Ne Yapacaksak Dünya'da Yapmalıyız | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ne Yapacaksak Dünya’da Yapmalıyız


165421012013

Fatih Medreseleri heyet kurulu üyeleri Fatih ilçesinde bulunan Tekke şubesinde toplantı düzenledi.

 

Toplantı sonrası Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi gündemi değerlendirdi.

 

”Yaşamak nasıl haksa ölmekte aynı şekilde haktır” diyen Hoca Efendi; İnsan hangi makam ve mevkide olursa olsun muhakkak ölümü tadacak, bundan kimsenin kaçışı yok.

 

Bu bazen yavaş yavaş gelir, bazen de insanı ansızın yakalar. Biz insanlara yakışan ölümlerden ibret alıp kendimizi bu mutlak yolculuğa hazırlamaktır dedi.

 

ÖLÜM SONSUZ YOLCULUĞUN BAŞLANGICIDIR

 

Ahiretin bir son gibi gözüken ölümle başladığını söyleyen Hoca Efendi; Bu öyle bir yolculuğun başlangıcıdır ki sonu yoktur. Ancak bu sonsuz yolculuğun azığı, geçici olan Dünya’da iken hazırlanır. Dünya’da nasıl ameller işlersek nasıl bir hayat geçirirsek sonsuz yolculuğun seyri o şekilde devam eder.

 

“Zira bir Hadis-i Şerifte Peygamberimiz (s.a.v) buyurur ki; Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz.” Anlaşılan o dur ki; Ahirette nasıl bir hayat istiyorsanız Dünya’da ona göre yaşamanız gerekir ki o yolda ölesiniz. Nitekim büyükler derler ki; Su testisi su yolunda kırılır. Şimdi kendimize bakalım ve hangi yolda kırılacağımıza karar verelim dedi.

 

NE YAPACAKSAK DÜNYA’DA YAPMALIYIZ

 

Dünya’daki fırsatların ahirette olmayacağına vurgu yapan Hoca Efendi; Düzeltmemiz gereken hatalarımızı, eksikliklerimizi hayatta iken düzeltmeliyiz zira öldükten sonra artık hiçbir şeyin geri dönüşü olmayacak.

 

Eyvah demek Ahirette fayda vermeyecek. Onun için orada bizi hesaba çekmeden önce biz kendimizi Dünya’da hala nefes alıyorken hesaba çekelim. Özellikle imanımız ne durumda amellerimiz nasıl inceleyelim. Dünya’da bir takım makamlarda, mevkilerde, işlerde başarılı olmak eğer imanımızda ve İslami vazifelerimizde sıkıntılarımız varsa bize ahirette faydadan çok zarar getirir dedi.

 

PEŞİN YARGI

 

Şu an gündemde olan vefat haberleriyle alakalı bunlar Müslüman mıydı sorusuna Hoca Efendi’den anlamlı bir açıklama geldi. Hoca Efendi; Maalesef günümüzde bu gibi konularda peşin yargılı davranılıyor. Sanki insanların ahirete kâfir gitmeleri kolay bir şeymiş gibi tavırlar sergileniyor. Bir Müslüman hiç kimsenin ahirete kâfir gitmesini arzulayamaz bundan mutluluk duyamaz.

 

Burada esas dikkate alınması gereken konu Ebu Cehil gibi bir zalimin bile kapısına 155 defa giden Peygamberimizi örnek alıp kendimize sen bu insanlara ulaştın mı? Onlara doğruyu anlattın mı, yetmez doğru yolu gösterdin mi? diye sormaktır dedi.

 

 

 

210120131653hbrrr

Yorum yapın