Derdimiz İnsanları Kurtarmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Derdimiz İnsanları Kurtarmak


230120131415

Masum Bayraktar Hoca Efendi Rize’de vefat eden amcası Ali Bayraktar Hocaefendi (Ali Kuşi)’nin cenaze dönüşünde sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Tanıdık tanımadık insanları yaftalamak, etiketlemek çok kolaydır. İçinde bulunduğumuz şu günlerde hem kamuoyunda hem etrafımızda sıkça karşılaşılan ölüm vakalarına baktığımızda sanki hesapta olmayan hiç olmayacakmış gibi beklenen olaylarla karşılaşmışçasına şaşkınlık ifadeleri ön plana çıkıyor ki bu çok tehlikeli bir karşılamadır.

 

“Azrail (a.s.) bu ara etrafımızda” sözü de bu konuda yakışıksız bir ifadedir. Aslında Azrail (a.s.) her zaman bizimle birlikte vakti geldiğinde vazifesini yapar aynı ağzımızdaki dişlerimiz gibi devamlı bizimledir ama sırası geldiğinde çalışmaya başlar bu konuyu böyle yakın almak gerekir.

 

Başka bir mesele ise insanların arkasından falanca şöyleydi, filanca böyleydi yanlış adamdı şu hali vardı gibi olumsuzluklarla yad etmekle aslında kendimizi Mevla’ya şikayet etmiş oluyoruz. O insan çıkıp da Ya Rabbi falanca kulların bana anlatmış olsaydı ben bu halde olmazdım derse ne deriz Rabbimize, insanların hayat geçmişi değil son nefesleri dikkate alınır.

 

Tarihte bunun yüzlerce örneği vardır. Daha önemli bir konu ise biz Efendi Hazretlerimizin (k.s.) yanlış yaşantı neticesinde Ahirete giden insanlar mevzu bahis olduğunda insanları Mevla’ya biçimsiz vaziyette gönderiyoruz. Bizim zamanımızda insanlar Mevla’ya böyle gitmemeli deyip gözyaşı döktüğüne şahidiz. Bu demektir ki insanların yanlışlarıyla değil imanlarını ön plana çıkartarak yad etmek şahitlik etmektir bize yakışan.

 

ÜMMET İÇİN 75 MİLYON SALAVAT

İşte bunun içindir ki Mevlid Gecesi münasebetiyle Efendimiz ’in nezlinde Mevla’ya bir müracaat olarak bizim zamanımızda kimse imansız gitmesin demek için 75 milyon vatandaşımıza 75 milyon Salavat-ı Şerife kampanyası başlattık ve başarılı olduk. Şükürler olsun Mevlid gecesi Efendimize sunacağız. Seneye inşallah 7 milyar okuyacağız inşallah.

 

OKULLAR BIRAKILAN GİBİ DEĞİL

Neden böyle çırpınıyoruz belki gereksiz görenler olabilir ama bu bakış sadece olayın ciddiyeti bilinmediğinden dolayıdır başka bir şey değil. Geçtiğimiz günlerde 17 yaşında bir gençle tanıştım 5 dakika görüştük fakat beni altüst etti, uykularım kaçtı.

 

Ne görüştük peki, Hocam dedi okulda, lisede arkadaşlarla konuşurken dediler ki İslamiyet zor aslında Hristiyanlığı bir denesek daha kolay diyorlar. Bende öyle yaptım fakat aylar sonra istediğimi bulamadım onu da bıraktım şuan boşluktayım dedi. Bizi yakından takip edenler bilirler ki senelerdir okul konusunda STK’larla, Konferanslarla, Diyanet’inden, Başbakan’a kadar yırtıyoruz kendimizi sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

 

Fakat başta dediğimiz gibi insanlar 15 sene önceki bıraktıkları okullara çocuğunu gönderdiğini sanıyor ve biz dikkate alınmıyoruz maalesef öyle bir şey yok Allah için söyleyin bu konular lisede konuşulup hayata geçiyorsa zaten Üniversite’den inmiştir aşağı ve yarın ilkokula da inecek demektir.

 

Nereye gidiyoruz bu konu acilen ele alınıp dikkate alınmazsa yarın çok geç olur demeyeceğim şu anda zaten geç kalmış durumdayız. Yapmayın biraz dertlenelim Allah için Rabbim huzuruna kafir babası, kafir dedesi olarak çıkmaktan cümlemizi muhafaza etsin diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

 

230120131415hbr

Yorum yapın