Toplumsal Buhran | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Toplumsal Buhran


Yapılan araştırmalarda hekimlerimiz halkımızın her geçen gün hastalıklarının, özellikle psikolojik hastalıkların devamlı arttığını hatta psikolojik hap kullananların 2009 da 3 milyon iken 2013 te 9 milyona çıktığını, hastalık hastası olup hastalıklarını sevenlerin çok olduğunu açıklamışlardır. Gün geçmiyor ki öldürme, darp, şiddet, tecavüz ve vahşet haberleri duymayalım. Halkımızın gidişatına baktığımızda çocuğunu kesen, kardeşini yakan, erkek çocuğu olmuyor diye kız çocuklarını duvara çarpan, intihar eden ve daha nice vahşet olayları her geçen gün artmaktadır.

Bununla beraber uyuşturucu kullanan gençlerin yanında neredeyse halkımızın tamamı tıbbi ve psikolojik haplara bağımlı olarak yaşamaktadır. Ki bu veriler doktora gidip tedavisini takip edenler içindir. Birde tedavisini takip etmeyip son derece kriz yaşayanlar kendine ve topluma zarar verenler vardır ki bunların haddi hesabı yoktur. Bu anlatılanlar toplumsal bir buhranla ve cinnetle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.

İmanı değerleri yok sayan, ahlaktan fikirden uzak, fıtratına aykırı verilen eğitimin acı reçetesi budur. Bir toplum azarsa, Allah yolundan saparsa o toplum her ne kadar zenginlik, refah, lüks ve israf içinde yaşarsa yaşasın sonunda şükredilmeyen nimetler elinden alınır ve böyle sıkıntılar baş gösterir.

Bu gidişata dur demenin zamanı gelmedi mi? Küçüğüyle büyüğüyle top yekûn kendimizi eksiklerimiz için muhasebe edip, rabbimize dönüp tövbekâr olup eğitimdeki eksikliği gidermeliyiz. Bu dünyanın aldatıcı bir imtihan olduğunu, rabbimizin bize vermiş olduğu nimetlere kanaat edip o nimetlere şükrederek bugün Türkiye’mizi sarmış olan nankörlük ahlakından uzak durarak rabbimizle ve o’nun habibi ile barışık yaşayarak felaha kavuşmamız muhakkaktır.

Daha önceki ümmetlerde örneği mevcuttur. Yunus aleyhiselamın kavmi hep beraber rablerine yönelerek kendilerine maddi ve manevi çekidüzen vermişler ve felaha kavuşmuşlar bize de örnek olmuşlardır. geçmiş kavimlerin başlarına gelen belalardan ibret alarak yukarıda anlatılan sıkıntılardan kurtulmak için tövbe edip rabbimize yönelelim.

Tövbeye davet bizden kabulü rahmandandır.

FATİH MEDRESELERİ YAZI İŞLERİ KURULU

Yorum yapın