Ne Zaman Halka Hizmet Hakk'a Hizmet Olur? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ne Zaman Halka Hizmet Hakk’a Hizmet Olur?


dsc_0001

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde sohbet organizesi düzenledi. Sohbet sonrası sorulan sorular üzerine Hoca Efendi soruları cevapladı.

 

Ülkemizde, özellikle siyasi alanda meşhur bir söz dolaşmaktadır: “Halka hizmet Hakk’a hizmettir.” Bu ifadenin, günümüz koşullarında tutarlı hiçbir tarafı yoktur. Yıllardır İslami şuurdan uzaklaştırılarak, gayri İslami bir yaşam tarzının dayatıldığı ülkemizde, halk ne istediğini doğru dürüst bilmemektedir. O nedenle Kur’an ahlakından yoksun, tamamen nefsani arzulara dayalı ve gerçekten ne istediğini bilmeyen halkın taleplerini, sırf memnun kalsınlar diye yapmak, oldukça tehlikeli bir durumdur.

 

 

Halk, Hakk’ın istediğini istiyorsa, işte o zaman Halka hizmet Hakk’a hizmettir. Yoksa at yarışları için yeni poligonlar inşa etmek, milli piyango, spor toto, sayısal gibi bahis oyunlarını teşvikler ile desteklemek, kumar oynansın diye kumarhaneler açmak, çağdaşlık ya da özgürlük olsun diye zinayı suç olmaktan çıkarmak, ramazan ayında meydanlarda halkı toplayıp konser eşliğinde iftar sofraları kurmak ve buna benzer pek çok yanlış uygulamanın neresi Hakk’a hizmettir? Bu olsa olsa nefse ve şeytana hizmet etmektir. Gerçekten Hakk’a hizmet etmek isteniyorsa, o zaman, bu halka İslami şuuru ve ahlakı vermek gerekir. Bununda yolu, Kur’an eğitiminin önünü gerçekten açmak ve samimi olarak desteklemekten geçmektedir.

 

İnsanları memnun edelim diye Hakk’ı gözetmiyoruz. En küçük aile ilişkilerinden, en büyük devlet yönetimine kadar hep birilerini memnun etmeye çalışıyoruz. O nedenle aile içi kavgaların da devlet yönetiminin bir sorunu olan terör olaylarının da son bulmayışı, hep birilerini memnun etme kaygısından kaynaklanıyor. Hâlbuki hiç kimse Allah (c.c.) ne buyuruyor? Yaptığımız işlerden Allah (c.c.) razı mı? diye bırakın sormayı bunun gerekliliğine bile inanmıyor. Allah (c.c.)’ı dikkate almadığımızdan ve Hakk’ın rızasını gözetmediğimizden dolayı da bütün işlerimiz, hep içinden çıkılamaz sorunlar haline dönüşüyor. Kısacası, insanları memnun etmeye çalıştığımız kadar Allah’ı memnun etmeye çalışmıyoruz. Ne zaman ki Allah’ı memnun edeceğiz, işte o zaman işler yoluna girecek ve aşılmaz denen nice sorunlar bir anda aşılacaktır. Sevgili okurlar, asla değişmeyecek olan şu kuralıda akıldan ve gönülden çıkarmayalım; “Hakk’ın memnun olmadığı bir yerde memnuniyet olmaz!” diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

Yorum yapın