Yurtlarda Kalan Çocuklar Ve Gençler | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Yurtlarda Kalan Çocuklar Ve Gençler


Fatih Medreseleri yazı işleri kurulundan yurtlarda kalan çocuklar ve gençlerle alakalı anlamlı açıklama ve tavsiyeler.

Son zamanlarda yurtlarda meydana gelen olumsuz haberler, bu konuyu ele almamıza neden oldu. Yurtlarda yaşanan çirkin hadiseler, bizleri üzmekte ve ciğerlerimizi parçalamaktadır. Rabbimiz bu konuda yetime, yoksula sahip çıkmamızı beyan ederken bizim ilgisiz kalmamız, düşünülemezdi. Duyulan son derece tehlikeli ve çirkin bu haberler ve üstü örtülerek duyulmayan niceleri… Bu konu, sadece devletin yapmasını bekleyemeyeceğimiz ve ihmale gelmeyecek kadar önemli bir konudur.

Kâinatın efendisi sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), elini kaldırıp işaret parmağıyla orta parmağını birleştirerek; “Ben ve yetimi himaye eden kimse cennette şöylece beraber olacağız.” buyurarak, konunun ehemmiyetine işaret buyurmuşlardır. Hal böyleyken devlet ve toplum olarak bu husustaki hassasiyetimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekir.

Bir yetim gülüyorsa, başına şefkat eli değdiği içindir. Bir yetim gülüyorsa bütün bir toplum gülüyor demektir. O yüzden yetimlerimizi güldürelim ki toplumumuzun yüzü gülsün ve huzur bulsun. Yetimini ağlatan bir toplumun yüzünün gülmesi mümkün değildir! Kendine sığınan yetime sahip çıkamayan bir toplum, ne kadar bahtiyardır? Devletimiz, bu konuda tüm halkımızı ve kurumlarını bilgilendirmeli ve şuurlandırmalıdır.

Hapishanelerde, öğrenci yurtlarında, okullarda, üniversitelerde, hastane ve kışla gibi yerlerde ki kimselerin başına olumsuz bir iş geldiğinde yakınları ve tanıdıkları tarafından sahip çıkılıyor. Hatta davalarında haksız bile olsalar, böyle bir sorun karşısında ülkemizde bunu gündem konusu yapıyor ve toplumsal bir kargaşa çıkarıyorlar. Ama iş yetim yurtlarına gelince sahipsiz yavrularımız, sessiz sedasız kaderlerine terkediliyor, yapayalnız bırakılıyorlar. Bu sorun, birilerinin nasır tutmuş insafsız vicdanlarına bırakılamayacak kadar önemlidir.

Devlet olarak acilen kız yurtlarına bayan personel, erkek yurtlarına erkek personel görevlendirilmeli ve bu personelin en kısa zamanda şuurlandırılması şarttır. Şuurlandırılma neticesinde düzelmeyen personele ağır cezai müeyyide uygulanmalıdır.

Devlet baba olarak, bu çocukların vasıtasız ve engelsiz şikâyetlerini ulaştırabilecekleri bir merciin acilen hayata geçirilmesi gerekir. Aynı zamanda devletimiz bu konuda vakıfları, sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı bilinçlendirmeli, onlara sahip çıkmalarını sağlamalıdır. Böylece devletin üzerindeki ağır yük hem hafifleyecek hem de bu konuda ortak bir çalışma neticesinde daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Yurtlarda büyüyen ve 18 yaşını doldurmuş gençlerin de tıpkı çocukken sahip çıkıldığı gibi yurt hayatından sonrada sahip çıkılarak, kontrollü bir şekilde hayata kazandırılmaları sağlanmalıdır.

Yetiştirme yurtları hususunda toplumsal olarak bir ciddiyetsizliğin ve ihmalin olduğu aşikârdır. “Kendime zor bakıyorum, birde onlarla mı ilgileneceğim.” mantığı ile bu çocuklarımızı kendimizden uzak tutarsak ya da nasıl olsa birileri sahip çıkıyor dersek, toplum olarak bunun ağır vebalini kaldıramayız.

Bu konuda toplumsal bir bilincin oluşması temennisiyle, merhamet bizden, muvaffakiyet Allah(c.c.)’tandır.

Yorum yapın