Dışişleri Bakanlığı İçin Çarpıcı Öneri | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Dışişleri Bakanlığı İçin Çarpıcı Öneri


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi ülke gündemini ilgilendirecek bazı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nu, siyasi duruşu ile halkın teveccühünü kazanmış, ender siyaset adamlarından biri olarak görmekteyiz. Aldığı eğitim ve kişiliği ile gerçekten takdire şayan bir devlet adamı profili sergilemektedir. Göreve geldiği günden bugüne siyaset alanında kirlenmeden, güzel duruşunu istikrarlı bir şekilde sürdürmesi bizleri gerçekten etkilemektedir. Çok samimiyetle diyebiliriz ki Bakanımız Ahmet Davutoğlu Beyefendi, hem eğitim hem de ahlaki olgunluk bakımından tüm güzel övgüleri hak etmektedir. Yüce Mevla’m Sevgili Bakanımız Ahmet Beyi muhafaza etsin ve başarılarının devamını ikram etsin ayrıca onun gibi iyi niyetli siyaset adamlarımızın da sayısısın arttırsın.

 

Dışişleri Bakanımız Ahmet Beyin gerçekten çok samimi ve iyi bir eğitime sahip olduğunu kabul etmemek mümkün değildir. Ancak bizim kanaatimiz şuanda vazifeli bulunduğu konum onun için uygun bir konum değildir. Uygun değil derken, bu görevi ifa etmede eksik olduğu kesinlikle anlaşılmamalıdır. Bilakis Sayın Ahmet Bey bu vazifenin çok çok üstündeki görevleri bile başarabilecek bir donanıma sahiptir. Bunda şüphemiz yok. Ancak Dışişleri Bakanlığı onun yapabileceği bir iş değildir. Çünkü Ahmet Bey, oldukça iyi niyetli ve çok merhametli bir kişiliğe sahip. Hal böyle olunca dış ilişkilerde bu nitelikler, avantaj değil dezavantaj oluşturmaktadır. Neden dezavantaj? Şöyle ki Sayın Ahmet Bey oldukça iyi ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğu için karşısındaki meslektaşlarının da aynı güzelliklere sahip olduğu yanılgısına düşmektedir. Oysaki diğer devletlerin özellikle de Amerikan ve İran dışişleri bakanlarına baktığımızda, bırakın iyi niyeti, simalarında hiçbir rahmani özelliğe rastlanmamaktadır. İçlerindeki hainlik ve ikiyüzlülük yüzlerinden okunmaktadır. İkili ilişkilerdeki tebessümlü yüz ifadelerinin bile ne kadar yapmacık olduğunu görmekteyiz.

 

ŞEYTANLAR SOFRASI

 

Bakanımız Sayın Ahmet Bey dış ilişkilerdeki diplomatik temaslarında sürekli iyi niyetle ve müzakere yoluyla hareket etmektedir. Aslında bu tür bir yaklaşımda hiçbir yanlışlık yok. İnsani değerlere vurduğumuzda bu şekil bir yaklaşım en doğrusu. Fakat karşı tarafın iyi niyete iyi niyetle mukabele etmediği düşünüldüğünde, bu tür bir yaklaşımın neticesi ya zarar ya da çözümsüzlüktür. Sayın Ahmet Bey bu vazifeyle aslında bir nevi şeytanlar sofrasına oturmuş durumdadır. Bu kirli sofraya, onların dilinden anlayacak ve onların oyunlarına kanmayacak bir şahsın gelmesi çok daha iyi olacaktır. Eğer değişiklik gerçekleşirse, bu, hem ülkemizin hem de Sayın Ahmet Beyin menfaatine bir gelişme olacaktır.

 

Sayın Ahmet Beyin, Dışişleri Bakanlığından farklı bir göreve getirilmesi çok daha iyi olacaktır. Mesela Ahmet Bey, Başbakan yardımcısı konumunda olsa hem potansiyelini daha iyi kullanacak hem de daha iyi hizmetler gerçekleştirebilecektir. Devleti, iyi bir siyasetle yönetmek istiyorsak, eldeki mevcut kadroyu çok iyi konumlandırılmamız gerekiyor. Yoksa herkes her işi yapabilir mantığı ile yaklaşırsak, hataya düşmüş oluruz. Herkes her işi yapamaz ama herkesin yapacağı bir iş mutlaka vardır.

 

Son olarak Yüce Mevla’m, devlet adamlarımıza İslam ahlakının olgunluğunda basiretli davranmayı ve kaliteli işler yapmayı nasip etsin. Yanlışa düşmekten ve ikiyüzlü siyasetçilerin tuzaklarına düşmekten de muhafaza eylesin.

 

Yorum yapın