Cemaat İçi Derin Yapılanma (3) | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Cemaat İçi Derin Yapılanma (3)


İNSANLIĞA ÜSTÜN HİZMET ÖDÜL TÖRENİNE NEDEN ENGEL OLMAK İSTEDİLER?

 

24 Ekim 2010 tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılması planlanan “İnsanlığa Üstün Hizmet Ödül Töreni” maalesef yapılan engellemeler neticesinde bir otelin konferans salonunda yapıldı. Ve böylelikle 42 ülkeden 320 ehlisünnet ulemasının katıldığı bu muhteşem organizasyon, küçük bir mekâna hapsedilmiş oldu.

 

Programın Sinan Erdem’de yapılmayışının en büyük nedeni ise 22 Ekim 2010 tarihinde Yeni Şafak Gazetesinin manşetten “Cübbeli Ahmet’ten Provokasyon Hazırlığı” başlıklı bir haber yayınlaması oldu. Muhafazakâr bir gazetenin manşetine taşıdığı bu haber, ülke gündemine bomba gibi düştü. İnsanlar, haberin içeriğinden çok İslami kesime yakın olduğu zannedilen bir gazetenin bu haberi manşetine taşımasına şaşırmıştı. Yaşanan bu hadise bizlere, derin yapının cemaatler dışında medyanın içine de nasıl sızdıklarını göstermiş oldu. Derin yapılanma, yaptığı bu propaganda ile programa engel olamadı ama programın geniş kitleler önünde yapılmasını engellemiş oldu.

 

 

FİTNE- FESADA ASLA TARAFTAR OLMADIM OLMAM DA

 

Ödül töreni ile kamuoyunda atılan iftiralara yönelik Efendi Hazretleri (k.s.) basın yoluyla bazı açıklamalarda bulunmuştu. Dilerseniz Efendi Hazretlerimizin  (k.s.) açıklamalarını okuyalım:

 

“Hayatım boyunca insanlara merhametli, dürüst, nazik ve hukuka riayet eden şahıslar olmalarını tavsiye ettim.”

 

“Manen ve madden ülkemizin kalkınması, huzur içerisinde olmasına katkı ile dâhili fitne ve harici kötü niyetli davranışlara karşı insanlarımızı uyarmaya gayret ettik. Asla fitne ve fesada taraftar olmadık ve olmayacağız.”

 

“Hayatımızın hiçbir döneminde meşruiyet dışında olmadık ve olmayacağız.”

 

–  “Fitne ve fesada taraftar olmadık ve olmayacağız. Hiçbir şahıs ya da grupla hususi mahiyette bir münasebetimiz de olmamıştır. Böyle bir ihtiyaç ya da niyet içerisinde de olmadık. Hal böyle iken; bazı şahıs, mihrak veya grupların değişik ancak iyi niyetli olmadığı aşikâr maksatlarla kendilerini bizimle irtibatlı gösterme teşebbüslerini üzüntü ile izliyorum. Hangi maksatla olursa olsun bu teşebbüslerin tamamen iftira mahiyetinde olduğunu açıkça belirtiyorum.”

 

–  “Ülkemizin huzurunu hem de şahsımızı ve uzun süre vazife yaptığımız camiyi ve cami cemaatini bu faaliyetlere alet etme gayretlerini üzüntü ile izliyorum. Hiçbir şüphem yok ki devletimiz, bu çirkin ve özel maksatlı faaliyetleri takip ediyor, gerekli tedbirleri alarak kendi halinde masum ve temiz insanların manen ve madden üzülmelerine, zarar görmelerine mahal vermeyecektir.”

 

AMAÇ İSMAİLAĞA CEMAATİNİ ETKİSİZLEŞTİRMEK

 

İsmailağa cemaatine yönelik sözlü ve fiili saldırılardan bazılarını yazmış olduk. Bahsi geçen hadiselere getirilecek yorumlar, herkesin kafasında farklılık arz edebilir. Karanlık hadiselere yorumlar ne kadar farklı olursa olsun, hepsinin kesiştiği ortak bir nokta var o da; olayları organize eden yapının, “İsmailağa cemaatini etkisizleştirmek!” istemesi. Kısacası derin yapılanma, kışkırtıcı faaliyetlerle İsmailağa cemaatini halkın nazarında sürekli itibarsızlaştırmak istemektedir. Ancak bunda bir türlü başarılı olamamışlardır.

 

ENERJİMİZİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN MUHAFAZASI İÇİN HARCAMALIYIZ

 

Kamuoyundaki yalan yanlış yorumlara takılarak, kafa karışıklığına mahal vermek yerine hadiselerin ortak noktasından hareketle yola çıkılmalıdır. Yani cemaat üyesi olan herkes enerjisini suçluyu bulmak yerine, cemaat içi birliği muhafaza etmek için harcamalıdır. Çünkü bu ülkede faili meçhul cinayetlerin aydınlanması, hiç kolay değil. Cinayeti işleyenleri bulsak bile azmettirenler bir şekilde hala iş başında olacaklardır. Ayrıca engelleyici faaliyetlerde bulunanlar deşifre olsa bile, perde arkasındaki organizatörler hala saklı kalacaklardır. Kısacası bulduğumuz suçlular, olayın perde arkasında yer alanlar değil, maşa olarak kullanılanlar olacaktır.

 

Cemaatimizin menfaatlerini kendi menfaatlerimizin önünde tutarak hareket etmeliyiz. Derin yapılanmanın tüm oyunlarının boşa çıkartılmasının tek yolu var; Birlik ve beraberliğimizi sarsılmaz temeller üzerine oturmak. Ne zamanki cemaat içi birliktelik gerçek manada sağlanır, işte o zaman eli kanlı gizli eller, etkisiz hale gelir. Kirli ve karanlık oyunları da boşa çıkmış olur.

 

CEMAAT ÜYELERİ OLAYLARI ÇOK İYİ TAKİP ETMELİ

 

Cemaat içindeki derin yapının aktörlerini tanımak istiyorsak, camiamızda fitneye mahal verecek her türlü fiil ve davranışlarda bulunanları çok iyi tespit etmeliyiz. Cemaat üyeleri olarak hadiseleri çok iyi takip etmek durumundayız. Takip ederken hiç kimseyi es geçme lüksümüz yok! Cemaat içindeki konumu her ne olursa olsun ya da kamuoyunda ne kadar meşhur olursa olsun herkesin söylediklerini takip etmek durumundayız. Kimler cemaatte ayrılık istiyorsa, onlara kulak asmamalı ve asla peşinden gitmemeliyiz.

 

İnşallah, bir dahaki yazımızda konumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

Yorum yapın