Fitne İzahı Olmayan Kalplere Hastalık Veren Bir Zehirdir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fitne İzahı Olmayan Kalplere Hastalık Veren Bir Zehirdir


Selim Ulusal Hocanın kaleminden;

 

Kâinatın en kıymetli insanı, 18 bin Âlemin yaratılmasının sebebi, iki cihan serveri Efendimiz (s.a.v)’in biricik hanımı, Hz. Ebubekir (r.a)’in kızı Aişe annemize, İFK hadisesinde fitne ve iftiralarla  ‘Hasta Kötü Kadın’ iftirası atılmıştı.

 

Bu hadise Kuran-ı Kerimde Nur Süresi 11 ile 20. Ayetlerde anlatılmaktadır. Bu hadiseyi bütün Müslümanların ibret olarak yakinen incelemesi gerekir. İftira o kadar kuvvetliydi ki Efendimiz (s.a.v) bile bu olayda sessiz kalmış hatta hanımı Aişe annemizi babasının evine göndermişti.

 

Kâinatın Sultanı Efendimiz (s.a.v)’in hanımı Müminlerin annesi Aişe annemize en ağır iftiralar bile atılmışsa daha söylenecek söz yok. Ve bu olayın en çok dikkat çeken tarafı da, Bu iftiraya Sahabe-i Kiramın önde gelenlerinden bile inanıp karışanlar oldu. Fitne tarifi ve izahı olmayan, Kalplere hastalık veren bir zehirdir.

 

Yusuf (a.s)’in kardeşleri onu kuyuya attılar. Kardeşleri ki daha sonradan Peygamber oldukları söyleniyor. Neden bunu yaptılar diye sorulsa izahı yok. Kıskançlıklarından, hasetlerinden çekememezliklerinden ne yaptıklarını bile anlamadılar. Rabbim uyanık ve feraset sahibi olmayı olaylara karşı dikkatli ve olgun olmayı cümlemize nasib eylesin.

 

Peygamberlerden sonra en kıymetli insan Hz. Ebubekir (r.a)’in bir hizmetçisi vardı. Onun her türlü iaşesini karşılar gözetip kollardı. Bu hanım Aişe annemize de hizmetçilik yapardı. Bu hanım İFK hadisesinde fitneye kapılanların başında geliyordu. Bunun üzerine Hz Ebubekir (r.a)’e geldiler, Ya Ebabekir sen bu kadını gözetip kolluyorsun amma biliyor musun ki bu kadın senin kızına iftira atanların başında geliyor.

 

Hz. Ebubekir (r.a) cevaben bütün insanlığa ibret olacak nasihat olacak  ufkunu açacak şu manidar cevabı verir; “Ben bu kadını gözetip kollamayı onun için yapmadım ki onun yapmış olduğu bu yanlıştan dolayı iaşesini ve nafakasını keseyim. Yapmış olduğum bu iyiliği Rabbimi razı etmek mükâfatını Rabbimden bekleyerek yaptım.

 

Rabbim bizlere Hz. Ebubekir (r.a) olamasakta, onun gibi düşünebilmeyi nasip eylesin. Rabbim bizleri muhafaza eylesin.

 

haber111718072013

 

Yorum yapın