Türkiye Hatibini Seçiyor "İstanbul Sultangazi" Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor “İstanbul Sultangazi” Etabı


dsc_0081

Fatih Medreselerinin Türkiye’nin 81 ilinde ve İstanbul’un ilçelerinde düzenlediği “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının Sultangazi etabı tamamlandı.

 

Fatih medreselerinin Mekke Mescidinde düzenlenen yarışmaya katılım yoğundu.

 

4 hoca ve 3 talebenin katılımıyla düzenlenen yarışma kelamların en güzeli olan Mevlamızın kelamı Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Yarışmanın jüri üyeleri olan Ravza Camii İmam Hatibi Hızır Ali Eresin hoca, Fatih Sultan Camii İmam Hatibi Aydın Zehiroğlu hoca, Ayşe Sultan Camii İmam Hatibi Şahin Eroğlu hoca ve İnceleme Kurulu üyesi Yavuz Selim Ulusal hoca tek tek yerlerine davet edildi.

 

Jüri üyeleri yerlerini aldıktan sonra birinci yarışmacı olarak hocalardan Azem Erfan hoca yaratılmışlar arasında en şerefli varlık olan insan konusuyla ilgili olarak, insanın nefsi ile nasıl mücadele etmesi gerektiğini, insan Allah’ın kendisine lütfundan ihsan ederek verdiği sayısız nimetler karşısında Rabbine karşı nasıl davranması gerektiğini vurgulayarak insanın çok şükretmesi gerektiğinin ifade etti.

 

videotiklaaaa112

 

Kürsüye ikinci yarışmacı yarışmacı olarak talebelerden Ahmet Faruk Yurdakul çıkarak Kur’an’ı Kerim’in fazileti konusuyla ilgili olarak, Kur’an’ı Kerimin bizlere rehber olarak gönderildiğini, Kuran bize neyi emrediyorsa onu harfi harfine yapmamız gerektiğini ve neyi nehy ediyorsa (yasaklıyorsa) ondanda kaçınmamız gerektiğini ifade ederek insanlığın tek kurtuluşunu Kur’an’ı Kerim olduğunu vurguladı.

 

Heyecanla devam eden yarışma da üçüncü yarışmacı olarak hocalardan Ali İlhan hoca helal kazanç konusuyla ilgili olarak, hadisi şerifler okuyarak İslam da ticarette helal kazancın öneminden bahsetti. “Ticarete devam edin rızkın onda dokuzu ticarettedir” ve “bizi aldatan bizden değildir” hadisi şeriflerini okuyarak sözlerini tamamladı.

 

Ardından Fatih Medreseleri Fatih Kumrulu şubesinde eğitim yapan Ebubekir Yurdakul bir ayet ve manasını okumak için sahneye davet edildi.

 

Dördüncü yarışmacı olarak hocalardan Mustafa Bulucu hoca İslam da Aile konusuyla ilgili olarak, ailede huzurlu ve mutlu bir geçim için İslam dininin emrettiği şekilde hareket etmemiz gerektiğini, evlatlarımıza dindar bir aile olarak örnek olmamız gerektiğinden bahsederek, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in buyurmuş olduğu  “Üç şey vardır ki, onların ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir; Nikah, talak, ri’cat’dır” hadisi şerifini okuyarak nihahın önemine vurgu yaparak sözlerinin ifade etti.

 

Beşinci yarışmacı olarak İsa Demir tesettür konusuyla ilgili olarak, tesettürün önemini tam olarak anlayıp, gerektiği gibi uygulanmadığını ifade ederek halkımızın Mevlanın göstermiş olduğu çizgilerin dışına çıkarak tesettür konusunda çok bilgisiz olduğumuzu ve hakiki tesettür yerine moda tesettürüne uyarak büyük yanlış içinde olduğumuzu ifade ederek sözlerini tamamladı.

 

Altıncı yarışmacı olarak talebelerden Davut Çelik namaz konusuyla ilgili olarak, namazlarımıza çok dikkat etmemiz gerektiğini, kabirde ilk sual namaz olacağını anlatarak “ruhumuzu müzik ile değil namaz ile beslemeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yedinci yarışmacı olarak talebelerden Yusuf Taşkıran arkadaş ve arkadaşlık konusuyla ilgili olarak, insanın arkadaşını özenle seçmesi gerektiğini, kötü bir arkadaşın insanı kötü yola sevk edeceğinden ve İslam da arkadaşın öneminden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Jürinin kararı merakla beklenirken kürsüye Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi.

 

Sahneye çıkan Hoca Efendi yarışmayla ilgili olarak Sultançifliği etabını tamamladık elhamdülillah diyerek ufak yaşta bir çocuk ayet okuyup manasını veriyor, 10 yaşındaki bir talebe en güzel şekilde vaaz ediyor, genç hocalar, yaşlı hocalar birbirleriyle yarışıyorlar. Demek ki güzel çalışırsak Allah bize yardım ediyor. Biz insanlara önder olacağız. Dedelerimiz yaptı “Osmanlı seslerini her tarafa duyurmuş, yanlış yapanı susturmuştur” diyerek biz dinimize gerektiği gibi sahip çıkamıyoruz sözlerini ifade etti.  “Bir mümin etrafındakilere karşı yumuşak olması gerekir. Onlar sana yanlış yapsa da onları affet. Yetmez onlar adına Allah’tan özür dile” ifadesinde vurgu yaparak böyle bir ahir zamanda kardeşlikten taviz vermememiz gerektiğini bir müminin mümin kardeşine nasıl davranması gerektiğini anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Bu arada jüri üyeleri de notlarını tamamlayarak jüri sözcüsünü kürsüye çıktı.

 

Jüri sözcüsü tarafından açıklanan sıralama ise şöyleydi.

 

Hocalardan

 

1-) Ali ilhan

 

2-) İsa demir

 

3-) Mustafa bulucu

 

Talebelerden

 

1-) Ahmet faruk Yurdakul

 

2-) Yusuf taşkıran

 

3-) Davut Çelik

 

Baştan sona heyecanlı temponun düşmediği yarışma erkeklerin musafaha yapmasıyla sonlandırıldı.

 

FM Haber Yazarı / Burak DOĞAN

Yorum yapın