Müslüman Kadına Batı Kaynaklı Hak Aramak Onu Aşağılamaktır | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Müslüman Kadına Batı Kaynaklı Hak Aramak Onu Aşağılamaktır


musluman-kadin-24-04-2012-baslik

Fatih Medreseleri Beykoz Kavacık Medine Mescidinde kadınlara özel sohbet düzenledi. Sohbette Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi önemli konulara değindi.

 

Genel Başkan; “Sevgililer günüydü, kadın hakları günüydü, anneler günüydü, zorla evlendirmekti, tacizdi, tecavüzdü, töre ve namus cinayeti, kadına karşı şiddete hayırdı derken uzun zamandır Türkiye’de kadınları ve aileyi konuşuyoruz, konuşmalıyız da. Bu konularda herkes bir şey söylüyor yazıp çiziyor hatta kanun bile çıkardık en sonunda. Çünkü kâinatta aile kadar önemli bir kurum ve kadın kadar aile müessesini ayakta tutacak bir varlık yoktur. Bunların tamamı son derece güzel ve sevindirici çalışmalar” dedi.

BATIDAN ALABİLECEĞİMİZ HİÇ BİR ŞEY YOK

 

Konuşmasının devamında Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Üzüntü ve kaygı verici olan ve tüm bu çalışmaları noksan bırakacak olan şu ki; iki yüz yıldır ülkemizde tüm bu sorunlara batı kaynaklı ve batıyı referans alan ölçülerle çareler aranmasıdır. Hâlbuki “kendisi himmete muhtaç dede ağyara nasıl himmet ede” kabilinden kendi aile mefhumu çökmüş âdeta aile diye bir şey kalmamış gençliği uyuşturucu, alkol, kumar ve zina bataklığında debelenen, gelecek nesil diye debelenen, ileriye bakabilecekleri hiçbir şeyi kalmamış batıdan bu konuda bizim alabileceğimiz hiçbir şey yoktur.

KADINLARA ALLAH’IN VERDİĞİ DEĞERİ VERELİM

 

Kadına İslam’ın ona tanıdığı hakkı, Allah’ın ona verdiği değeri verin zaten problem bitmiştir. Yoksa Müslümanın hanımına batının vereceği hak ya da değer onu aşağılamaktan ibarettir. Şu konu da çok önemli kadına karşı şiddet derken şiddet sadece kadının dövülmesi, yaralanması, öldürülmesi mi midir? Devlet tarafından kendilerine vesika verilip ticaret malı olarak genel evlerinde satılan kadınlar fiziki ve ruhi şiddete maruz kalmıyorlar mıdır? Devletin bir yandan kadına şiddete karşıyız buna çözüm buluyoruz, kanunlar ve düzenlemeler yapıyoruz deyip diğer yandan da ona vesika verip bundan vergilendirilmiş kutsal kazanç elde etmesi ancak cahiliye devrinin kadın haklarında olabilir.

 

Bütün dünya bu konu da batıyı örnek alıyor. Uyduk sürüye gidiyoruz denilirse biz de deriz ki; Uydun sürüye ama hangi sürüye uydun? Uyduğun sürü meraya otlamaya giden sürü mü? Yoksa mezbahaya kesime giden sürü mü? Kâfirlerin sürüsüne uymak cehennemde uyandırır insanı, diyerek sohbeti tamamladı.

 

Sohbet okunan hatim ve Yasin-i şeriflerin dualarıyla sona erdi.

 

Yorum yapın