Fatih Medreseleri'ni Tanıyalım – Ömer Turna Hoca | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri’ni Tanıyalım – Ömer Turna Hoca


Kıymetli İhvan kardeşlerim bu şekilde bir video çekmemizin sebebi ihvan kardeşlilerimizle birlik amaçlıdır. Camiamızın içinde çok ciddi sıkıntılar ve iftiralar var. Bu iftiralar bizleri derinden yaralıyor. Bizde bu videolarla beraber gerçekleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İsmim Ömer Turna doğma büyüme Fatih Çarşamba’lıyım. Annem 40 yıllık ihvandır annemin en büyük arzusu bizi hafız ve hoca yetiştirmektir. İsmailağa Kur’an Kursunda talebelik yaptım, ardından hacı Musa dedemizin Tekke kursunda okudum, Şaban hocanın kursunda okudum, Mahmut Eren’in kursunda okudum, en son hafızlık aşamasına geldiğimizde rahmetli Hızır Ali Muradoğlu Hocamızın medresesinde 1994 yılında hafızlık eğitimi gördüm. Hafızlık hocam Veysel Arikan hocama çok teşekkür ediyorum emekleri boşa çıkmayacak.

Şu günlerde camiamızda ilginç bir dönem yaşanıyor, bizim dönemimizde böyle değildi hocalara saygı vardı şimdi malum. Hızır hocamızın oğlu ve diğer arkadaşlarımız ile beraber Arapça dersine başladık. Camiada bir rekabet vardı, hürmet vardı. O zaman Hızır hocamız bizlere nahiv kitabını okutuyordu, bizleri aldı ve İsmailağa vakfının kursuna getirdi. Hızır Hocamız bizlerde şöyle bir açıklama yaptı “Yavrularım İsmailağa Vakfı bizim Çukurbostan gibi bir yerde tekke açmamızdan rahatsız sizleri buraya teslim etmek zorundayım” dedi ve bizleri Vakfın medresesine bıraktı

Bizleri güzelce giydirdi şalvar, cübbe, takke v.s güzel pak bir şekilde bizleri vakfın himayesine teslim etti. Orda Mahmut Eren hocanın ve kardeşi Ahmet hocanın kontrolünde Arapça dönemine başladık.

Arkadaşlarımızın fıtratı itibari ile camiaya çok yakındık, Abdullah Hocanın oğlu, Mahmut Şevket hocanın oğlu vs diğer arkadaşlarla beraberdik o dönemde çok kucaklanacak bir durumda değildik ve yapamadık dağıldık.

Bu süreç yaşanırken Hızır hocamız şehit edildi. Bu süreçten sonra Efendi Hazretlerimiz Masum Bayraktar Hocamızı imam olarak tayin etti. Bizler için Çukurbostandaki caminin yeri çok farklıydı, Masum hoca Çukurbostana geldiğinde onla dertleştik birbirimizi tanıttık. Şuan öyle insanlar var ki şuan samimiyet ile yola çıkan insana çok büyük iftiralar atıyorlar.

Masum hocamızın dedesi de İhsan Efendi’dir. Efendi Hazretlerimizin en iyi arkadaşıdır. Masum hocamız bizlere Efendiyi sevdirdiği için, Efendiyi tanıttığı için sevdik.

Bizler çok baskı gördük konunun üstüne gittiğimizde 1998 senesinde 28 Şubat sürecinde medreselerin kapatıldığı dönemde bir takım hocalar, Efendi Hazretlerimize gidip Efendim medreseleri kapattık ne buyurursunuz “Baskı bitince açarsınız” buyurdu.

Aynı dönemde Masum hocamız Efendi Hazretlerine gitti Efendi Hazretlerim medreselere ne yapalım vakıf kapatmamız için baskı yapıyor. (Bu dönemde fitneler daha piyasaya çıkmamıştı) Sultanımızın cevabı dur bakalım sen kapatmadın, Allah korur muhafaza eder sen sabret Allah korur dedi.

Bu süreç 3,5 ay sıkıntı göstermedi belli bir süre sonra İsmailağa’dan talebeler Masum hocanın yanına geldi. Vakıf o dönemde gençlere sahip çıkmadı yüzlerce genç memleketlerine gidip heba oldu. Çiftçi, Çoban oldu. Bizler için değişen bir şey olmadı sonuçta Çarşamba’nın çocuğuyuz. Ama gurbetten gelen insanlar hüzünle memleketlerine geri gittiler.

Masum Hocamız kurslar açmaya başladı. Vakıf hesap sordu sen bize sormadan nasıl böyle bir iş yaparsın sultanımızın izni var. Ama onlarda öyle bir şey yok biz ne istersek o olacak diye düşünüyorlar.

Bugün yine bu olaylar var. Adem Şener Hocaya, Selahattin Hocaya camiada hizmet yapan hocaların önünü kesmeye çalıştılar. Camiada aktif isimlere saldırıyorlar. Efendimizin adı ile her şekilde saldırıyorlar. Ama maalesef Efendi Hazretlerimize olaylar hep yalan yanlış anlatıldı.

15 yıllık bir sessizlik vardı ama karşı taraf çektiğimiz çilenin farkında değil, biz kimseye iftara atmıyoruz bizlere yapılan çektiren çilelerin hesabını soruyoruz. İhvan kardeşliğini tekrar ortaya koymak için çaba sarf ediyoruz. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Devamı gelecek…

Yorum yapın