Türkiye Hatibini Seçiyor İlk Çeyrek Final "Fatih Etabı" | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor İlk Çeyrek Final “Fatih Etabı”


Büyük coşkuyla ilk elemeleri tamamlanan “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının “çeyrek final” elemelerinin ilki Fatih Edirnekapı da Mihrimah Sultan Konferans Salonunda heyecanla gerçekleştirildi.

 

Yarışmaya halkın ilgisi yoğundu Konferans salonu tıklım tıklım doluydu. Efendi Hazretlerimizin (k.s.) yakın takipçisi, ismiyle müsemma Büyük Bayram Hocayı, Masum Bayraktar Hoca Efendi ve heyet üyeleri kapıda karşıladılar ve yerine aldılar.

 

videotiklaaaa112

 

 

 

Yarışma programı Fatih Medreseleri ve bünyesinde bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarını anlatan sinevizyon başladı.

 

Programın sunuculuğunu Fatih Medreseleri Tekke Şubesi Müdürü Abdurrahman Kalkan Hoca yaptı.

 

Programa katılan jüri üyeleri; İsmiyle müsemma Büyük Bayram Hocamız, Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay Hoca Efendi, Bademlik Camii İmamı Adem Körismailoğlu Hoca, Bademlik Eski Cami İmamı Efendi Hazretlerimizin talebelerinden Mürit Bayındır Hoca Efendi, Sütlüce Mahmutağa Camii İmamı Ekrem Hoca.

 

Çanakkale Zaferinin yıldönümü münasebetiyle, şehitlerimizin ve Eyüp Sultan Hazretlerimizin ruhları için, misafirleri Fatiha okumaya davet eden Abdurrahman Hoca, Açılış aşrı şerifi için Fatih Medreseleri Bursa Sorumlusu Sami Geniş Hocayı sahneye davet etti.

 

Jüri üyelerinin takdimi ile devam eden programa ilk yarışmacı olarak Malatya’dan katılan Fatih Demir Hoca İslam da Tesettür Konulu sunumu için kürsüye davet edildi. Ayet ve Hadislerle Allah’ın örtünme emirlerini açıklayan Fatih Demir Hoca, salonun beğenisini toplamayı başardı.

 

Sonrasında talebe yarışmacılardan Hafız Muhammed Fatih Özkan Kur’an-ı Kerim’in faziletini anlatmak için sahneye davet edildi. Salondan büyük alkış alan Küçük Hatip M. Fatih Özkan’dan sonra sahneye İslam da Ticaret konusunu anlatmak üzere Ahmet Karaaslan Hoca davet edildi.

 

Bereketli ve Helal kazancın ancak İslami bir ahlak ile başarılacağına vurgu yapan Ahmet Hoca alkışlarla salonu bir sonraki yarışmacıya devretti.

 

Talebelerden 2. Yarışmacı olarak namaz konusunu anlatması için talebelerden Muhammed Raşit Turan kardeşimiz kürsüdeki yerini aldı.

 

Allah’ımızın en sevdiği Rasulüne en sevdiği ibadet olan namazı miraçta bire bir hediye ettiğini anlatan bu küçük dev hatip, katılımcılara namazın önemini hissettirdi.

 

Akabinde yarışmaya Adana’dan katılan yarışmacı Sadullah Vural Hoca İslam da Aileyi anlatmak üzere sahneye davet edildi.

 

Konuşmasında örnek anneyi, örnek babayı ve örnek aileyi örnekleriyle ortaya koyan Sadullah Hoca salona pür dikkat kendisini dinletmeyi başardı.

 

Daha sonra Allah ve Peygamber sevgisini anlatmak üzere talebelerden Hasan Bıyık mikrofona davet edildi.

 

Sahabelerden örnek vererek Allah’a ve Peygambere nasıl bağlanmamız gerektiğini anlatan küçük hafız alkışlarla konuşmayı tamamladı.

 

Ardından Hoca yarışmacılardan Talha Alanta Hoca Sünneti Seniyye’yi anlatmak için kürsüdeki yerini aldı.

 

Rasulullah Efendimiz “Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir” hadisi ışığında konuşmasını arz eden Talha Hoca yerini sonraki yarışmacıya bıraktı.

 

Sonrasında günün son talebe yarışmacısı Ahmet Faruk Yurdakul İslam da Çocuk konusunu sunmak üzere kürsüye davet edildi.

 

Sahabe Efendilerimizin döneminden başlayarak Osmanlı’da ve günümüzde kaliteli insanların çocukluğunu anlatan Yurdakul çocuk eğitimindeki önemi gözler önüne sermiştir.

 

Ve son yarışmacı Yusuf Ergün Hoca İnsan konusunu takdim etmek üzere kürsüye davet edildi.

 

Konuşmasına “Biz insanı en güzel şekilde yarattık” ayeti kerimesini okuyarak başladı.

 

Allah’ımızın isteği insan modelini hakkıyla anlatmayı başardı.

 

Ardından Jüri değerlendirmesini yaparken Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi teşekkür konuşması için sahneye davet edildi.

 

Hoca Efendi konuşmasında Jüri üyelerine yarışmacılara organizatör hocalara ve halka tek tek teşekkür ederek Allah’ımızın “Şükrederseniz arttırırım, nankörlük ederseniz azabım şiddetli olur” ayetini anlatarak içinde bulunduğumuz nimetlere teşekkür etmemiz gerektiğini hatırlattı.

 

Üstadımız Mahmut Efendi hazretlerine de ayrıca teşekkür etti. Hoca Efendi O’nun İslam’ın yayılmasındaki mücadelesine ve İslam derdini anlattı. Bu konuda tüm ümmeti Muhammed’e dua ederek konuşmasını tamamladı.

 

Sonrasında yarışma sonuçlarını açıklaması üzere kürsüye Hadis Alimi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay Hoca davet edildi.

 

Birçok yarışmalar yapılan ülkemizde ilk defa Hitabet yarışması düzenlendiğini ifade eden Hoca Efendi hitabetin öneminden bahsettikten sonra neticeleri şu şekilde ifade etti;

 

Hocalardan;

 

Sadullah Vural

Yusuf Ergün

Talha Alanta

 

Talebelerden;

 

Ahmet Faruk Yurdakul

M. Raşit Turan

M. Fatih Özkan

 

Yarışma sonuçlarının ilanından sonra çekilişle halka hediyeler takdim edilerek musafaha ile program sonlandırıldı.

 

Arif Akyıl / FM Haber

 

 

 

 

Yorum yapın