Çanakkale…! | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Çanakkale…!


Anlatmakta kelimelerin aciz kaldığı akılların durduğu imanın coştuğu bir zaferdir Çanakkale.

18 Mart 1915 bundan tam 100 yıl önce ölürsem şehit kalırsam gazi inancıyla dinimizi, iffet ve namusumuzu vatan topraklarımızı muhafaza için seve seve, göre göre 253.000 şehidimizin canlarını feda ettiği zaferin adıdır Çanakkale.

Milletimize ‘’Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli’’ dedirten imanla, yaşları henüz 15 inde 20 sinde gencecik fidanların kınalar yakılarak ezanlar dinmesin, bayrak inmesin, eğer şehit olmadan dönersen sütüm sana haram olsun şuuruyla düğüne gönderilir gibi şehadete yollandığını zaferin adıdır Çanakkale.

Yeri geldi yırtıcı bir aslan gibi çarpışan, yeri geldi yaralı düşmanına su verip sırtında taşıyarak dünyaya insanlık dersi veren, böyle güzide bir ecdadın torunları olarak bizleri de Çanakkale’yi geçilmez kılan ruha sahip miyiz?

Kendini öldürmeye gelen yaralı düşmanına karşı son derece merhametli olan bu ecdadın torunları bugün birbirlerini boğazlar vaziyete gelmişse Çanakkale ruhunu taşıdığımızı söyleyebilir miyiz?

Yine o gün saçının bir telini namahreme göstermemek için canını veren anaların, nenelerin, torunları olan kızlarımız, bugün üniversitede, işyerlerinde, AVM ve parklarda son derece uygunsuz kılık kıyafet ve davranış içinde olmaları kahraman annelerini mi, nerelerini mi, yoksa Çanakkale’yi işgal için gelen düşmanların peşinden gittiğini mi bize göstermektedir.

Üzülerek ifade etmek isteriz ki gençliğimizle alakalı bugün toplumumuzda görmeye alıştığımız ve acı haberlerini işittiğimiz manzaralar, Çanakkale’yi geçilmez dedirten ecdadımızın kemiklerini sızlatan manzaralardır.

Eğer bu şanlı ecdadımız mezarından kafasını kaldırıp bize bir baksaydın Eyvah Çanakkale geçilmiş mi cennet vatanımız işgal mi edildi demezler miydi? Anadolu ve Çanakkale bir daha Feth edilmeli ve işgal güçlerinden temizlenmeli demezler miydi? O gün düşmanın en ileri teknolojisine sahip olan düşman Çanakkale’yi topla tüfekle geçmemiş ne yazık ki aynı düşman kendi kültürüyle gençlerimizin ahlakını bozarak, Çanakkale’yi geçmiştir.

Bugünkü işgaller vatan topraklarını işgale değil, vatan evlatlarının kalbini, ahlakını, fikir ve imanını bozarak işgal etmektedir. Bugün Çanakkale şehitlerimizle övünmek istiyorsak, gençlerimize dost ve düşman kavramlarını, iman ve küfür mücadelesini, Çanakkale ruhunu öğretmeli ve bunu daima canlı tutacak bir anlayış ve eğitimi nesillerimize kazandırmalıyız.

O gün iman gücüyle düşmana ecdadımız nasıl galip geldi ise, o iman şuuru bugün gençliğimize  lazımdır. O gün canlarını ve mallarını vererek Allah’ın dinine yardım eden ecdadımız, nasıl Allah’ın yardımına layık olduysa bugün de onların torunları olarak bizler aynı fedakarlık, teslimiyet ve anlayış ruhu içinde Allah’ın dinine yardım edip, rabbimizin yardımına layık oluruz.

Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor gazilerimize bu mücadele ve fedakarlıkları sebebiyle şükranlarımızı arz ediyoruz hepsinden Allah razı olsun

Yakarış Bizden Muvaffakiyet Allah’tandır.

 

FATİH MEDRESELERİ YAZI İŞLERİ KURULU

Yorum yapın