Yeni Proje "Engelli Kardeşlerimizin Engellerini Birlikte Aşmak" | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Yeni Proje “Engelli Kardeşlerimizin Engellerini Birlikte Aşmak”


Sevgili izleyenlerimiz, bugün sizlerle çok anlamlı bir konuyu paylaşmak için huzurlarınızdayım. İhtiyaç sahibi herkesin insanca yaşama hakkının olduğunu ve umutla hayata tutunmaları için sorumluluk sahibi olduğumuzu hatırlatmak için huzurlarınızayım. Yardıma m uhtaç olanların, sesi olmak için buradayım. Merhametli hayır sahiplerinin yardım ellerinin muhtaçlara uzanması için karşınızdayım. Takdiri ilahi kimi doğuştan kimi de sonradan bir kaza neticesinde yürüme yeteneğini kaybeden kardeşlerimiz için huzurunuzdayım.

Evet, onlardan bazıları dünyaya böyle açtı gözlerini. Bazıları ise geçirmiş olduğu bir kaza veya hastalık sebebiyle. Kimisi ise ya savaş yüzünden ya da terör yüzünden bu hale geldi. Ama ne var ki maalesef yürüme nimetinden yoksun olan bu kardeşlerimiz, hala nefes alıyor, kalpleri atıyor, gözleri görüyor, kulakları duyuyor. Kısacası her insan gibi onlarda zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Ne yapmalıydılar? İçinde bulundukları bu hal yüzünden kahredip hayata mı küsmeliydiler? Yoksa etrafındaki yakınlarına eşlerine dostlarına sırt mı çevirmeliydiler?

Elbette ki hayır! Bu hallerin atlatılması ne hayata küsmekle ne de etrafındaki insanlara sırt çevirmekle mümkündü. Bu kardeşlerimiz ne kimseye küstüler nede sırt çevirdiler. Takdiri İlahi böyleymiş, hayırda şerde Allah’tandır diyerek, her şeyin üç günlük bu dünya hayatından ibaret olmadığını hatırlayarak tekrar hayata tutundular. Çünkü her ne kadar yürüyemeseler de ayakları bedenlerini taşıyamasa da o güzel yürekleri atıyor ve hayat devam ediyordu. İşi tembelliğe vurmadılar. Yani o halleriyle kendilerini hayata bağladıkları gibi ailelerine de yük olmamak için gayret gösterdiler. Hatta onlara umut oldular.

Yürüyemeseler de hayatımızın her alanına girdiler. Bizimle sokaklarımızı süslediler. Parklarımızın, bahçelerimizin, eğitim yuvalarımızın ve iş hayatımızın vazgeçilmez parçaları oldular. Camilerde ve mescitlerde saf tuttular. Yürüyüp koşamasalar da onlarda tıpkı her insan gibi bu hayatın hep içinde oldular. Kısacası yaşama sevinçlerini hiç kaybetmediler.

Şimdi bizlere düşen şey, yürüme nimetinden yoksun olan bu kardeşlerimizi hayata tutunmaları için yardım elimizi uzatmak. Eğer ihtiyaç sahibi olan bu kardeşlerimizi görmezden gelirsek, onları yürümek dışında başka şeylerden de yoksun bırakmış oluruz.

Sevgili izleyenler! Şimdi dikkatleriniz bir noktaya çekmek istiyorum. Yürüyemeyen bu kardeşlerimiz, ömürlerini onlara ayak olan hatta can olan tekerlekli sandalye ile geçiriyorlar. Onunla sokaklarda geziyor, işe gidiyor, aramızda oluyorlar. Onunla nefes almak için kendilerini sokağa atıyorlar. Yani tekerlekli sandalye ile hayata tutunuyorlar. Adeta onların eli oluyor ayağı oluyor belki de her şeyi oluyor o sandalye.

İşte bizde dedik ki, bu defa bu kardeşlerimiz için seferber olalım. Uganda’ya, Haleb’e nasıl kardeş elini uzattıysak bu sefer bu kardeşlerimize aynı eli uzatalım.

Fatih Medreseleri Vakfı olarak bu hususta ilk adımı bizler atıyoruz ve 30 tanesi akülü, 100 tanesi normal olmak üzere toplam 130 adet tekerlekli sandalye ile bu kampanyayı başlatıyoruz. Bu kampanya hem ülkemizdeki hem de Halep’teki yürümeye muhtaç kardeşlerimize hayat verecek. Bu kampanya ile mağdur insanlarımıza hep beraber yardımcı oluyoruz. Onların eli oluyoruz, ayakları oluyoruz. Onların hayata tutunmalarına vesile oluyoruz. Haydi! Yürümeye muhtaç kardeşlerimize Allah için yardım elimizi uzatalım. Yürümekten yoksun olan bu buruk kardeşlerimize alınacak tekerlekli sandalyelerle bir ferahlık verelim! Yapacağımız destekle onları hayata bağlayalım.

Ülkemizdeki ve Halep’teki mağdur kardeşlerimize ayak olacak akülü tekerlekli sandalyenin bedeli 2500 Türk Lirsası. Aküsüz olanların bedeli ise 250 Türk Lisa’sıdır.

Haydi, sen de bir kardeşinin engelini kaldırarak ayağı ol! Onun hayata tutunmasına vesile ol.

Yorum yapın