Türkiye Hatibini Seçiyor Bağcılar Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Bağcılar Etabı


dsc_0011

Fatih Medreselerinin düzenlediği “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışması ocak ayı elemeleri başladı.

 

İstanbul Bağcılar’da Bağcılar Halk Sarayında düzenlenen yarışmaya yoğun ilgi vardı.

 

Girişte yoğunluktan dolayı ara ara izdiham yaşanan program Fatih Medreselerinin Sinevizyon gösterimi ile başladı.

 

 

 

 

 

Ardından kelamların en güzeli olan Allah’ın kelamını Aşrı şerif okumak üzere Fatih Medreseleri Güneşli şubesinde hafızlık yapan Mücahit Usta kürsüye davet edildi. Hoş sedalı sesi ile misafirlere manevi ziyafet verdikten sonra mikrofonu sunucuya bıraktı.

 

Sunuculuğu yapan Selim Ulusal Hoca yarışma ve programın akışı hakkında bilgi verdikten sonra yarışmacılardan birinci olarak İbrahim Soymaz hocayı kürsüye davet etti.

 

Kürsüye çıkan İbrahim hoca hocalarına ve misafirlere teşekkür ettikten sonra tesettür konusuyla ilgili olarak tesettürünnasıl farz olduğunu, sahabe ve sahabe hanımlarını tesettürü nasıl karşıladığını, Efendi Hazretlerimizin (k.s.) tesettüre nasıl sahip çıktığını, tesettüre uyan ve uymayanlar hakkında ayet ve mealini okuyup açıklamalarını yaptıktan sonra sözlerini bitirdi.

 

İkinci yarışmacı olarak Faik Öztok İslam da Aile konusuyla ilgili olarak nikahın önemi, aile birliği, ailenin içinde yaşanacak zorluk ve güzellikler nasıl aşılacağından ve yeni evlenecekler için nasihat niteliğinde olan ayet ve hadisler okuyarak sahneyi diğer yarışmacılara bıraktı.

 

Devam eden yarışmaya Fatih Medreseleri Sefaköy şubesinde hafızlığını tamamlamış olan Enes Tektaş ve hafızlık yapmakta olan Mahmud Ulusal bir  ayet bir hadis okuyup manalarını verdikten sonra salonu inlettirdiler.

 

Üçüncü yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Arnavutköy şube müdürü Ali Gör hoca İslam da ticaret başlığı altında ticaretin önemini, helal kazancı, alimlerimizin, büyüklerinin ticarette ne kadar hassas olduklarından ve Peygamberimizin ticaret hakkındaki hadislerinden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Dördüncü yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Sultan çiftliği bölge müdürü Cemil Işık hoca sünnete ittiba ile ilgili olarak sünnete neden uyulması gerektiğini, Allah-u Teala’nın Peygambere itaat hakkındaki ayetlerinden ve sünnetin öneminden bahsederek kendisine verilen on dakika süreyi doldurarak kürsüden indi.

 

Tüm heyecanıyla devam eden programda Fatih Medreseleri Güneşli şubesinde hafızlık yapan 4 talebe kürsüye çıkarak “peygamber” adlı şiiri okuyarak misafirlere duygusal anlar yaşattı.

 

Heyecanın doruk noktaya ulaştığı yarışmada son ve beşinci yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Esenler merkez şubesi hocalarından İsa Fırat hocada tesettürden bahsederek tesettür hakkında ayet ve hadis okuyarak açıklamalarını yaptı ve tesettüre uyanlara Allah’ın müjdelerini anlatan İsa hoca sözü jüri üyelerine bırakarak sözlerini tamamladı.

 

Jüri üyelerinin kararı beklenirken Fatih Medreselerinin 174 kursundan kura çekilerek 17 talebe salavatlarla sahneye çıktı. Aralarında sunucu olan minik talebe sunuculuğu devralarak Efendi Hazretlerimize (k.s.) ve Masum Bayraktar hocaya teşekkür ederek Fatih Medreseleri Onursal Başkanı Masum Bayraktar hoca Efendi’yi günün anlam ve önemini anlatmak üzere kürsüye davet etti.

 

Düzenlenen yarışmalara katılan Masum Bayraktar Hoca Efendi gidemediği illere telekonferans sistemi ile katılırken Rize ve Bayburt illerinden sonra İstanbul Bağcılar semtinde düzenlenen yarışmaya bizzat katıldı.

 

Masum Bayraktar Hoca Efendi sözlerinde Allah’a nasıl teslim olunması gerektiğini anlatarak, Allah’a hakkıyla yönelen kişiler hakkında müjdelerden bahsederek misafirlere geldiklerin için teşekkür ve dua ederek kelamlarını tamamladı.

 

Sunucu jüri üyelerine bir bir teşekkür ettikten sonra sözü jüri sözcüsüne bıraktı.

 

Jüri sözcüsü yarışmacılara teşekkür ettikten sonra Cemil ışık hocayı birinci, İbrahim soymaz hocayı ikinci, Ali Gör hocayı üçüncü olarak ilan etti.

 

Programın sonunda kura çekilerek 20 kişiye hediyeler dağıtıldı ve musafaha ile sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

Yorum yapın