Sinan Erdem'de Muhteşem Final Gecesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sinan Erdem’de Muhteşem Final Gecesi


dsc_0225

Fatih Medreseleri’nin düzenlemiş olduğu “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışma programı büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Sinan Erdem Spor salonunu dolduran binlerce seyirci, dünyada bir ilk olan yarışmanın heyecanını yaşadı.

 

Fatih Medreselerinin tanıtımının yapıldığı slayt gösterisi ile başlayan program, Kelamların en güzeli olan Kur’an tilavetiyle davam etti. Üsküdar Hz. Ali Camii Müezzin Kayyımı Bekir Köse’nin güzel kıraati, salondakilere manevi bir ziyafet yaşattı.

 

81 ilde gerçekleştirilen “Türkiye Hatibini Seçiyor” programının tüm yarışmacıları, sahnede kurulan platforma muhteşem bir çıkış gerçekleştirdi. Fatih Medreselerinin yetiştirdiği 500 Hoca ve 500 Talebenin salona çıkış sahnesi, geceye damgasını vurdu.

 

Hoca kategorisindeki ilk finalistlerden, İbrahim Hakkı Dal Hoca İslam’da Ticaret konusunu anlattı. Ardından Talebe kategorisindeki Ahmet Faruk Yurdakul, Çocuk Eğitimi konusunu anlattı. Sırası ile Yavuz Selim Ulusal Hoca İslam’da Aile konusunu, Talebelerden Ali İmran Erdoğan, Kuranın Fazileti konusunu anlattı.

 

Fatih Medreselerinde eğitim gören minik talebelerden Anıl Sıraç, “Biz Senin Kıymetini bilemedik Efendim” adlı şiiri okudu. Minik talebenin performansı, seyircilere duygulu anlar yaşattı. Daha sonra yarışmacılardan Yusuf Ergün Hoca İnsan konusunu, talebelerden Muhammed Fatih Küpeli Namazın önemi konusunu anlattı.

 

Fatih Medreselerinde eğitim gören bir başka talebe Selim Atmaca yavrumuz, Medreselerin ve hafızların muhafazası için Başbakan’a hitaben veciz bir mektup okudu. Talebenin bu sunumu salondan büyük alkış aldı.

 

Yarışmacılardan Ahmet Binici Hoca İslam’da Tesettür konusunu, talebe kategorisindeki son talebe olan Hıdır Taşkıran Allah ve Peygamber Sevgisi konusunu ve Hoca Kategorisindeki son Hoca Osman Bayraktar Hoca Sünnet konusunu anlattı. Hoca ve Talebelerin birbirinden güzel sunumları, Kur’an ve Hafızlık eğitimindeki başarı grafiği iyi olan Fatih Medreseleri’nin bu yarışma ile hatiplik konusunda da  ne kadar başarılı olduğunu göstermiş oldu.

 

Jüri üyeleri değerlendirme yapmak için salona geçtiklerinde, talebelerin çeşitli sunumları oldu.

 

Günün anlam ve önemini anlatmak üzere Kürsüye gelen Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi herkese teşekkür etti. Tüm devlet erkânımıza da teşekkür etmek isterdik diyen Hoca Efendi daha sonra bazı açıklamalarda bulundu;

 

“Tefrika Müslümanların arasından mutlaka kalkmalıdır. Tefrikaya hizmet etmek büyük yanlışlıktır. O nedenle her Müslüman uyanık olmalı ve tefrikaya hizmet eden şer odaklarının tuzaklarına düşmemelidir. İslam’a hizmet ediyorum diyerek Müslümanlara saldırmaktan başka bir iş yapmayanlar büyük hata içine düşmektedirler. Bugün Dünyada Müslümanların hali ortadadır. Tefrikaya hizmet etmek kâfirlere güç kazandırmaktadır. Fitneden doğan ayrılık, Müslümanların gücünü azaltmaktadır. Gücü azalan Müslümanlar, kâfirlere yem olmaktan asla kurtulamazlar. Dünya üzerindeki yaşanan zulmün en önemli nedeni, Müslümanların birbirine düşerek çatışmasıdır.

 

“Maddi eğitim için seferber olunan şu zamanda manevi eğitim için hiçbir çaba serf edilmiyor. Maddi eğitim alan gençliğimizin durumu ortadadır. Son zamanlarda tüm Türkiye bu gençliğin neler yapabileceğini seyretti. Manevi eğitimden yoksun gençliğin bu bataklıktan kurtulması için Osmanlı modeli olan Medrese eğitimin önü mutlaka açılmalıdır.

 

“Yapılan her çalışmanın Allah (c.c.) katında her zaman mükâfatı vardır. Salondaki bu muhteşem tablo bunun zahiri mükâfatıdır. Ahiretteki mükâfatı ise Cennet ve Cemalullahtır.”

 

HOCA KATEGORİSİ

1. Osman Bayraktar

2. Ahmet Binici

3. Yusuf Ergün

4. Yavuz Selim Ulusal

5. İbrahim Hakkı Dal

 

TALEBE KATEGORİSİ

1. Muhammed Fatih Küpelioğlu

2. Ahmet Faruk Yurdakul

3. Hıdır Taşkıran

4. Ali İmran Erdoğan

 

 

Yorum yapın
  1. ümeysa inci diyorki;

   evlam razı olsun çalışmalarınız için..Allah dahada çoğaltsın sizleri..Allah müslümanlara birlik beraberlik nasib etsin..başarıları taktir etmeyi herkese nasib etsin..

  2. ferhan diyorki;

   allahım hepinizden razı olsun maşaallah insanlar bu fitne leri yemiyor artık

  3. hatice diyorki;

   maşaallah çok güzel