Hocamızın 01.01.2015 Tarihli Kağıthane Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 01.01.2015 Tarihli Kağıthane Sohbeti


Masum Bayraktar Hoca Efendi 01.01.2015 tarihinde Kağıthane Yunus Emre Camii’nde sohbet düzenlendi.

Sohbetten kısa kısa;

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ahirette bizlere şefaatci olacak, ama biz O şefaati kazanabilir miyiz? Mahşerde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  üzmekten ağlamaktan bizleri muhafaza eylesin.

Efendimize tam anlamıyla tabi olmamız lazım ki şefaati kazanalım, ama şefaati kazanmak lafla olursa kesin kazandık, ama hakiki icraatla ise Mevlamız kazanabilmeyi nasip eylesin.

Ebu Bekir (r.a.) Efendimizi müşriklerden kurtarmak için ölesiye dayak yemiş, Musab Bin Umeyr (r.a.) Efendimize kılıç gelmesin diye vücudunu siper etmiş, Ebu katade (r.a.) Efendimize ok gelmesin diye gözünü feda etmiş, Sahabe Efendilerimizin hanımları eşlerini Uhud’a gönderirken eşlerine, oğullarına; “Efendimize bir şey olursa, olurda şehit olursa sakın sizde geri dönmeyin” demiş! Peki biz bu fedakarlıkları yapabilir miyiz? İnşallah yaparız.

Tam anlamıyla tabi olmazsan itaat etmezsen, yarın mahşer de sorarlar neyle geldin nasıl geldin diye!

Eğer Efendimize karşı hakiki sevgiyi, muhabbetti yakalayamazsan nefsin seni ele geçirir kendi doğrularını yapmaya devam edersin!

İnsan kendi nefsani duygularını, arzularını bir kenarı bırakması lazım.

Şimdi adam diyor ki “Ben babama kızdım konuşmam onunla, ben abime kardeşime kızdım onunla görüşmem. Neden diye soruyoruz mal kavgasından ondan bundan, şimdi bu iş midir?

Mevla Teala bize hatalarımızdan dolayı kızsaydı affetmeseydi, şimdi hepimiz açlıktan ölürdük, bir lokma nimet bulamazdık!

Rabbimiz “Eğer size hatalarınızın cezasını hemen verseydim, dünyada bir tane canlı bulamazdınız” buyuruyor.

Eğer affedilmeyi seviyorsak, affetmeyide seveceğiz

Rabbimiz “Bir kavim var ben onları seviyorum onlar beni seviyor” buyuruyor. Peki kim bu kavim? “Müminlere şefkatli olanlar, kafirlere meyletmeyenler”

Herkesin nefsi nefsi dediği Efendimizin ümmeti ümmeti dediği mahşer gününde Efendimizin şefaatine nail olmak için çalışacağız.

Mahşer günü öyle dehşetli bir gündür ki kimse başkasını düşünemez, ne zaman ki gökten yağmur yağarcasına kitaplar verilir işte o zaman kitabını sağ taraftan alanlar mutluluk ile ailesini çoluğunu çocuğunu aramaya başlar!

Bir abimiz bu Ayeti kerime’yi bir türlü anlayamadığı ancak Arabistanda gerçekleşen tünel faciasında hanımı hemen karşısında olduğu halde kendi meşguliyetinden kendi sıkıntısından hanımına yardım edemediğini işte o zaman bu Ayetin hakikatini anladığını ifade ediyor.

Mevla’ya kafa tutulmaz, kendimizi ve ehlimizi ateşten sakındıralım!

Rabbimiz “Öyle müminler var ki; onlar Rablerine verdiği sözleri tuttular” buyuruyor.

Medine’den Uhud meydanı yürüme mesafesiyle 45 dk. Efendimiz savaş için 950 kişi ile yola çıktı ama 22,5 dk sonra 320 kişi Medine’ye geri döndü Mevla Teala’da onları münafık ilan etti.

Mevla Teala kaliteli iman sahibi olabilmeyi hepimize ikram eylesin.

Yorum yapın