Şaban Ayına Hürmet Etmek | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Şaban Ayına Hürmet Etmek


Mübarek üç aylardan ikincisi Şaban ayıdır. Müslümanlar arasında mübarek üç aylar olarak bilinen Recep, Şâban ve Ramazan ayları, İslâm dininin kıymet verdiği aylardır. Allah-ü Teâlâ kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki dua, tövbe, namaz ve oruç gibi ibadetleri kabul edeceğini ve sevaplarını kat kat vereceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, duâ ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır.

Şaban ayını Recep ve Ramazan arasında kaldığı için biraz gafil geçirebiliyoruz. O yüzden istedik ki bu konu Müslüman kardeşlerimizle bir daha gözden geçirerek varsa eksiklerimizi telefi edelim.

Efendimiz mübarek üç aylar girdiğinde şöyle dua ederdi: “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim için bereketli eyle. Bizi ramazana kavuştur.”

Allah-ü Teâlâ, Şâban ayını, Resûlullah (s.a.v) mahsus bir ay kılmıştır. Şâban ayının üstünlüklerinden biri de budur. Peygamberimiz(s.av.); “Şâban benim ayım; Receb, Allahü Teâlâ’nın ayı; Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şâban günahlara kefaret ayı, Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır.” buyurdu. Şâban; hayırların açıldığı, bereketlerin indiği, hataların terk olunduğu, günahların örtüldüğü bir aydır.

Âişe validemiz buyuruyor ki: “Resulullah’ın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçlu geçirirdi.” [Buhari}

Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim. [Nesaî}

Şâban, Ramazana hazırlık ayıdır. Hadis-i şerifte; “Ayların en sevgilisi, Ramazana kavuşturan Şâban ayıdır” ve “Şaban denmesi, onda Ramazan için büyük hayırların dağılması; Ramazan ayına ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir.” buyruldu.

Her kim Şaban ayına değer verir, onda Allah-ü Teala’dan sakınırsa, itaatle amel ederse, Allah-ü Teala onun günahlarını bağışlar ve o sene vuku bulacak tüm belalardan ve hastalıklardan kendini emin kılar. Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç günde olsa onda oruç tutsun.

Müslümanlar, Şâban ayını, gafletten uzak olarak, günahlardan temizlenme ve geçmişte işlemiş oldukları günahlara tövbe ve istiğfâr ederek, Ramazan ayını karşılamak için fırsat ve ganîmet bilirler. Bir ay evvelden başlayarak Ramazana hazırlık yaparlar. Bu ayın sâhibi olan Peygamberimiz (s.a.v.) vâsıtasıyla Allahü Teâlâ’ya kavuşmaya çalışırlar. Şâban, Receb ile Ramazanı birleştiren köprü gibidir. Geçen günlerden ibret alınır, bugünkü gün ganîmet bilinir, yarın ise tehlikelidir.

Allah’ın veli kulları Ramazanı şerife 6 ay önceden hazırlık yaparlarmış. Zor değil bir köşeye çekilip Mevla’mızdan özür dilemek, ona yönelmek. Her şey samimiyetle atılacak bir adıma bakar. Emin olun gerisini Rabbimiz tamamlayacaktır.

Samimi adım atmak bizden muvaffakiyet Allah’tandır.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın