Rabbimizin Yasaklarından Biri "İsraf" | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Rabbimizin Yasaklarından Biri “İsraf”


Dünya ve ahiret huzurunu etkileyen en önemli faktörlerden biriside israftır.

Rabbimiz Araf suresinin 31. Ayetinde “Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez” buyurarak bizleri bu konuda uyarmıştır.

Günümüzde yatacak evi, yiyecek ekmeği olmayan, bir tas çorbaya hasret kalan, bir sıcak ekmeği özleyen, vatanını, milletini terk etmek zorunda kalıp yurdumuza sığınan milyonlarca insan varken, bizim yemekleri, ekmekleri çöpe atmamız hem insani hem de İslami çok büyük bir yanlıştır. Bir tarafta çokluktan israf eden biz, diğer tarafta az bir nimeti mum ışığında arayan Müslüman kardeşlerimiz. Kendimizi onların yerine koyalım. Milyonlarca insan ekmek bulamazken, istatistiklere baktığımızda çöpe atılan ekmek sayısı maalesef milyonları buluyor.

Öyle bir hal aldık ki sevap işleyeceğimiz iftarlarda, sahurlarda dahi israfın zirvesini yaşıyoruz.  Burada insan anlamadan, israf yüzünden gösterişe, yani kibre dahi girebiliyor.

Ülkemizdeki nimetleri israf sebebi ile şu anda esnaflarımızda ciddi bir bereketsizlik baş gösterdi. Hangi esnafa ziyarete gitsek, herkes sıkıntıdan, bereketsizlikten dem vuruyor.  Hâlbuki bundan tam 1400 küsür sene önce Peygamberimiz bizleri uyarmıştı. Peygamberimiz bizlere şunu söylemişti “Ekmeğe saygı gösterin. Çünkü Allah ekmeği saygıdeğer kılmıştır. Kim allaha saygı gösterirse Allah da ona ihsanda bulunur.” Bizler ekmeğe öyle bir saygı göstermeliyiz ki, kırıntılarını dahi dökmemeliyiz.

Nimet israfından başka, en önemli israflardan biriside zaman israfıdır. Zaman israfı çoğumuz tarafından bilinmeyen bir konudur.

Hâlbuki ömür kısa, vaktimizde çok az kaldı. Sonsuz bir ahiret yurdu için, ne yaparsak şimdi yapacağız. Özellikle sanal âlem, televizyonlar, internet ortamları tam anlamıyla etrafımızı kuşattı. Birde buna trafiği katarsak hep den zamanımız daraldı. Ve akabinde çok az ibadetlerimiz için, ailemiz için zaman ayırmış oluyoruz. Belki de bu güzelim vakitleri kahvede, nargile salonlarında geçirenler vardır. Rabbim muhafaza eylesin.

Bir diğer israf konusu ise mal ve mülkümüzde olan israftır. Peygamberimiz “Nehirde dahi abdest alsanız israf etmeyiniz” buyuruyor.  Çok malınız olabilir veya çok güzel kazanabilirsiniz. Lakin plansız, düşüncesiz, israf harcamalarından dolayı bir gün gelir bir liraya muhtaç kalabiliriz. Rabbim biz insanoğlunun önünü defalarca açar. Bu açma neticesinde zekât ve hayırlar ile Allah paramızı, mülkümüzü eksiltmez bilakis çoğaltır. Fakat fazla bulunca şımarırsa, faiz, kumar, zina bataklığına düşerse, parasını buralarda harcarsa, zaten geliyor, var diye düşünürse, bir gün bakar ki gelmez, biter, Mevla’m çeşmeyi kısmış veya kapamıştır.  Bu sefer kendi nefsi duygularından dolayı, paranın verdiği vurdumduymazlıktan dolayı bir gün gelir tepetaklak olursun.

Yine başka bir israfta evimizde kullandığımız araç ve gereç israfıdır. Efendi Hazretlerimiz “Bir odaya girdiğinizde ışığı açın, çıkınca kapatın” buyuruyor.

Unutmayalım ki dinimizde israf haramdır. İsraf şahsi olmak haricinde toplumu da sıkıntıya sokar. Müslümanın diğer bir Müslümana olan sevgisini azaltır ve kin tutmasına sebep olur. İsraftan şiddetle kaçınılmalıdır. Zira Allah israf edenleri sevmez. Mal ve zaman bizler için verilmiş büyük bir nimettir. Bunları yerli yerinde kullanmamız gerekmektedir. Ölçülü davranmamız gerekmektedir. Bu ölçü neticesinde kendimizi çok sıkmak ve fakirlerin hakkını ödememenin büyük vebal olduğunu unutmayalım. İslam’da ölçü orta haldir, ölçülü olarak kullanmaktır.

Kısacası; ölüm gelmeden hayatın

Meşguliyet gelmeden önce boş vaktin,

İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin,

Fakirlik gelmeden önce zenginliğin,

Hastalık gelmeden önce sağlığımızın kıymetini bilelim.

İsraftan Kaçınmak Bizden, Muvaffakıyet Allah’tandır

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın