Hocamızın 27.06.2014 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 27.06.2014 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi


Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin 27.06.2014 tarihinde Medine Mescidi’nde yaptığı cuma sohbeti ve hutbesi

Cuma Hutbesi;

Ramazan ayından istifade edememek en büyük tehlikedir. Zoru başarırsın.

Ramazan ayının kıymetli oluşu Ramazan öyle kıymetli bir aydır ki Kur’an o ayda indirildi.

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Çünkü Kur’an Kadir gecesinde indirilmeye başladı.

Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Kur’an dan istifade edelim. Kur’an’sız bereket olmaz. Kur’ansız doğru bulunmaz Kur’an doğruyu bulma vesilesidir.

Beğenilmeyen hoşlanılmayan ahlaklarımızdan vazgeçeceğiz. Bu Ramazan da kararlar vermeliyiz eksiklerimizi tamamlamalıyız.

Bir mümine sıradan Ramazan yaşamak yakışmaz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor; “Her kim imanlı olduğu halde oruç tutar mükafatını Rabbinden beklerse geçmiş günahların affolunur.”

Bu sene Ramazan I’n tadını zevkini çıkaralım.

 

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Şaban Ayının Son Cuması Buyurduğu Hutbe;

Ey İnsanlar! Şüphesiz Allah’ın ayı bereket, rahmet ve mağfiret ile size doğru gelmekte, o öyle bir ay ki Allah katında en üstün aydır. Bu ayın günleri günlerin, geceleri gecelerin ve saatleri de saatlerin en faziletlisidir. Allah bu ayda sizi kendi ziyafetine davet ederek, sizlere değer vermiştir. Nefesleriniz zikir, uykularınız ibadet, amelleriniz makbul ve dualarınız kabul edilmiştir. Öyleyse doğru niyet ve temiz bir kalple Allah’a dua edin ki; sizi bu ayın orucunu tutmaya ve onda Kur’an okumaya muvaffak etsin. Şüphesiz halkın en kötüsü bu ayda bağışlanmayanlardır. Bu oruç ayında açlık ve susuzlukla kıyamet gününün açlık ve susuzluğunu hatırlayın. Fakir ve miskinlere yardım edin, büyüklere saygılı, küçüklere sevgili olun, akrabalarınızla ilişkinizi koruyun, dilinizi gözünüzü ve kulaklarınızı haramdan sakındırın. Eğer yetimlerinize şefkatli davranılmasını istiyorsanız, sizde başkasının yetimine iyi davranın. Günahlarınızdan pişman olup tövbe edin, namaz vakitlerinde dua etmeyi unutmayın çünkü o zamanlar en faziletli vakittir. Allah kullarına rahmet gözüyle bakar, dua edip onu çağırdıklarında icabet eder.

 

 

Cuma Sohbeti

Yorum yapın