Fatih Medreseleri'nden Yine Bir İlk Türkiye Hatibini Seçiyor | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri’nden Yine Bir İlk Türkiye Hatibini Seçiyor


dsc_0123

1986 yılından beri faaliyet gösteren, bugüne kadar yüzlerce Hafız ve Hoca yetiştiren Fatih Medreseleri, yine bir ilke imza atıyor.

 

Örnek Genç Konferansları, Hayat Dersi Konferansları, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yapılan 150 Hafız-150 Hoca İcazet Merasimi, 81 ilde Emri bil Maruf, Nehyi Anil Münker çalışmaları gibi her sene gençliğimizin şuurlandırılması için, halkımızı yakinen ilgilendiren organizelerle ve yeni bir heyecanla karşımıza çıkan Fatih Medreseleri, 2013 yılında çok büyük bir organizasyona imza atmaya başladı.

 

81 ilden 500 Hoca ve 500 talebenin katılımıyla 81 ilde düzenlenecek olan “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının Aralık ayı 1. Etab elemeleri 29-30 Aralık 2012 tarihlerinde Rize, Bayburt, Denizli, İzmir, Sivas, Kilis illerinde gerçekleşti.

 

Kültür Merkezleri ve Konferans Salonlarında halka açık olarak düzenlenen yarışmalar müftüler, vaizler ve imam hatiplerden oluşan jüri üyeleri karşısında Türkiye’nin değişik illerinden gelen yarışmacı hocalar, “İslam’da Tesettür, İslam’da Aile, İslam’da Ticaret, İnsan ve Önemi, Sünnete İttiba” başlıklı 5 konuyu, 5 yarışmacı 10 dakika içerisinde ayet ve hadisi şerifler ışığı altında anlatarak hem katılımcılara faydalı bilgiler sunuyor, hem de hatiplik yeteneklerini sergilemeye çalışıyorlar.

 

Son derece çekişmeli geçen yarışmalar, halkın yoğun teveccühüyle birleşince son derece feyiz ve muhabbet dolu bir ortamda gerçekleşiyor.

 

Rize ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Bağcılar Şube Müdürü; Burak Doğan,

 

Bayburt ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Fatih Kumrulu Şubesi Hocalarından; Muhammed Yusuf Ergün,

 

Denizli ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Küçükçekmece Kanarya Şube Müdürü; Ahmet Karaaslan,

 

İzmir ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Sultangazi ilçesi Esentepe Şubesi Hocalarından; Turgut Bozkuş,

 

Sivas ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Yakuplu Şube Müdürü; Muhammed Kamer,

 

Kilis ilinde birinciliği; Fatih Medreseleri Gaziantep Bölge Sorumlusu; Mehmet Eyva.

 

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde birinciliği; Fatih Medreseleri 1. Bölge Müdürü; Cemil Işık hoca elde ettiler.

 

Yarışmanın Rize-Bayburt etaplarına katılan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında;

 

Kur’an’a tüm dünyanın ve tüm insanlığın muhtaç olduğunu kaydetti. Hoca Efendi kaliteli Müslüman nesiller yetiştirmek istediklerini kaydettiği konuşmasında “Yeryüzünde 1,5 Milyar Müslüman yaşıyor. Her bir Müslüman 3 kişiyi Müslüman yaparsa 4,5 Milyar insanı Müslüman yapar. Genel toplamda da dünyada 6 milyar Müslüman olur ancak demek ki bizler 3 kişiyi Müslüman yapacak kadar çalışmıyoruz. Allah-u Teala’nın buyurduğu şekilde çalışmış olsak bugün dünyada 6 milyar Müslüman insan yaşıyor olurdu. Yüce Allah hem dünya hem ahiret hayatımızı kurtaracak şekilde bizlere yaşamayı nasip etsin” dedi.

 

Şimdi soruyorum sizlere “Gençlik elden giderken, genç kızlar Allah yolundan uzaklaşırken sizler neler yaptınız?” gerçekten bu durumdan dolayı içi yanan bir Müslümanı uyku tutmaz, iştahı kaçar. Hiç uykunuz ve iştahınız kaçtı mı? Hayır… Oysa ki maddi konularda en ufak bir terslik olduğunda uykularımız kaçar iştahımız kesilir, yemeden içmeden kesiliriz. Allah’ım bizleri bu yolda da muvaffak eyler inşallah. Sizler de bu yolda üzerinize hangi görevler düşüyorsa onu Allah rızası için lütfen yapın.

 

Masum Bayraktar Hoca Efendi ayrıyeten diğer illerde yapılan yarışmalara telekonferans sistemiyle katıldı.

 

Her ay 8 ilde düzenlenecek olan elemeler neticesinde final yarışmasına 5 Hoca ve 5 talebe kalacak olup, 29 Haziran 2013 Cumartesi günü İstanbul Sinan Erdem Spor Kompleksinde büyük bir organizeyle Hitabet Yarışmaları sona erecek.

 

Ödüllü yarışmanın finalinde;

 

Birinci olan Hocaya 20.000 tl, İkinci olan Hocaya 10.000 tl, Üçüncü Hocaya 5.000 tl ve çeşitli ödüller verilecektir.

 

Birinci olan Talebeye 5.000 tl, İkinci olan Talebeye 3.000 tl, Üçüncü olan Talebeye 1.000 tl ve çeşitli ödüller verilecektir.

 

Yarışmaya katılacak halkımıza da çekiliş sonucu 10 kişiye Umre, 100 kişiye çeşitli sürpriz hediyeler verilecektir.

 

 

 

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Rize Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Denizli Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Kilis Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Türkiye Hatibini Seçiyor İzmir Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Bayburt Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Türkiye Hatibini Seçiyor Sivas Elemeleri Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın