Osman Bayraktar Hocanın Kaleminden | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Osman Bayraktar Hocanın Kaleminden


Diyarbakır’da zihinsel engelli gençle 10 bin lira başlık parası karşılığında evlendirilen kız önce şiddet gördü sonra intihar etti. Kayınpeder “80 bin lira paramız gitti” diye yakındı.

Mesele yılların meselesi, başlık parası için kızını adeta satmaya yönelen zihniyetler, duygu, saygı ve sevginin yerlerde gezdiği, cana zerre kadar kıymet vermeyen, göz göre göre biricik kızını ateşe sürükleyen, baba demek istemediğimiz şahsiyetler kızını olmadık adamlara kendi rızası olmadan evlendiriyorlar.
Bunun sonucunda ya kızlarımız canına kast ediyor, yada yapacak bir şey yok diye kendilerine zindan edilmiş hayatları çekiyorlar, ne için? Belli bir miktar para için. İnsan hayatı ne kadarda ucuz olmuş, yaşayacağı duygular 10 bin lira mı?
Cahiliye devrinde gömülen kızlarımıza acıdığımız gibi bu kızlara acımıyor muyuz, yoksa umurumuz da bile değil mi? Benim işim başımdan aşmış deyip bu caniliğe susmak mı bize yakışan, yoksa bizde mi cinnet geçirdik anlamadan, böyle olaylar duyduğumuz halde tepkimiz nerede?

Bakınız: “zihinsel engelli olduğunu, aynı yatağa girmekten korktuğunu, evlendiği için çok pişman olduğunu ve kayınpederinin kendisini tekme tokat dövdüğünü” anlattı.

Kaçak elektriği yakalattığı için dayak yemiş, daha 17 yaşında kayınpederinden dayak yiyor, zihinsel engelli koca ile evlendiriliyor, ardından intihar ediyor. Bu kızın hayatını yakmaya hangi vicdan nasıl müsaade edebilir? Ne için İslamiyetten uzak yaşadığı için kalpleri kaskatı kesilmiş zihniyetler yüzünden ülkemizde böyle durumların olması içimizi yakıyor, eğer yakmıyorsa bizde cinnet geçirmişiz demektir.

Böyle hayatları yanan genç kızlarımıza ses çıkarmazsak, bizde biraz suçluyuz. Kalkıp eylem yapalım, yürüyüş yapalım demiyorum, ama bu zihniyetleri bitirmek için İslam zihniyetini ebeveynlere yayalım İslami ahlakta böyle şeylerin mümkün olmadığını İslam’ın kadına vermiş olduğu değeri yayarsak, böyle olaylar başımıza gelmez.

İslam’ın cenneti ayaklarının altına koyduğu kadınlarımızı, utanç olarak gören zihniyetten kurtarmak bizim görevimiz. Nasıl ki Peygamberimiz (s.a.v) islamı getirdikten sonra, kızların diri diri toprağa gömülürken, onları insanlar utanç olarak görürken İslam’ı anlata anlata insanları kurtardı. Bizim de ümmet olarak vazifemiz, gençlerimizi kurtarmak, kimi genç kızlarımızın böyle, kimi uyuşturucuyla, kimi başka sıkıntılarla hayatları kararıyor.

Gelin hep birlikte mücadelemizi vererek İslam şuurunu en güzel şekilde yayalım, önce kendimize tabi. Selam ve sevgi ile…

Yorum yapın