Masum Bayraktar Hoca Efendi Kimdir? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Masum Bayraktar Hoca Efendi Kimdir?


1973 yılında İstanbul Fatih’te doğdum. İlk eğitimime 5 yaşında İsmailağa resmi Kur’an kursunda başlayıp, 7 yaşında Mehmet Boz Hocamda hafızlığımı tamamladım. Daha sonra 14 ay boyunca dedem olan İhsan Efendi’de hafızlığımı hasladım.

 

7 YAŞINDA HAFIZ, 10 YAŞINDA ARAPÇA’YA BAŞLADI

 

10 yaşında Muhammed Omay Hocamın kontrolünde Arapça eğitimine başladıktan sonra sırasıyla; Abdülkerim Hocamdan Hadis, Ali Şükri Sula Hocamdan Tefsir, Nedim Palayan Hocamdan Akaid, Hızır Ali Muratoğlu ve Ahmet Ustaosmanoğlu Hocamdan Fıkıh, Bayram Ali Öztürk Hocamdan Belağat, Ahmet Vanlıoğlu hocamdan Usulü Serahsi derslerini aldıktan sonra eğitimimizi İsmailağa Kur’an kursunda tamamladık.

 

 

 

18 YAŞINDA HOCALIĞA BAŞLADI

 

Daha sonra Hacı Musa dedemin Efendi Hazretlerimizden aldığı izinle Çarşambada bulunan Tekke kursunda okutma hayatına başlamış olduk. Hafızlık eğitiminin ardından Arapça eğitimi verebileceğimiz bir medrese açtık. Talha Hakan Alp Hocamız ile beraber Arapça eğitim sitemini kurduktan sonra ve eğitim vermeye başladık.

 

Efendi Hazretlerimiz 1995 yılında medreseleri bırakmamak ifadesi şartıyla ifadesini kullandı. Oradan da anladık ki çok medresemiz olacak.

 

Yetiştirmiş olduğumuz hoca kardeşlerimizle beraber medrese çalışmalarımıza ağırlık verdik. İlk önce Fatih, Esenler ve Sultan Çiftliği ilçelerinde başlayan medreselerimiz bugün Elhamdülillah İstanbul’da 100 medreseye ulaşmıştır. Diğer illerde de açılan 75 medrese ile toplamda 175 medrese ile eğitim hizmetlerimize devam ediyoruz.

 

Zahiri eğitimim yanında 1991 yılında Efendi Hazretlerimizden tarikat dersi aldım. Efendi Hazretlerimin ali himmetiyle 1997 yılında tarikat derslerimi tamamladım.

 

7 SENE İSMAİLAĞA’DA MUKABELE OKUDU

 

7 yıl İsmailağa camiinde Efendi Hazretlerimizin mihrabında mukabele okudum.

 

Hızır hocamızın şehadetinden sonra Çukur bostanda vazife yapmaya başlamış olduk.

 

SULTANIMIZIN BU SÖZÜ BİZE REHBER OLDU!

 

Sultanımızın şu sözü bize hep rehber olmuştur; Her mahalleye bir kız, bir erkek medresesi açın, İslam’ın geleceğini sizlere söz veriyorum. Bu ifade tabi her zaman bizim için çok manidar ve önemlidir.

 

Yorum yapın