Türkiye Hatibini Seçiyor Yeşilpınar Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Yeşilpınar Etabı


dsc_0086

Yeşilpınar kültür merkezinde Fatih Medreseleri olarak “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasıdüzenlendi. 5 hoca 3 talebenin yarıştığı program yoğun ilgi ile karşılandı.

 

Sunuculuğunu Bölge Müdürlerinden Hüseyin Demir hocanın üstendiği program, güzel sesi ile misafirlere maneviyat dolu anlar yaşatan Muhammed Oruç hocanın aşrı şerifi ile devam etti.

 

 

 

 

Ardından Açılış konuşmasına çıkan Fatih Medreseleri heyet üyelerinden Ahmet Binici hoca “Sen yoktun Ya Resulallah” şiirini okuyarak duygu dolu anlar yaşattı. Ardından yarışma hakkında bilgi vererek jüri ve misafirleri bilgilendiren Binici hoca tüm yarışmacılara Mevla’dan başarı dileyerek kürsüyü yarışmacılara bıraktı

Kürsüye ilk yarışmacı olarak hocalardan Yasin Başkeser Hoca çıkarak İslam da Tesettür konusuyla ilgili olarak Müslüman bir kadının nasıl örtünmesi gerektiğini, ayeti kerime ve mealini okuyarak anlatan Yasin Hoca örtünmenin öneminden bahsederek sözlerini istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirini okuyarak tamamladı.

 

Talebelerden birinci yarışmacı Fatih Medreseleri Fatih merkez şubesinden Yusuf Tanrıkulu çıkarak, Peygamberimizden kıssalar anlatıp Hz. Ali (r.a.)’ın nasıl Müslüman olduğundan bahsederek kürsüyü diğer yarışmacı arkadaşlarına bıraktı.

 

Hocalardan ikinci yarışmacı Yavuz Selim Ulusal hoca çıkarak İslam da Aile konusuyla ilgili, çocukları nasıl yetiştirmemiz gerektiğinden, cahiliye devrindeki hadiselerden ve islam geldikten sonra o kötü hadiselerin nasıl düzeldiğinden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Tüm heyecanıyla devam eden programa Yıldıztabya şubesi minik talebelerinden Deniz Uludağ ve Ferit Caferli sahneye çıkarak “Peygamberimizle ilgili” şiir okuyarak salonu maşallah nidalarıyla inlettirdiler.

 

Hocalardan üçüncü yarışmacı Cemil Taşkıran hoca kürsüye çıkarak İslam da ticaret konusuyla ilgili olarak, İslam’ın ticaret için getirdiği düzenlemelere uymamız gerektiğini, helal kazancın önemini, haram kazancın ibadetlerimizi nasıl etkilediğini ve “haram helal ver Allah’ım senin kulun yer Allah’ım”  mantığının çok tehlikeli olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

 

Talebelerden ikinci yarışmacı Fatih Medreseleri Fatih Kumrulu şubesi talebelerinden Muhammed Fatih Turna kürsüye çıkarak Kur’an-ı Kerim’in faziletinden bahsederek, Kur’an-ı Kerim’in ne kadar büyük bir kitap olduğunu, Kur’an’a uyanların ulaşacakları müjdelerden bahsederek, kurtuluş, hidayet ve adalet istiyorsak eğer kuranı kerime uymamız gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Hocalardan dördüncü yarışmacı Mahmut Çörekçi hoca kürsüye çıkarak Peygamberimizin sünnetlerinden bahsederek, sünnetlere hakkıyla uymamız gerektiğini, ailemize, evlatlarımıza sünnetin öneminin anlatarak yaşayıp ve yaşatmamız gerektiğini ayet ve hadislerle açıklayarak sözlerini bitirdi.

 

Programa misafir olarak katılan Fatih Medreseleri Sefaköy şubesinde hafızlık yapan minik talebe Ahmet Selim Atmaca sahneye çıkarak medreselerin öneminden bahsederek “medreseler ve hafızlar, vatanımızın ve milletimizin olamazsa olmazıdır” ifadeleriyle Başbakanımıza seslenerek eğitim sisteminin düzenlenerek hafızlık sisteminin ve medreselerin önünün açılması istedi.

 

Talebelerden üçüncü yarışmacı Fatih Medreseleri Kartal Cevizli şubesi talebelerinden Muhammed Kasım Yeşilbaş çıkarak namazın ehemmiyetinden bahsederek, namazın bir farz ibadet olduğunu, namazı kabul etmeyenin namazın sahibini de kabul etmemiş olduğunu tatlı heyecanıyla birlikte tatlı tatlı anlatan minik talebe karşısında misafirlerin gözyaşlarını tutamadıkları dikkatlerden kaçmadı.

 

Hocalardan son yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Kayseri bölge sorumlusu Osman Durdu çıkarak beşeri mahlûk olan insanın öneminden bahsederek insanın en şerefli mahlûk olduğunu, insanın meleklerin bile gıpta ettiği şekilde nasıl olacağından, insanın nefsinin onu nasıl zora soktuğundan, nefisten kurtulmanın bu işe gönül vererek bu yolda islam sevdası ile yürüyerek olduğundan, Efendi Hazretlerimizin yapmış olduğu fedakârlıktan, O’nun himmetlerinden, O’nun ali yüce makamından bahsederek dünya âlimler heyetinin onu hangi ifadelerle anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Jüri değerlendirmelerini yaparken kürsüye Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi.

 

Davet üzerine kürsüye çıkan Hoca Efendi gelen misafirlere teşekkür edip, kandili şeriflerini tebrik ettikten sonra islam için nasıl çalışılması vurguladı. Kimi örnek almamız gerektiğini, sohbetlerimizde, eşimiz dostumuzla muhabbet ederken kimden bahsetmemiz gerektiğini, kimin isteklerini yapmamız gerektiğinden bahsederek, Efendi Hazretlerimize (k.s.) sonsuz saygı ve hürmetlerini acizane sunarak O’nun göstermiş olduğu yoldan, çizmiş olduğu çizgiden giderek, gerekirse canımızla malımızla fedakarlık yapmamız gerektiğini belirtti.

 

Fatih Medreselerinin düzenlediği Peygamber Efendimize (s.a.v.) 75 milyon salavatı şeriflerin tamamlandığını bildirerek dualarla Peygamberimizin aziz ruhu şeriflerine hediye etti.

 

Programın sonunda ise kura çekilerek misafirlere Kur’an-ı Kerim ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

Program erkeklerin salavatlar eşliğinde musafaha yapmasıyla bitti.

 

Yarışmayı sonucu ise;

 

Hocalardan

 

1- Yavuz Selim Ulusal

2- Yasin Başkeser

3- Cemil Taşkıran

 

Talebelerden

 

1- Muhammed Fatih Turna

2- Muhammed Kasım Yeşilbaş

3- Yusuf Tanrıkulu

 

Yazıyı hazırlayan: FM Haber Yazarı / Burak DOĞAN

 

 

 

135024012013

Yorum yapın