Maddi Manevi Kazanç Kapısı; Ramazan | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Maddi Manevi Kazanç Kapısı; Ramazan


Rahmet ve mağfiretin bol olduğu mübarek üç ayların sonuncusu ve ümmetin ayı olan Ramazana sayılı günler kaldı. Bereketi ve manevi atmosferi yüksek olan Ramazan ayı, 11 aylık bir aradan sonra yaşantımıza tekrar güzellikler katacak. Uykumuzdan feragat edip sahur yapmak, imsak vaktinden iftar vaktine kadar aç kalmak, yatsı namazına müteakip teravih namazı kılmak, sabah namazlarından sonra okunan mukabelelerde yüce Mevla’mız ile yakınlık kurmak ve Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti üzere son on günde itikâf girmek, bu güzelliklerden sadece birkaçı.

Ramazan ayı, yıl içindeki koşuşturmacalarımızdan sıyrılıp, kendimizi muhasebeye çektiğimiz, ruhen ve bedenen dinlendiğimiz manevi bir durak. Tek taraflı dünya görüşünün dayatmaları karşısında tarumar olan insan, bu mübarek ayda yaptığı ibadetlerle Rabbine yakınlık kurarak, kendisini adeta yeniden keşfeder. Ayrıca çıkar ilişkilerinin, yalan sevgilerin ve anlamsız koşuşturmacaların içinden sıyrılıp, rahat bir nefes alma imkânı da bulur. O nedenle Ramazan ayı, özelde ümmeti Muhammed’e genelde ise tüm insanlığa hatta tüm varlığa bir rahmet vesilesidir.

Ramazan ayında yaptığımız ibadetlere, daha bir önem veririz. Ayrıca hal ve hareketlerimize çeki düzen vererek, kötü davranışlardan sakınmaya da azami gayret gösteririz. Aç kalarak aç kalanların haliyle hâllenmek yardımlaşmayı arttırırken, cemaatle kılınan teravih namazları, müminler arasındaki kardeşlik duygularını pekiştirerek cemaat bilincinin oluşmasını sağlar. Ramazan ayının, fert ve toplum bazındaki iyileştirici etkilerini ve faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Zamanın bereketini yitirdiği ahir dönemde bizler, ömrümüzü hızla tüketiyoruz. Günümüz dünyasının karmaşası ve aldatıcı zevkleri, bizi bu gerçekten sürekli uzaklaştırarak, dini hayatımızı sekteye uğratmaktadır. O yüzden uyanık olmalı ve bu müstesna zaman dilimini büyük bir fırsat bilerek hareket etmeliyiz. Bunu ne kadar başarabilirsek, hem manevi hem de maddi anlamdaki istifademizde o oranda yüksek olacaktır.

Bir insanın Ramazan ayı nasıl geçerse, tüm senesi de o şekilde geçer. O yüzden bu ayda, ibadetlerimize ve ahlaki davranışlarımıza azami ölçüde dikkat etmeli ve gerçekten hayatımıza çeki düzen vermeliyiz. Maneviyatımıza dikkat etiğimiz kadar maddi çalışmalarımıza da çok dikkat etmeliyiz. Kısacası lütufların bol bol ikram edildiği bu ayda tembellik ederek gevşeklik göstermezsek, hem maddi hem de manevi anlamda büyük kazanç elde etmiş olacağız.

Rahmetin, mağfiretin ve bereketin oluk oluk aktığı, yüksek kazançların elde edildiği bu müstesna ayda istenilen kıvamda olabilmek ve bunu bir ömür muhafaza edebilmek temennisiyle, tüm İslam âleminin Ramazan ayı, şimdiden hayırlı ve mübarek olsun.

Ramazan ayını fırsat bilerek çalışmak bizden, muvaffakiyet Allah’tandır.

Yorum yapın