Türkiye Hatibini Seçiyor Manisa Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Manisa Etabı


foto1

Manisa Türkiye Hatibini Seçiyor yarışması Şelale Plaza da 26 Ocak 2012 saat 13.30’da yapıldı. Yarışma da 5 hoca, 3 talebe yarışmacı vardı.

 

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Muhammed Han’ın o eşsiz sultan ruhunun mayasının yoğrulduğu Manisa da, Manisa il Sorumlusu Ali Yazıcı hoca açılış konuşmasını yaptıktan sonra,  İzmir sorumlusu Mustafa Aydın hoca aşır okudu.

 

 

videotiklaaaa112

 

 

Aşrı şeriften sonra heyet kurulu üyesi Selim Ulusal hoca İslam da tesettür konusunu irat etti. Kadının dişiliği ile değil, kişiliği ile Rabbine yönelmesinin lazım olduğunu hoş sedası ile vurgulayan Selim hocanın akabinde Fatih Kumrulu şubesi hafızlarından Ali Rıza Mavuş Hz. Ali’nin Müslüman oluşunu “Ben doğarken babama sormadım ki, Müslüman olurken babama sorayım” sözleri ile çok güzel ifade etti.

 

Kürsüye gelen Adana Konya bölge sorumlusu Sadullah Vural hoca İslam da Aile konulu konuşmasında; vakitlerin sultanı olan seher vaktinde evlerine zilzurna sarhoş gelen beylerin aydın diye nitelendirildiği şu ahir zamanda, akşam evine alın teri, göz nuru helal kazancı ile dönen Musab Bin Umeyr örneği babalardan, dizilerin, programların evliliği kurşunladığı, aile içi cinsel ilişkileri konu edindiği, Amerika’nın Dallas dizisine salavat çektirdikleri, din ve namus dinamiti TV’yi evine sokmayan, eteği temiz namuslu analardan, Allah’ın aslanı Hz. Hamza ve Hz. Ali’yi örnek alıp yapay kahraman Rambo’yu hiçe sayan evlatlardan bahsetti.

 

Çocuklarımızı sokak kültüründe yetiştirmemeliyiz diyen Sadullah hoca sokaktaki çocuğun okulu yok ki, ders zili çalsın. Dert + dert + dert sisteminde değil, Rabbimizin razı olduğu Ashabı Suffe siteminde medrese de yetiştirelim, diyerek sözlerini tamamladı.

 

Ardından yine İstanbul’dan gelen hafız Hüseyin Canözkan İslami bir yaşantıya hasret bir evladın anne ve babasına haykırışını dile getirdi.

 

İnsan konusunu paylaşan Emrah Kıştan hoca Kur’an’ın insana özgü olarak indirilişini ve O’nun emirlerine uymayı hayvanlardan beklemememiz gerektiğini vurguladı.

 

İslam da ticaret konulu konuşması ile kürsüye gelen Bayram Demir hoca helal kazancın gerekliliğinden bahsetti

 

Sünnetten bahseden Mustafa Aydın hoca eğer Kur’an insan olsaydı o mutlaka Muhammed Mustafa (s.a.v.) olurdu veya insanlardan Kur’an olması gereken bir kişi olsaydı o yine peygamberimiz olurdu diyerek ifade etti.

 

Yarışma sonunda jüri üyeleri puanlamaları yaparken heyet üyelerinden Mesut Özdemir hoca medrese ve önemine binaen güzel anekdotlar sundu.

 

Programa katılan jüri üyeleri; Manisa Vaizi Mustafa Özgür, Yeşil Camii İmam Hatibi Mehmet Arslan, Manisa Vaizi Mustafa Soykök, Manisa Gölmarmara vaizi Hüseyin Demirhan.

 

Jüri Başkanı Manisa İl Vaizi Mustafa Soykök neticeyi açıkladı.

 

Hocalardan birinciler;

 

1. Sadullah Vural Hoca,

2. Mustafa Aydın Hoca,

3. Selim Ulusal Hoca.

 

Talebelerden Birinciler;

 

1. Ali Rıza Mavuş

2. İhsan Çamoğlu

3. Hüseyin Canözkan

 

 

Yarışmanın sonunda birinci olan Sadullah Vural hoca gönüllerimizin Rahmani, medreselerimizin ruhani lideri bizi biz yapan Efendi Hazretlerimizin (k.s.) tüm ideallerini şahlanmış ruhumuzla bugün Manisa da yarın Malezya da kısacası tüm dünya da aşkla şevkle yaymayı Rabbim tüm ihvanımıza nasip etsin diyerek teşekkür etti.

 

Birincilerin plaketleri verildi. Devamında çekiliş yapılarak 20 kişiye hediyeleri verildi ve program sonlandırılmış oldu.

 

 

 

 

 

Yorum yapın