Sigaranın Maddi Ve Manevi Zararları | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sigaranın Maddi Ve Manevi Zararları


Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Toplum olarak her yıl sigaraya servet harcanır. Sigaranın maddi zararları ile birlikte manevi zararları da vardır. Allah Resulü (s.a.v) mescitlere helal olan ama kokusu insanları ve melekleri rahatsız verecek soğan ve sarımsak ile yaklaşmasını uygun görmez iken, bizler sigara ile nasıl manevi hazzı bulacağız.

Evlerine karşı sorumluluğu olan babalar, evin ihtiyacından kısarak sigaraya parasını rahatlık ile harcar ise vebal altına girmez mi?

Bununla birlikte ateşin duman tarafından yaratılan cin taifesinin özellikle sigara dumanını sevdiğini biliyor muydunuz?

Evde bir beyefendinin içtiği sigara hanımının ve çocuğunun içtiği bir paket sigaraya eşdeğerdir. Pasif içicilik durumundadır. Yani adamın sigara içmesi hanımının içmemesi değil o içmese de evde bir beyefendinin içmesi evdeki gelişim çağındaki var olan çocuğun bağışıklık sistemini yok etmektedir ve buda çok önemlidir.

Sigaranın dinen boyutu ise çok önemlidir. Üstadımız Mahmut Efendi Hazretlerimize sigara içmek haram mıdır diye sorulduğunda cevabı bizim din boyutumuz ve fetvamızdır. Cevaben Sultanımız “Sigaraya haram diyemem ama Dünyayı verseler içmem” buyurmaktadır.

Günlük bir paket için bir kişi On TL’den ayda 300 TL yapar. Bu zarar hem ailesi hem de vatanı için büyük zarardır. Akabinde zehirleyerek ikinci bir kısır döngüyle hastalanıp ilaçlara verdiğin parayla 2. defa ülkene zarar veriyorsun. Bütçenden kestiğin paralarla evdeki çocuğunun ekmeğini sağlıklı beslenmesini onun rızkına el koyduğun için zarar veriyorsun.

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre sigara kullanan kişilerde maalesef hastalıkların geri dönüşü mümkün olmamaktadır.

Sigara kullanımı; bağımlılığa neden olan, hem kullanan kişiye hem de çevresindekilere zarar veren alışkanlıklardır. Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.

Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.

Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.

Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.

Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.

Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine kadar varan hastalıklar oluşur.

Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zekâ eksiklikleri görülür. Daha birçok sayamadığımız zararlarda vardır.

Sigaranın Maddi Ve Manevi Zararlarını Hatırlatmak Bizden, Uzak Durmaya Gayret Etmek Sizden, Muvaffakıyet Allah’tandır

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın