Çocuklarımızı Güzel Ahlak Üzere Eğitmeliyiz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Çocuklarımızı Güzel Ahlak Üzere Eğitmeliyiz


Çocuklar, biz anne ve babalara ikram edilmiş çok büyük bir nimettir. Rabbimizin karşılıksız verdiği sayısız nimetler gibi bu nimete karşı da şükrümüzü hakiki manada yerine getirmeliyiz. Çocuk, nimetinin gerçek anlamda şükrü ise onu Allah ve Resulünün rızasına uygun şekilde yetiştirmekte saklıdır. Aksi takdirde bizlere verilmiş olan bu mükemmel nimete karşı nankörlük yapmış oluruz.

Çocuklarımız bizlere emanettir. Dolaysıyla onları Allah’ını (c.c.), Kitabını, Peygamberini (s.a.v.) bilen, seven ve sayan bir edeple yetiştirmeliyiz. Eğer dinini bilen ve uygulayan evlatlar yetiştirişsek işte o zaman emanete ihanet etmemiş oluruz. Ayrıca İslami ahlakla yetiştirdiğimiz tüm çocuklarımız, hem bu dünyada hem de ahirette bizler için sıkıntı olmak yerine büyük bir güzellik olmuş olur.

Günümüzde evlatlarından sıkıntı çeken pek çok muzdarip aile var. Çocukları ile türlü türlü imtihanlara tabi olan bu ailelerin ortak yanı ise verilen terbiyenin yani eğitimin eksik olmasıdır. Batıdan devşirme küfür adetlerine göre verilen eğitimler, ülkemizdeki masum yavrularımızı heba etti. Birçok nesil gayri İslami yaşantının kurbanı oldu. Çocuklarımız, toplumumuzun bekası için oldukça önemlidir. O sebeple Rabbim inşallah bundan sonraki nesillerimizi İslami ahlak üzerine yetiştirmeyi nasip etsin!

Çocuk eğitimi ciddi bir iştir ve ilk eğitim ailede başlar. Dolayısıyla anne ve babalara bu hususta büyük işler düşmektedir. Eğer evlatlarımıza, yalan yanlış eğitim verir ya da eğitimiyle ilgilenmezsek büyük bir vebal altına girmiş oluruz. Bu vebalden kurtulmak için eğitim konusunda dertlenmemiz ve gayret göstermemiz gerekir. Eğer yavrularımıza bizler sahip çıkmazsak emin olun illa birileri sahip çıkacaktır. Ve o birileri Allah muhafaza evlatlarınızı, uyuşturucu, alkol, kumar ve zina gibi bataklıkların içine itebilir. Rabbim nesillerimizi tüm şer odaklarından muhafaza eylesin!

Son olarak ebeveynlere rehberlik etmesi bakımından kaleme aldığımızı bu yazımızı, büyük bir Allah dostunun şu altın değerindeki nasihatleri ile bitirelim:

–              Yetiştirmek büyük bir sanattır. Mesela ağaç ne kadar kaliteli bakılıp temiz tutulursa meyvesi de o kadar kaliteli olur. Anne baba nasıl çocuklarının yemeğini düşünüyorsa eğitimini de bu şekilde düşünmesi gerekir.

–              Çocuğun ailede en çok dikkate alacağı kişi babasıdır. O yüzden baba evladına güzel örnek olmazsa çocuk kendisine başka örnekler bulur.

–              Babalar olarak yapacağımız bazı işleri çocuklarımıza sormalıyız ve onlarında görüşlerini almalıyız. Böyle yaptığımız takdirde çocuk kendisine verilen değeri anlayacak ve bu değeri kaybetmemek için sürekli mücadele verecektir.

–              Bir baba çocuğuna bakarken kendi yetişmiş olduğu ortama bakmalı ve o günkü şartları düşünmemelidir. İçinde bulunduğu zamanın sıkıntılarına bakmalıdır. Eğer bu zamandaki sıkıntıları çözemezse ve bu minval üzere çocuğuna sahip çıkamazsa Allah (c.c.) muhafaza çocuğunu kaybeder.

–              Aile içindeki eğitimde baba gibi annenin de rolü vardır.  O nedenle Baba çocuklarının yanında anneyi rencide edecek ifade kullanmamalı ve onu çocuklarının yanında asla küçük düşürmemelidir.

–              Baba eğitim hususunda çocuklarının üzerinde mutlaka tesirini göstermelidir.

–              Hayat okulunda hepimiz öğrenciyiz. O yüzden devamlı öğreneceğiz, öğreneceğiz…

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın