Türkiye Hatibini Seçiyor Sakarya Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Sakarya Etabı


dsc_0195

“Türkiye hatibini seçiyor” yarışmasının Sakarya etabı 5 hoca ve 3 talebe katılımıyla tamamlandı.

 

Sakaryalıların yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya İstanbul ve Sakarya’nın Sarıcalar ilçesinden de otobüs kaldırarak gelen misafirler vardı.

 

Program Fatih Medreselerinin 2012 yılındaki çalışmalarının ve Efendi Hazretlerimizin (k.s.) hikmetli sözlerinin gösterildiği sinevizyon gösterimi ile başladı.

 

 

videotiklaaaa11

 

 

Daha sonra yarışmanın sunucusu Arif Akyıl hoca kürsüye çıkarak misafirlere hoş geldin konuşması yaptıktan sonra kelamların en güzeli olan Allah’ın kelamı aşrı şerif okumak üzere alışıldığın dışında bir şey yaparak Fatih Medreseleri Kocaeli şubesinde eğitim gören minik bir talebeyi kürsüye davet ederek misafirleri şaşırttı. Minik talebenin hoş sedasından sonra da yine aşrı şerif okumak üzere hafız Burak Yurdakul hocayı kürsüye davet etti.

 

Okunan aşrı şeriflerle misafirlere adeta manevi ziyafet çektirildi.

 

Ardından Fatih Medreseleri Sakarya sorumlusu Mehmet Sıddık Gülhan hoca kürsüye çıkarak yapılan programın ehemmiyetini, önemini ve amacını açıklayarak “Biz istiyoruz ki yavrularımız Kur’an ile büyüsün, biz istiyoruz ki çocuklarımız Kur’an ile yetişsin, biz istiyoruz ki gençlerimiz aşina olsun Kur’an ile olgunlaşsın, biz istiyoruz ki kardeşlerimiz, abilerimiz, büyüklerimiz Kur’an ile muhatap olsun” diyerek Fatih Medreselerinin düzenlediği programı bu yola teşvik amaçlı düzenlediğini açıklayarak yarışma hakkında bilgilendirme yaptı.

 

Programda jüri üyeleri teker teker yerlerine davet edildikten sonra hocalardan birinci yarışmacı olarak hocalardan Orhan Yüzükçü hoca İslam da tesettür konusuyla ilgili olarak örtünme hakkında ayeti kerime, hadis ve sahabe kadınlarının tesettüründen bahsederek bir kadın için “örtünmek esaret değil, özgürlüğe açılan bir kapıdır” dedi. Birkaç tane ibretli kıssa anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Heyecanla devam eden yarışmada talebelerden birinci yarışmacı olarak talebelerden Seyit Kemal Köse kürsüye çıkarak İslamiyetin yayılmasıyla ilgili olarak hazreti Ali (r.a.)’ın Müslüman oluşunu anlattı.

 

Heyecanın vakit geçtikçe daha da arttığı yarışmada hocalardan ikinci yarışmacı Selman Özkan hoca kürsüye çıkarak İslam da aile konusuyla ilgili olarak önceliği din olan ailelerin nasıl huzurlu bir geçim sağlayacaklarını, aile fertlerinin birbirlerine güven, sevgi ve saygı duyması gerektiğini, aile yapılandırılmasında İslami esasların öne çıkarılması gerektiğini vurgulayarak nikah masasına oturan çiftlerin “3-5 gün değil bir ömür o nikahla yaşama niyetinde olması” gerektiğini söyleyerek sözlerini peygamberimiz kızına verdiği nasihat la tamamladı.

 

Heyecanın giderek daha fazla arttığı yarışmada talebelerden ikinci yarışması Muhammet Raşit Turan kürsüye çıkarak Namaz konusuyla ilgili olarak çocuklarımıza küçük yaşta namazı öğretmemiz gerektiğini söyledi.

 

Tatlı heyecanların yaşandığı programa Fatih Medreseleri Sakarya şubesinde eğitim gören minik talebeler sahneye çıkarak birbirinden güzel sunumlar yaparak salonu alkışlara boğdular.

 

Ardından hocalardan üçüncü yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Van bölge sorumlusu Ahmet Özcan hoca insan konusuyla ilgili olarak insanın yaratılış sebebini, insanın nefisle mücadelesini, insana Allah tarafından veren verilen sayısız nimetlerden ve insanın en şerifli varlık olarak yaratıldığından bahsederek sözlerini tamamlayıp kürsüyü heyecanla bekleyen diğer yarışmacılara bıraktı.

 

Talebelerden üçüncü yarışmacı olarak Ali Haydar Atar kürsüye çıkarak çocuk eğitimiyle ilgili olarak “16 yaşındaki bir çocuğun ailesine yakarışıyla” ilgili mükemmel bir anekdot sunarak salonu duygu dolu anlar yaşattı. Sunumdan etkilenen misafirler gözyaşlarını tutamadı.

 

Sona doğru heyecanın daha da arttığı yarışmada son yarışmacı olarak Ali Yavuz hoca kürsüye çıkarak sünnete ittiba konusuyla ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetlerini dikkate alıp, onları yaşamamız ve yaşatmamız gerektiğini, sünnete uymamız gerektiğini ayet ve hadislerle anlatarak Peygamberimizin buyurmuş olduğu “siz benim sünnetimi diriltirseniz, beni diriltmiş olursunuz” sözlerini çok dikkate almamız gerektiğini vurgulayarak sözlerini ifade tamamladı.

 

Jüri üyeleri notlarını değerlendirirken sahneye İstanbul’dan gelen Fatih Medreselerinde eğitim gören minik talebe Ahmet Selim Atmaca sahneye çıkarak “Başbakan’a mektubum var” başlığı adı altında medreseler ve hafızların önü açılması gerektiği hakkında konuşma yaparak misafirleri derin düşünceler içinde bıraktı.

 

Daha sonra Sakarya şubesinde hafızlığa hazırlık eğitim alan iki talebe kürsüye çıkarak Peygamberimizle ilgili “Biz senin kıymetini bilemedik Ya Resulallah” şiirini okuyarak salonu bir kez daha duygu dolu anlar yaşattılar.

 

Jüri üyeleri karar vermekte zorlanırken kürsüye Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi.

 

Sözlerinde “Sizi de, onları da, bütün alemi, ve her zerreyi ben rızıklandırırım” ayeti kerimelerine dikkat çeken Hoca Efendi rızık endişesine kapılarak ahireti unutmamamız gerektiğini, çocuklarımızın geleceğini düşünürken sadece dünyevi geleceğini değil ahiret te ki geleceğini de düşünmemiz gerektiğini vurguladı. Hoca Efendi programı yapanlara, yarışmaya katılan hocalara, talebelere, misafirlere ve jüri üyelerine tek tek teşekkür ettikten sonra mikrofonu dualarla jüri sözcüsüne bıraktı.

 

Jüri sözcüsü ise yarışmanın sonucu olarak çok zorlandığını ifade ettikten sonra talebelerden iki tane birinci seçtiğini söyleyerek iki talebeyi de bir sonraki elemelerde de görmek istediklerini söyledi.

 

Yarışmanın sonucu ise;

 

Hocalardan

 

1. Ali Yavuz

2. Orhan Yüzükçü

3. Selam Özkan

 

Talebelerden

 

1. Muhammet Raşit Turan ve Ali Haydar Atar

2. Seyit kemal köse

 

Program çekiliş yapılarak hediye dağıtıldıktan musafaha ile sonlandırıldı. Program çıkışında misafirlere Fatih Medreselerinin hazırladığı 2013 masa takvimi ve yemek dağıtıldı.

 

 

 

Yorum yapın