Türkiye Hatibini Seçiyor Çeyrek Final Sefaköy Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Çeyrek Final Sefaköy Etabı


dsc_0104

Fatih Medreselerinin düzenlediği “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının 2. grup Çeyrek Finali Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

 

Programın başında sinevizyon gösterimi yapılarak Fatih Medreselerinin yapmış olduğu çalışmalar gösterildi.

 

 

videotiklaaaa112

 

 

 

Yarışmanın sunuculuğunu yapan Selim Ulusal Hocanın açılış konuşmasının ardından Fatih Medreseleri Bursa Sorumlusu Sami Geniş Hoca güzel sesi ile misafirlere Kur’an ziyafeti verdi.

 

Ardından Jüri üyeleri yerlerine davet edildi.

 

Toki Halkalı Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmeni Asalet Durmuş,

 

İstoç Camii Emekli İmam Hatibi Cafer Ada,

 

Küçükçekmece Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık Müdür Baş Yardımcısı Bahattin Karaltı,

 

Eğitim görevlisi vaiz Ahmet Bulak,

 

Küçükçekmece Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Selamettin Tunç,

 

Bahçelievler Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Okul Müdürü Mehmet Etik.

 

Jüri üyeleri yerlerini aldıktan sonra ilk Yarışmacı olarak Muhammed Kamer Hoca İslam da Aile konusu ile sunumu yaparak ailenin eşlerin birbirleri üzerinde ki hakkından bahsederek cehennem ateşinden korkarak ondan korunmamız ve ailemizi cehennemden korumamız gerektiğini ayetlerle anlattı.

 

Talebe Yarışmacılardan ilk yarışmacı olarak Ali Rıza Mavuş Hz. Peygamberin hayatını anlatan bir konuşma yaptı.

 

Ardından Hoca yarışmacılardan ikinci olarak Burak Doğan Hoca İslam da Ticaret ahlakıyla ilgili sunum yaparak dürüst tüccarlar hakkında hadis ve ayet okuyarak Osmanlı’nın ticaret ahlakından bahsetti.

 

Burak Doğan Hoca sözlerini şu iki önemli mısra ile “ Doğruluk ve hakkaniyet bir Müslümanın şiarıdır özelliğidir, insana sadakat yakışır görse de ikrah doğruların yardımcısıdır Hz. Allah” bitirdi.

 

Talebe yarışmacılardan ikinci olarak Muhammed Ulusal namazın önemiyle alakalı sunum yaptı.

 

Hoca yarışmacılardan üçüncü yarışmacı olarak Esat Kabak Hoca insan konusuyla ilgili olarak insanın yaratılışından ve insanın yaratılış amacından bahsederek sözlerini bir şiir ile tamamladı.

 

Talebe yarışmacı yarışmacılardan son yarışmacı Ahmet Dülger, arkadaş konusuyla ile sunum yaptı.

 

Hoca yarışmacılardan dördüncü yarışmacı olarak Ali Yavuz Hoca sünnet konusuyla ilgili konuşma yaparak sünnete ittiba etmemiz gerektiği hakkında ayet, hadis ve kıssalar anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Başbakanımızdan bir isteğim var diyerek kürsüye çıkarılan Ahmet Selim Atmaca Başbakana şöyle seslendi. “Başbakanım eğitim sisteminde yapılan değişiklikler yüzünden medreselerimizde hafızlık yapmak çok zorlaştı hafızlar bu milletin her şeyidir aciliyetle bu sisteme bir çare bulmanızı gerektiğini bilmenizi ister ellerinizden öperim.”

 

Minik talebe Ahmet Selim Atmaca’nın Başbakana yakarışı ardından günün son yarışmacı olarak Mehmet Eyvaz Hoca İslam da Tesettür konusuyla ilgili olarak ayet ve hadisler okuyarak, sahabe hanımlarının tesettür emri geldiği anda hiç tereddütsüz tesettüre büründüklerinden bahsederek ablalarım bacılarım annelerim sizlere sesleniyorum sakın tesettürünüzü başörtünüzü çarşafınızı küçük görmeyin çünkü tesettür çok büyük bir iştir diyerek misafirlere seslenen Eyvaz Hoca kıssalar anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Son yarışmacının ardından jüri üyeleri notlarını değerlendirirken Teşekkür konuşması yapmak üzere Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi sahneye davet edildi.

 

Teşekkür konuşmasına “Öncelikle ailelere teşekkür etmek istiyorum. Ama öyle aileler ki evladının geleceği ne olacak, evladımın ilerde işi gücü ne olacak diyerek rızık endişesine kapılmadan evlatlarını medreselere hafızlık yapmak için gönderen ailelere teşekkür ediyorum” diyen Hoca Efendi başından geçen acı bir olayı misafirlerle paylaşarak evlatlarımızın ziyan olduğunu açıkça ortaya koydu.

 

Ardından Hoca Efendi gelen misafirlere, jüri üyelerine organizeyi yapan bölge hocalarına ve yarışmacı hoca ve talebelere teker teker teşekkür ederek mikrofonu jüri sözcüsüne bıraktı.

 

Jüri sözcüsü bu kürsüye çıkan her yarışmacı birincidir diyerek yarışma sonuçlarını şöyle açıkladı.

 

Hocalardan

 

1- Esat Kabak Hoca,

2- Mehmet Eyvaz Hoca,

3- Burak Doğan Hoca.

 

Talebelerden

 

1- Muhammed Ulusal

2- Ahmet Dülger

3- Ali Rıza Mavuş

 

Yarışma programının sonunda çekiliş yapılarak hediyeler dağıtıldı ve musafaha ile program sonlandırıldı.

 

 

Yorum yapın