Hocamızın 22.02.2015 Tarihli Pazar Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 22.02.2015 Tarihli Pazar Sohbeti


Cahiliye dönemindeki cehalet şuanda var, cahiliye döneminde cehalet belirli kişileri değil tüm halkı sarmıştı.

Babalar kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı, akrabaları, komşuları, amcaları, dayıları, abileri ve kardeşleri kimse bir şey demiyordu çünkü kendi kız çocukları olduğunda onlarda aynısını yapacaktı.

Efendimiz (s.a.v.)’in bu durumdan dolayı içi yanıyordu, darlanıyordu. Hira Nur dağında “Ya Rab bu millete kurtarıcı gönder” diye yalvarıyordu.

Mevla Teala Cibril-i Emin ile Kur’an-ı Azimüşşanı gönderiyor insanların cehaletten kurtulması için. Yani çaremiz Kur’an-ı Kerim, başka çaremiz yok!

Artık bizimde içimizin yanması lazım, insanların durumuna üzülmemiz lazım onların cehaletten kurtulması için uğraşmamız lazım, Rabbimize yalvarmamız lazım.

İnsanların bu durumda olmasının maddiyatla alakası yok, tamamıyla maneviyatsızlıktır.

Şimdi biz nasıl cahiliye döneminden bahsediyorsak, bizden sonraki nesilde “bizim dedelerimizin zamanında cinayetler, katliamlar, hırsızlıklar, tacizler, tecavüzler ve bin bir türlü çirkinlikler varmış” diyerek bizden bahsedecek aynı şekilde cinnet geçirmişler diyecek!

Şimdi üniversitede okuyan gençliğimizin halini görüyoruz ve hala üniversite okutmak istiyoruz.

Allah’ın razı olduğu ilimleri okutmalıyız, yoksa bu ilimlerin dışında ne okursan oku maneviyat eksikliğini doldurmuş olamazsın!

Maneviyat eksikliğini yani Allah korkusunu, Allah sevgisini, Peygamber sevgisini, aşkını kalplere koyamadığın müddetçe, olgunluğu yakalamazsın her an cinnet geçirebilirsin.

Masum Bayraktar Hoca Efendi

Yavuz Selim Ulusal Hoca

Selim Ulusal Hoca

Yorum yapın