Peygambere Tabii Olma | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Peygambere Tabii Olma


Fatih Medreseleri Kavacık Genel Merkez’de toplantı organize etti.

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi toplantı sonrası sorulan sorulara cevap verdi.

 

PEYGAMBERE HAKARET FİLMİ

 

Peygamberimize hakaret filmi ile alakalı sorulan soruya Hoca Efendi; Türkiye ve dünyanın gündemi süratle ve hızlı bir şekilde değişmektedir.

 

Her hafta yeni olaylar, her gün değişen güncel meseleleri takip etmek gerçekten zor bir hale dönüştü.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e hakaret ve iftiralarla çevrilen filme tepkiler adeta dünyanın dört bir tarafına sıçradı. Ölümlere varana kadar devam etti.

 

Şimdi buradan öncelikle Müslümanlara seslenmek istiyorum; Bizler ümmeti Muhammed olarak, kâinatın en şereflisi, en üstünü ve en kıymetlisi bir peygambere ümmet olarak yüce mertebelere erişmiş bulunmaktayız. Peygamber Efendimiz de bizler için çok güzel örnekler verdi ve âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

 

Dünyada hiçbir insan O’nun kadar sevilmedi. O, bizlere anne ve babamızdan daha şefkat ve merhametlidir. Bizler hayatımızın her zerresinde Peygambere hakiki bir şekilde ittiba etmeliyiz. Peygamberimizi seviyoruz deyip de icraatta başka türlü davranmak bizlere yakışmaz.

 

Eğer bizler Müslümanlar olarak Peygamberimize hal ve hareketlerimizle, söz ve davranışlarımızla layıkıyla tabi olursak o zaman zaten gayrimüslimler peygambere dil uzatma cesaretinde bulunamazlar, o cesareti gösteremezlerdi.

 

Bizler kahrolsun ABD ve İsrail derken, saç tıraşlarımız ve kılık kıyafetimiz tamamen onlara özentili ve onlara benzerken ne kadar eylemlerimiz tesirli olabilirdi ki?

 

“Biz, Resulullah’a ne kadar benziyoruz? Biz, Resulullah’ı ne kadar seviyoruz?  Biz, Resulullah’ı ne kadar dinliyoruz?”

 

Hep beraber özür dilemeli, Resulullah’ı hakkıyla sevip, hakkıyla tabi olmalıyız. İşte o zaman ehli küfür de cesareti bulunamaz!

 

İman küfür mücadeleleri kıyamet sabahına kadar devam edecektir. Küffar kendine göre mücadele ediyor, bizler de hak dinimiz için gereken mücadeleyi vermeliyiz.

 

REHAVETE KAPILMAMALIYIZ

 

Yeni eğitim dönemindeki değişiklikler ile alakalı sorulan soruya Hoca Efendi; Ülkemizde yeni eğitim dönemi başladı. Ancak birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Sayısı 70-80’e varan sınıflar, 4+4+4 eğitim sisteminin sisteminin hayata geçmesiyle bu konuda hala yetkililerden gereken açıklamalar yapılmaması, müfredatların henüz daha netleşmemesi, 60 aylık yavruların tartışma konusu haline gelmesi okula başlayan öğrencilerin ne türlü dersleri göreceği hep merak konusu böyle bir ortamda devletimizin de ısrarla insanları zorunlu eğitime sürüklemesi düşündürücü.

 

Devletimiz öncelikle okullarda eğitim kalitesini artırmalı “Ben ne dersem o olur” mantığıyla hareket etmemeli. Şuanda Kur’an Kurslarında hafızlık yapan talebelerin sayısında son derece azalma var.

 

Hafızlık yapan talebelerin önünün açılması gerekir. Özel öğretmen ve özel derslerle eğitim alıp diploma sıkıntısı çözülürse inanıyorum ki “Hafız” sayısında çok daha fazla artış görülecektir.

 

Okullarda Kur’an ve siyer dersleri seçmeli oldu diyerek rehavete kapılmamalı Kur’an kurslarının bu alandaki olmazsa olmaz ihtiyacımız olduğuna dikkat etmeliyiz.

 

Evladının hafız olmasını isteyen ebeveynlere kolaylıklar gösterilmelidir.

 

 

Yorum yapın