Masum Bayraktar Hoca Efendi'nin 05.06.2014 Tarihli Perşembe Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin 05.06.2014 Tarihli Perşembe Sohbeti


Bu Sohbetimizde Risale’de anlatılan beyt’ten bir tanesi yaşama kararı verelim!

“Sakın Namahreme bakma, göz atma, budur redde sebep, gafletle yatma, hâdi münkirleri esrara katma, hâdi müminleri mûhtarla satma, edeptir yol asıl hakka gidelim, cemale ba kemale seyredelim” buyuruyor Büyük Şeyh İsmet Garibullah Efendi, burda bir çok ders veriyor ama biz bir tanesi yapma kararı alalım.

Nedir o “sakın namahreme bakma” Mevla hepimizi muhafaza eylesin.

Yani gözlerimizi haramlardan sakındıracağız, bu haramı normalleştirmeyeceğiz, sıradanlaştırmayacağız, her yerde aşikar olduğu için bunda bir şey yok demeyeceğiz Rabbimiz bunu haram kılmıştır diyeceğiz, hele şu yaz aylarında gözlerimizi koruyacağız inşallah.

Göz nimeti, bizi yoktan var eden, her şeyi ikram eden Rabbimiz vermiş olduğu ne güzel bir nimet.

Rabbimiz bizlere karşılıksız göz nimetini vermiş, her şeye bakmamıza da izin vermiş, ama sana haram edilenlere bakma.

Alemde ki tüm güzellikleri seyret, ama Rabbinin Haram kıldığı şeylere bakma, Allah’ın sana vermiş olduğu emaneti göz nimetini koru.

Her konuda bir tane yasak vardır, ama insanda nefis o tarafı çektiği için her şey yasak diye düşünür insan.

Göz nimetinde yasak çok değil, yasak çok olsa bahane uydurursun ama yasak bir tane, oda namahreme bakmamak.

Ebubekir Sıddık (r.a.) “nazar ber kadem” yaparmış, yani ayaklarının ucuna bakarak yürürmüş ki o gün ki şartlarda, bugün olsa herhâlde ihtiyacı dışında dışarı çıkmazdı.

Hoca efendilerden bir tanesi bu şekilde yürürken bir âmâya çarpıyor, âmâda “be adam ben körüm sende mi körsündiyor, Hoca efendi de “evet bende Allah için körüm” diyor.

Bizde bunu yapacağız inşallah “Allah için kör olacağız

“Budur redde sebep, gafletle yatma” yani gaflet karşısında dalma, şimdi adam alıyor eline çay vb. şeyler televizyonun karşısına geçiyor, elinde nimet, karşında ne seyrettiğin belli değil, bide orda dalıp gidiyorsun, zaten televizyonda durmadan isyan var, Allah muhafaza etsin o isyan üzerinde bide sabaha kalkamazsak!

Hiç düşündük mü televizyon karşısında uyuduk gittik ve öğle ölürsek ahirette de öyle dirileceğiz Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor; “Nasıl yaşarsanız öyle ölürseniz, nasıl ölürseniz öyle diriltilirsiniz”

Sonra Mevla sana “senin burada ne işin var” diye buyurduğunda, “Ya Rabbi ben acizdim, zayıftım dersin”

Mübarek insan sana bunlar anlatıldı, bunlar söylendi, bu bilgiler verildi, gafletle yatma dendi, abdestsiz yatma dendi, yanlış yerlerde yatma dendi, yanlış ifadelerle yatma dendi, yatarken mutlaka dikkatli yat zikirle yat, Rabbinin hatırlayarak yat uykunu da ibadet yap dendi.

Yani “Ya Rabbi bu uykuyu ibadetlerime güç olsun diye uyumaya” niyet etsem uykun ibadet olur.

Yani uykun da ibadet olursa 24 saatini ibadetler geçirmiş olursun.

Hocamızın Perşembe Sohbeti

Yorum yapın