Ramazan-I Şerif'te Canlı Mukabele | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ramazan-I Şerif’te Canlı Mukabele


Ramazan-ı Şerifte yapılacak en faziletli amellerden bir tanesi de Kur’an’ı hatmetmektir. Yani mukabele okumaktır. Rasülullah efendimiz (sav)’in kuvvetli sünnetlerinden olan mukabele asrı sadette bizzat Efendimiz (sav) tarafından okunmuş ve Cebrail (as) tarafından dinlenerek takip edilmiştir. Bu güzel sünnet bu gün hafızlarımız ve hocalarımız vesilesi ile memleketimizin her ücra köşesinde cami, mescit ve medreselerde ilk günkü tazeliğiyle yaşatılmaktadır. Okuyanlar Peygamber Efendimiz (sav)’in, dinleyenler de Cebrail (as)’ın sünnetini icra etmiş olurlar.

9 YAŞINDAN BERİ MUKABELE OKUYOR

Henüz 7 yaşında hafızlığını bitirerek bu büyük şerefe nail olan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, 9 yaşından beri mukabele okuyor. Ayrıca Hoca Efendi yıllarca İsmailağa Camiinde Sultanımız Mahmut Efendi Hazretlerimizin huzurunda mukabele okumuştur.

MUKABELE CANLI OKUNUYOR

Hoca Efendi, her sene son derece titizlikle icra ettiği bu büyük vazifesini bu sene ilk defa FM TV Ekranlarından canlı olarak yerine getiriyor.

Hoca Efendi mukabeleye Ramazan-ı Şeriften bir gün önce yani 5 Haziran Pazar günü başladı ve her gün saat 11.00’da FM TV izleyicileri ile buluşuyor. Böylelikle mukabelenin Arafe Günü bitirilmesi hedefleniyor.

Konu ve ehemmiyetine binaen yer yer bazı ayeti kerimelerin manaları o anda anlatılarak, Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim’in büyük haberleri takipçilere anında duyuruluyor.

İslam tarihinde ilk defa böyle ekranlardan canlı bir sunumla yapılan mukabeleye ilgi gayet yoğun ve memnun edici olarak değerlendiriliyor. Binlerce izleyen tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen mukabele şimdiden Ramazan-ı Şerif’in enleri arasına girdi bile.

NİÇİN BÖYLE YAPILDI?

Ramazan-ı Şerif’in en faziletli amellerinden birinin de mukabele olduğuna vurgu yapan Masum Bayraktar Hoca Efendi, Bazı insanların hasta olduğu veya bir takım özürlere sahip olduğu için ve ayrıca ekranlardan bu işin daha çok Müslümana ulaşması mümkün olduğu için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Yorum yapın