Dinimizde Nikahın Önemi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Dinimizde Nikahın Önemi


Fatih Medreseleri Heyet kurulu Üyelerimizden Yasin Başkeser hocamız Hatay-Yayladağı ilçesi hemşerilerinden Çiftçi ailelerinin Dini nikahlarını kıydı. Hocamız öncelikle tövbe istiğfarla birlikte Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhidleri getittirdi. Daha sonra el parmaklarının açık olması gerektiğini dile getiren hocamız kalben bu genç arkadaşlarımıza dua edilmesini istirham etti. Nikahın kıyılmasının ardından nikah aşırı ve salavatlar eşliğinde evlilikte erkek ve kadınlar üzerinde gerekli şu hatırlatmaları yaptı.

 

İlk önce hanım kardeşimize hitaben Peygamberimiz (sav)’in kızı Fatıma Annemizin evlendiği zamandaki öğüdünü hatırlattı:

 

“Kızım Fatıma sen Ali’ye cariye olki, O’da sana köle olsun. Sen O’na yer olki, O’da sana gök olsun” nasihatıyla hanım tarafımızın fedakarlık hususunda daha önemli bir yer teşkil ettiğini hatırlattı. Başka bir Hadisi Şerif’te ise “Kocası kendisinden razı olarak vefat eden kadın cennete girer” ifadelerini hatırlattıktan sonra Kadın yuvasına gelinlikle girmeli, yuvayı saadetle doldurmalı ve bu kapıdan ak lekesiz bir kefenle ebedi bir yolcuğa çıkmalıdır.

 

Daha sonra damat kardeşimize dönerek şu hatırlatmalarda bulunuldu:

 

Peygamberimiz (sav) “Sizin en hayırlınız, kadınlara karşı hayırlı olanlarınızdır”, başka bir hadisi şerifte “Ya Ali üç şeyi geciktirme; 1-Vakti gelen namazı. 2- Hazır olan cenazeyi. 3- Dengi bulunduğu bekar bir kızı evlendirmeyi”. Sen şu anda üçüncü maddeyi yerine getirmiş bulunuyorsun ancak bundan sonra namaz hususunda daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Gül, O güzel kokuyu diken ile hoş geçirdiği için kazandı. Gül yetiştirmek için toprak olmak gerekir. Güneş seni terletecek, bu güllerden bir şey olmaz diyecekler. İşte sende ey güzel kardeşim toprak olup, her daim sabredici olacaksın. Allahu Teala’nın ayeti kerimede buyurduğu “Erkekler kadınları üzerine idarecidirler” gereğiyle idare etmeyi öğreneceksin. Hiç bir zaman unutma ki idarecilik demek benim dediğim olacak demek değildir. İdarecilik demek işi tatlıya bağlamak demektir.

 

Son olarak Erkek ve hanım kardeşimize hitaben İsmail as gibi evlatlarınız olmasını ister misiniz? O zaman İbrahim as gibi bir baba, Hacer Validemiz gibi anne olmamız gerekir. Rabbim bu kardeşlerimize Dünya’da ve Ahirette tüm güzellikleri ihsan eylesin. Hayırlı nesiller, zürriyetler nasip eylesin. Nikah merasimimiz dua ve musafaha ile birlikte ikramlar ile birlikte nihayetine erdi. Selam ve Dua ile…

 

 

Yorum yapın