Zirve Emri Bil Maruf "Gürcistan" | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Zirve Emri Bil Maruf “Gürcistan”


Fatih Medreselerimizin 2013 yılındaki 80 il, 40 ülkeye düzenlemiş olduğu Emri Bil Maruf çalışmasında bizler ülke bazındaki Emri Bil Maruf çalışmasında Gürcistan’a gittik.

 

Trabzon’dan karayoluyla Artin, Hopa, Sarp kapısından Gürcistan Batum’a giriş yaptık. Oradan da daha önce planlamış olduğumuz üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e geçtik.

 

Gürcistan’ın iklimi ve doğasına yolda giderken dikkat ettiğimizde, sağlı sollu yeşilliğiyle karadeniz iklimini andırıyor.

 

Ülke ve halkı Hristiyan bir memleket. Türkler daha çok Tiflis ve Batum da yaşıyor. 6 ve 7 Mayıs’ta iki gün boyunca Tiflis’te Emri Bil Maruf yaptık. Namazlarımızı merkezdeki Türklerin bulunduğu camii de kıldık.

 

Salı akşamı orada yaşayan türkleri davet ederek sohbet tertip ettik. Çok bereketli tesirli ve faydalı bir sohbet oldu.

 

Sohbetin sonunda da sorulan sorulara en güzel şekilde cevap vermeye çalıştık. Herkeste bir memnuniyet hoşnutluk hasıl oldu.

 

Çarşamba sabahı Tiflis’ten Efendi babamız Ali Haydar Efendi (k.s.)’nin memleketi olan Ahıska’ya geçtik. Ahıska’da Osmanlı Kalesi ve içindeki Ahmediye camiisini ziyaret ettik. Müslümanların az olması nedeniyle camiinin müzeye çevrilmesi dikkatimizi çekti ve birazda mahzun olduk.

 

Perşembe sabahı Batum’a doğru hareket ettik. Akşam namazını Batum’un merkezindeki camii de imamete geçerek kıldırdık. Camiinin çay ocağında orada yaşayan türklerle beraber çok tatlı bir sohbet gerçekleştirdik. Meramımızı, Emri Bil Maruf çalışmamızı, Türkiye’deki medrese çalışmalarımızı en güzel şekilde izah edip anlatmaya çalıştık.

 

Cuma günü Trabzon’a dönüp akşam da İstanbul’a dönüş yaptık. Genel olarak bir değerlendirme yaptığımızda Gürcistan da Emri Bil Maruf çalışmamızı duymayan kalmadı. Yollarda, konakladığımız yerlerde, tanıştığımız kişilerden namazlarını kılma sözü aldık.

 

Böylece 2013 Gürcistan Emri Bil Maruf çalışmamızı tamamlamış olduk. Mevlam yapmış olduğumuz bu çalışmayı dergahı izzetinde kabul buyursun. (Amin)

 

Heyet Kurulu Üyesi Yavuz Selim Ulusal Hoca

 

 

 

 

095613052103

Yorum yapın