Hoca Efendi Dünya'da Yaşanan Olaylar İle İlgili Açıklamalarda Bulundu | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hoca Efendi Dünya’da Yaşanan Olaylar İle İlgili Açıklamalarda Bulundu


Masum Bayraktar Hoca Efendi M. Sıddık Gülhan hocanın düğün merasiminde Dünya da yaşanan olaylar ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

 

Mısır, Suriye ve Dünyada ki tüm Müslümanların hallerini düşündüğümüzde, eğer bir Müslüman olarak içimiz yanmıyorsa, kalbimiz incinmiyorsa, burkulmuyorsa o zaman imanımızı mutlaka ve mutlaka gözden geçirmeliyiz.

 

Dünya Müslümanlarını bu halde gördüğümüz halde sadece dünya menfaatiyle, maddeyle ve dünyevileşmekle hayatımızı sürdürmenin derdindeysek o zaman zaten sana söyleyecek bir şey yok.

MÜSLÜMAN MÜSLÜMANLA UĞRAŞMAMALI

 

Dünya Müslümanlarının bu hali gözünün önündeyken Müslüman Müslümanı fitnelemeye kalkıyorsa ona bir şey söyleyemezsin, sen zaten Müslümanlarla uğraşıyorsun.

 

Dünya Müslümanları bu haldeyken sen geceleri çok rahat uyuyabiliyorsan, iştahın kaçmıyorsa, yemekten ve içmekten hiç kesilmiyorsan gerçekten sana söyleyecek bir şey yok, sen duyarsız, gafil, kendini bilmez bir Müslümansın.

 

Dünyada masum insanlar öldürülürken, katledilirken elini açıp ta dua edemeyecek kadar, ağlayamayacak kadar aciz bir Müslüman mıyız?

 

MÜSLÜMANLARI DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

 

Sen bir Müslüman olarak İslami kimliğinle, İslami ahlakınla bu olaylar karşısında nasıl bir duruş sergiliyorsun? Gerçekten Müslümanları düşünüyor musun? Kalbin inciniyor mu? Rabbim diyerek, geceleri yatağından kalkıp ta müracaat ediyor musun? Müslümanlarla bir araya gelip te dertleşiyor musun? Yoksa hangi yazlık senin hangi yazlık benim nerede tatil yapayım diye mi düşünüyorsun? Bu mantıkla işimiz zor. Allah’ım hepimize duyarlı Müslümanlar olmayı İkram eylesin.

 

Bugün Mısır’da, Suriye’de, orada burada değil, dünyanın her yerinde 1,5 milyar Müslüman var deniliyor,  eğer 1,5 milyar Müslümanın adımı aynı olsa hiç kimsenin sana laf söyleme şansı var mı, sana bakma şansı bile yok. Ama Mısır’da, Suriye’de, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde Müslümanları birbirine düşürüyorlar, parçalıyorlar ondan sonra yutuyorlar. Müslüman katlediyorlar, o yüzden Allah’ım peygamber şuurunda, Peygamber hassasiyetinde, sahabe hassasiyetinde o birliği, o kardeşliği Tüm dünyada ki Müslümanlara ikram eylesin.

 

Çare budur bundan başka yol yok. Eğer Kur’an’da birleşirsek, sünnette birleşirsek, bu yolda gerçekten birbirimizi anlayış gösterirsek, sevgimizi, muhabbetimizi arttırırsak o zaman Mevla tüm dünyadaki Müslümanlara yardım edecek, yüzümüz ak olacak.

 

Yorum yapın
  1. ravza diyorki;

   Mevla sizleri basimizdan eksik etmesin hocam

  2. muhammed diyorki;

   Allah sizlerden razi olsun hocam

  3. Harun Candan diyorki;

   Ümmet olmadıkça kurtuluş zor.