne karşı mesela Devlet on senedir askeriye, hastane, yol hususunda her tarafa çok ciddi el attılar, ama Kur’an, eğitim sistemine ve gençliğe yapılan hareket yok. Suçu başkalarına atmayalım, biraz da suç bizde. Biz derdimizi kimseye anlatmıyoruz.

 

Fakat bu yapılan mücadele ve hareketler kesinlikle boş değildir. Uhud örneğinde olduğu gibi o zaman dikkate alınmayan konular sonradan dinlemeyenlerin kabusu olmuştur. Vakit her şeyin ilacıdır biz istiyoruz ki hazır bu konuma gelinmiş bu güce ulaşılmış eyvah demeden kıymet bilinsin tecrübe ve birikimlerimizden istifade edilsin. Fakat biz çalışmamızı yaparız işin sahibi ALLAH.

 

Davası, ideali bir olan arkadaşlarımız olarak, birbirimize saygı duymalıyız. Sahip çıkmıyorsak, saygı duymuyoruz ve içerden zarar veriyoruz demektir.

 

Efendi Hazretlerimiz (k.s.) buyuruyor; “Zaten bir avuç kaldık, birbirimize düşmeyelim” Kimse içinde bulunduğu gemiyi delmesin. Aynı gemide yolculuk yapan yolculardan kimisi gemiyi delip, kimisi banane deyip de sonra biz niye batıyoruz deme hakkına kimse sahip olamaz. Gücü yeten gemisine sahip çıksın, yetmeyende en azından banane demesin içi yansın diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

haber0901201315323

Yorum yapın