Huzurlu Bir Aile | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Huzurlu Bir Aile


Allah’ın emri, Peygamberin sünneti, neslin devamı, ömrün bereketi, toplumun refahı, ferdin huzuru, hayatın tadı, müminin muradı, dünyada cenneti, huzurlu bir aile.

 

Hz. Adem (a.s.) ile kurulan aile, ilkel ve medeni bütün insan topluluklarında ve tarihin bütün zaman dilimlerinde önemini koruyarak devam etmiştir.

 

Aile; ana baba ve evlenmemiş çocuklardan meydana gelen en küçük insan topluluğudur. Evlenen çocuklar, yeni bir aile kurmak üzere başka bir eve taşınmakla evlerinden ayrılırlar, fakat kopmazlar. Böylece aileler, bir zincirin halkaları gibi birbirine ulaşır, birbirine destek olmak üzere sosyal yapıda yerlerini alırlar.

 

Bizlerde bu zincir halkalarından birine daha vesile olmuş olduk. Fatih Çarşamba gençlerinden Özer Çırpıcı kardeşimizin dini nikâhını Fatih Medreseleri Heyet Sorumlusu Yasin Başkeser Hocamız kıydı.  Bununla birlikte Fatih Çarşamba Kursları Dış İşler Sorumlusu Musa Savut Hocamızda bu güzel güne şahit oldu.

 

Hocamız bu özel günde evlenecek kardeşlerimize şu güzel tavsiyelerde bulundu: Allah-u Teala Hz. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “İyi kadınlar Allah’a itaatkardır ve Allah (c.c.) kendilerini koruduğu cihetle, kocalarının gıyabında ırz ve namuslarını muhafaza ederler.” (Nisa: 34)

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şu mübarek hadislerinde dinimizin evliliğe verdiği değeri daha iyi anlıyoruz. Buyuruyorlar ki: “Dünya varlık dünyasıdır. Onun en hayırlı olanı ahiret hususunda kocasına yardım eden kadındır. Karısı olmayan kimse ne kadar zavallıdır. Kocası olmayan kadında ne kadar zavallıdır.”

 

Evliliğin hikmetlerinden biri de dinin korunmasıdır. Bunun için sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Kul evlendiği vakit dininin yarısını tamamlamış olur. Artık geri kalan yarısını da Allah’a karşı gelmekten sakınsın.” buyuruyor.

 

Dualarımızda, özellikle beş vakit namazlarımızın son oturuşlarında okuduğumuz “Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten (Allah’ım, bize dünyada ve ahirette güzel olan şeyleri nasip et)” Duamızda ki güzelliklerden birisi de evlilikle elde edilendir.

 

Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bildirdiğine göre: “Dört haslet vardır ki, bunlar kimde bulunursa dünya ve ahiret hayrı kendisine verilmiş olur. Şükreden kalp, zikreden dil, belalara sabreden beden, nefsine ve kocasına hiyanet etmeyen kadın.”

 

Rabbim bu kardeşlerimize hayırlı bir hayat sürmeyi nasip eylesin. Onları da bizleri de kem gözlerden, şeytanın desiselerinden, nazarlardan muhafaza eylesin. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) gibi hayırlı evlatlar ikram eylesin. Ahiret gününe hafız annesi ve hafız babası olarak çıkmayı nasip eylesin.

 

 

Yorum yapın
    1. Yasin diyorki;

      şimdiki kızların gözü çok yükseklerde, istekler bitmiyor.
      28 yaşımdayım evlenmeye korkuyorum vallahi