Bize Ne Oldu? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bize Ne Oldu?


İçinde bulunduğumuz rahmet ve mağfiretin, feyiz ve bereketin en yoğun olduğu, kardeşliğin zirve yapması gereken şu kıymetli aylarda bize ne oldu ki Recep ve Şaban aylarını fitne ve tefrikanın, imtihanın en yoğun olduğu aylar olarak geçiyoruz.

Üstelik bu imtihan dışarıdan olmayıp en tehlikeli haliyle içeri imtihanıdır. Şunu üzülerek ve özellikle söylüyorum ki, eğer Recep ve Şaban aylarını böyle fitne ve sıkıntıyla geçiriyorsak, Ramazanda veya önümüzdeki kısa dönemde camia olarak çok daha büyük imtihanlarla karşılaşacağımızı görmek çok uzak değildir. Rabbim Efendi Hazretlerimize ve tüm camiamızı muhafaza etsin.

NE ZAMANA KADAR

Efendi Hazretlerimize gönül veren ihvanımız, sevenlerimiz ve Müslümanlar bizden hizmet ve muhabbet beklerken ne zamana kadar nefsanî sen-ben kavgalarını sürdüreceğiz? Ne zamana kadar özellikle belli kadrolara yakışmayan fitne, tefrika ve oyunlarla hemhal olacağız? Ne zamana kadar Efendi Hazretlerimizin hakkını takdim etmek yerine adeta onu yıpratmak için hiç tasvip edilmeyen hareket ve teferruatlarla uğraşacağız.

HERKES AĞZINI AÇTIĞINDA

İşin vahim tarafı bu bahsi geçen konuları herkesin bilmesi ve çokta rahatsız olmasıdır. Bununla birlikte herkes ağzını açtığında Efendi diye açıyor. Fakat kelimenin sonu ben diye bitiyor. Herkes ağzını açtığında Efendi diye açıyor da peki bu ayrılıklar niye? Her şeyini Efendi için feda etmeye hazır olan ihvanı itmek niye? Herkes ağzını Efendi olarak açıyorken Sultanımız, Efendimiz, idealimiz, gönlümüz birken neden bir araya gelip dertleşip konuşarak bize yakışmayan bu fitnelere son noktayı koyamıyoruz.

FARK NEREDE

Yoksa biz Efendi Hazretlerimizin haklarını takdim etmek yerine kendi olmayan haklarımızın derdine mi düştük? Aynı davanın erleri, aynı kapının ihvanı, aynı Efendinin evlatlarıyken bu ayrılık ve tefrikalar neden? Efendi Hazretlerimiz gibi bir Sultana, bu bahsi geçen itibarlar katiyen yakışmayacağına göre o halde yanlışlığın kendimizde olduğunun farkına vararak sancağını taşıdığımız yüce davanın şerefine yakışır bir şekilde, birlik ve beraberlik içinde sultanımızı memnun edip hep beraber yekvücut olalım, ayağa kalkalım.

Ümmetin Efendi Hazretlerimize en çok ihtiyaç duyduğu şu zamanda O’nun yüzünü güldürerek mukaddes davamızın hedefine kilitlenelim. Mevla’m sultanımıza, camiamıza halel getirecek tüm fiil ve ifadelerden cümlemizi muhafaza etsin.

Yorum yapın