Fatih Medreseleri Yaz Eğitim Dönemi (2) | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri Yaz Eğitim Dönemi (2)


Yaz kurslarımıza tüm güzelliğiyle hizmete başladı.

Bu hizmet süresince bizlere gelen çocuklar belki de bir daha kurslara gelmeyecekler yani bizim öğrettiğimiz gibi, bizim anlattığımız gibi dini bilecekler.

Seni,  yani hocasını sevmekle beraber toplumun tüm hocalara karşı bakışını ona göre belirleyecektir. Hiçbir zaman unutmayalım ki bu yaz dönemi çocuklar için unutulmazdır.

Bizler, hocalar olarak tabi ki de eğitim vereceğiz ama bu arada bazı olaylara da dikkat edeceğiz. Özellikle çocuklar tatil modunda olduğu için onları sıkmayacağız. Onlarla arkadaşçasına onların anlayacakları ve sevecekleri dilde eğitim vereceğiz.  Bu eğitimlerde de en önemlisi ve hafızalarda yer tutanı hal eğitimi olacaktır. Hoca kendi hal ve hareketleri ile yaşantısı ile tüm çocukların hafızasında yer edinecektir. Unutmayalım ki hal kalden üstündür.

Şu kısa zaman içerisinde özellikle çocuklarımıza, farz emeller olan namaz ve guslü çok iyi anlatmamız lazım. Bununla beraber kelime i şehadetin tam telaffuzunu çok iyi işlemek lazım. Ve günümüzdeki en elzem olan anne baba hakkını detaylarıyla anlatmamız, işlememiz lazımdır.

Kıymetli hocalarımız! Vakit kısa, vakit nakit.  Şu sıkıştırılmış din eğitimi dönemini çok iyi değerlendirelim. Bir talebe deyip geçmeyelim, bir talebe bakmışsınız büyümüş, devlet ‘in başına geçmiş, askerin başına geçmiş ve senin verdiğin eğitimle devlet yönetecek.

Bu ciddiyetle hizmetlerimizi, aşk, şevk ve gayretle yapalım. Yılmayalım, büyük davamıza sahip çıkalım.

Zahiri eğitimlerle beraber bir konuya daha ışık tutalım. Peygamberimiz (s.a.v) Hadis-i Şeriflerinde “çocuğu olan, onunla şakalaşsın” buyuruyor.

Talebelerimiz bizim evlatlarımız mesafesindedir. Efendimiz ashabıyla şakalaşır ve onlarla latifeler yapardı.

Zamanımız gereğince çocukların zevk aldığı bazı oyunlar vardır. Bunlar İslami ölçülere uygun bir şekilde oynatılabilir. Ve bu oyunların İslam çizgisi içinde mal olacağı anlatılarak, hem oyun olur hem de hizmet etmiş olunur.

Futbola gidecek talebeye diz kapağı altında giyinmelerini, küfür etmeden oynamalarını, iddiasız oynamalarını söylediğimiz ve öğrettiğimiz halde meşru derecede caizlikle beraber gönül alınmışta olur.

Rabbim İslam’a Ve Kuran’a Hizmet Eden Hoca Kardeşlerimize Muvaffakıyetler Nasip Eylesin

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın