Tesettür Adabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Tesettür Adabı


Kur’an-ı Kerim’de örtü emri kadına verilen değeri gösterir. Kadının tesettürü, nebevi terbiyeye uygun olan yüz ve el haricindeki bölgeleri örtecek şekilde giyinmektir.
Nebevi terbiye ile beraber tesettürün ölçüleri belirlenmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) cehennem halkından olan iki sınıf insandan bahsederken bir tanesini şöyle açıklamaktadır;
“Giyinmiş fakat çıplak olan, erkeklerin kalplerini kendilerine meylettiren, vücutlarını sağa sola eğip çalımlı yürüyen kadınlardır. Onların başları horasan develerin hörgüçleri gibidir, bunlar cennete giremezler, onun kokusunu bile alamazlar. Oysa o cennet kokusu çok uzak mesafelerden duyulmaktadır.” [ Müslim]
Artık pek çok dindar kadın örtünmesine örtünüyor ama ne yazık ki dinin istediği ölçülerde giyinmek yerine dikkat çekmek için, nefsinin istediği ölçülerde giyiniyor. İslam’ın emrettiği örtünme, tenin gözükmesini engelleyecek, vücut hatlarını belli edecek kadar dar olmayacak ve cazibesini kesecek renkte olmalıdır.
Topluma yön veren, toplumda temsil kabiliyeti olan hocalarımız, eğitimcilerimiz, siyasetçilerimiz, içinde bulundukları konumun ciddiyetinin farkında olarak, kendi ailelerinin ve kızlarının giyim kuşamlarının milletimize örnek olduklarını bilerek halkımıza yol göstermelidirler.
Çünkü onlar halkımızın tamamına örnek ve önder olduklarından, giyim kuşamlarında da, bir çığır açmalarına sebebiyet vermektedir.
Her ne kadar bunlar böyle yapsa da bizim ölçümüz Allah ve Resul’ünün ölçüsüdür. Ailelerinin ve kızlarının ölçüsüdür. O yüzden bizim onlara dikkat etmemiz lazım. Eğer bu ölçülere önderlerimizden, büyüklerimizden kimler uyuyorsa onlar alınmalıdır, ama uymuyorlarsa takip edilmemelidir.
Maalesef bu giyim modelleri ben örtülüyüm, kapalıyım diyenler tarafından benimsenmiş ve normal hale gelmiş bir durumdadır. Allah’tan bir rahmetle Müslüman olmuş bir gayrimüslim bayan veya açık olan kişi kapandığı zaman, yaygın olan şu anki giyim modelini örnek alıyor ve gerçek manada Rabbimizin emrini yerine getirememiş oluyor. Hâlbuki Rabbimizin emrettiği ve Peygamberimizin uygulattığı şekil üzerine, yani tepeden tırnağa mahremiyeti muhafaza edecek ölçüde olur ise şehevi bakışlardan kendini korumuş olur. Bununla birlikte Mevla’mızın rızasını kazanıp, cennet anneleri olan Hazreti Hatice ve Aişe annelerimizi örnek alıp onları bu devirde yaşattıkları için İnşaallah cennette de onlarla beraber olurlar.
Maksadından Soyutlanmış Örtü, Gerçek Örtü Değildir.
Tesettür Hususunda Uyarı, Hatırlatmak Bizden, Muvaffakıyet Allah’tandır

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın