Zilhicce Ayının Önemi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Zilhicce Ayının Önemi


Haram aylardan zilhicce ayı başladı elhamdülillah . Zilhicce ayı Kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır.

Kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır.

Arafat’a çıkıldığı, Allah için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10’uncu günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubdur.

Hiç olmazsa 8’inci gün ile beraber 9’uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) Bir Hadisi şerifin de şöyle buyurdular ;“Hiçbir günde yapılan sâlih amel Allâhü Teâlâ’ya Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan sâlih amelden daha sevimli olamaz. Bu günlerde tutulan bir gün oruç bir senelik oruca, bir gecesini (ibâdet ile) ihyâ etmek de Kadir gecesini ihyâ etmeye denktir.”

“KABUL OLUNMUŞ HACCIN KARŞILIĞI ANCAK ‘CENNET’ TİR”

Diğer yandan FM TV Ekranlarda Yayınlanan Dostane Programında İsmailağa Cemaatinin önde Gelen Kanaat önderlerinden Fatih Medreseleri onursal Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Hac Vazifesiyle alakalı açıklamalar yapmıştı. Hoca Efendi Açıklamasında Kabul Olunmuş Haccın Karşılığı Cennet’tir vurgusu yaptı

ZİLHİCCENİN İLK ON GÜNÜNDE NE YAPILIR?

Zilhiccenin ilk on gecesi “leyâli-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. Bu ayda, noksanların tamamlanması için istiğfâr, salevât-ı şerîfe, diğer duâlar ve tesbîh namazına devamda hayır vardır.

Zilhicce ayının birinden onuna kadar, her gün sabah namazlarından sonra: 10 salevât-ı şerîfe:10 istiğfâr: 10 tevhid: okunması eftaldir.

Yorum yapın