Ezber Bozan Konferans | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ezber Bozan Konferans


dsc_0305

11 Mart 2012

 

İstanbul Örnek Genç Konferansı

 

Son yıllarda İstanbul ve Türkiye genelinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Fatih Medreseleri ülke genelinde her ay sekiz ayrı ilde gerçekleştirdiği Örnek Genç Konferanslarının 34. halkasını İstanbul Beykoz’da bulunan Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksinde büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Katılımın oldukça üst düzeyde olduğu, birbirinden güzel konu ve konukların yer aldığı konferansa, ilgi oldukça büyüktü. Yaklaşık 2.500 kişi kapasiteli Spor Kompleksi adeta doldu taştı.

 

İstanbul Örnek Genç Konferansının sunuculuğunu yapan, Fatih Medreseleri Heyet Kurulu Üyelerinden Ahmet Binici Hoca her şeyi ile Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’i temsil eden Mahmud Efendi Hazretlerine Fatih Medreseleri adına şükranlarını ilettikten sonra, programın akışı hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

 

Program, her zamanki gibi kelamların en güzeli olan Allah’ın Kelamı olan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Merkezi Bölge Müdürlerinden olan Sami Geniş hocanın güzel kıraatı salondakilerin gönüllerini adeta fethetti.

 

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Fatih Medreseleri Heyet Kurulu Üyelerinden Reşit Kazancı Hoca salondakilere; “Nice azları çoklara galip kıldık” ayeti kerimesini hatırlatarak sayısal çokluğun önemli olmadığını, asıl önemli olanın, işin hakikatini anlayarak davaya gerçek manada sahip çıkmaktan geçtiğini söyledi. Ayrıca gerçek dava erlerinin sayıca çok olmasa bile Allah’ın yardımı ile daima muzaffer olacağını belirtti.

 

Açılış konuşmasının ardından bu kez sahneye küçük yaştaki çocukların oluşturduğu Fatih Medreseleri Mether takımı çıktı. İstiklal marşı ve Osmanlı marşlarını icra eden minik yavruların performansı oldukça etkileyiciydi.

 

Genç yaşına rağmen Fatih Medreseleri’nin Kavacık’ta bulunan Medine Mescidinde Müdürlük vazifesini yürüten Osman Bayraktar Hoca, Peygamber (s.a.v.) müjdesine mazhar olan, İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmed Han’ın örnek hayatını etkileyici bir üslupla anlattı. Fatih Medreselerinin genç müdürü Bayraktar, “Osmanlı şehzadelerinin ilk eğitim olarak Kur’an eğitimi aldığını ve dünyaya hakim olan bir devletin temelinde bu eğitimin rolü olduğunu belirtti. Eğer aynı gücü ve itibarı kazanmak istiyorsak, bunun ancak ve ancak Kur’an eğitimiyle yapılabileceğini” söyledi.

 

Söz daha sonra Fatih Medreseleri bünyesinde eğitim gören minik talebelere verildi. Küçük yaşlarına inat ayet ve hadisler okuyup mana veren minik talebeler, salondaki herkese adeta geleceğin örnek gençleri olacaklarını gösterdiler.

 

Minik talebelerin ardından Fatih Medreselerinde eğitim gören bir başka talebemiz Hafız Enes Canpolat, Merhum Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine yazdığı Çanakkale Destanı şiirini okudu. Ardından Fatih Medreseleri Heyet Kurulu Üyelerinden Mesut Özdemir Hoca yanında üç hafız ile sahneye çıktılar. Hafızlara Kur’an-ı Kerimden ayetler soruldu ve hafızlardan ayetleri okuması istendi. Birbirinden zor sorulara doğru cevap veren küçük hafızlar, insan zekasının eğitildiğinde nasıl mükemmel sonuçlar verdiğini tüm salona göstermiş oldu. Ve böylece Fatih Medreseleri, hafız yetiştirmede iddialı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

Programın devamında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek kürsüye gelerek duygu ve düşüncelerini aktardı. Böylesi bir programa söyleyecek bir söz bulamıyorum. Fatih Medreselerine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum diyen başkan, bundan sonraki programlar için elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti.

 

İslam’ın ilk muallimi olma şerefine nail olan Mus’ab Bin Umeyr (r.a.)’ın hayatını akıcı ve güzel üslubu ile anlatan Fatih Medreseleri genç Hocalarından Yusuf Ergün, dinleyicilere İslam davasına nasıl sahip çıkmak gerektiğini ve ne tür fedakarlıklarda bulunmamız gerektiğini hatırlattı.

 

Türkiye birincisi Hafız Fatih Bilir Hoca güzel kıraatı ile okuduğu aşr-ı şerif ile dinleyenlere eşsiz bir Kur’an ziyafeti verdi.

 

Programın sonunda konuşan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar, salondaki dinleyicilere seslenerek, bu işin olduğunu söyledi. Herkesin mevki ve makamına göre bu işe sahip çıktığı takdirde İslam’ım tüm dünyaya hakim olacağını belirtti.

 

Devamında Genel Başkan, Allah’ın dinine yardımcı olma hususunda mutlaka çalışılması gerektiğini vurguladı. Yarın huzuru ilahiye çıktığımızda, sorulan suallere cevap verememenin ne kadar kötü bir şey olduğuna değinen Bayraktar, böylesi bir duruma düşmekten Mevlam hepimizi muhafaza etsin diyerek, duada bulundu. Son olarak Genel Başkan,  bu tür programların Sinan Erdem ve İnönü Stadı gibi daha geniş mekanlarda yapılması gerektiğini ve bunu arzuladığını dile getirdi. Konuşmasının sonunda birlik ve baraberliğin önemine vurgu yapan Genel Başkan, salondaki katılımcılara tekrar tekrar teşekkür etti.

 

 

Yorum yapın
    1. adem topaloglu diyorki;

      allah sizden razı olsun hakikattan örnek genc cıkarıyorsunuz