Türkiye Hatibini Seçiyor | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor


Değerli Hocamız; Fatih Medreselerinin 2013 yılındaki projesiyle alakalı çalışmanızı anlatabilir misiniz?

 

Şimdi 3 Eylül 2012 yılında Elhamdülillah 173 şubelerimizle beraber çalışmalarımıza başladık. 2013 yılında yeni hedeflerimiz, yeni çalışmalarımız, yeni arzularımız var. Allah’ım tamamında başarılar nasip eylesin.

 

YARIŞMACILAR 81 İL’DEN KATILACAK

 

En önemli çalışmalardan bir tanesi 2011-2012 yılında Örnek Genç konferansları, Hayat dersleri ve merasimler yaptık. Bu sene de inşallah “Türkiye Hatibini Seçiyor” 81 il’de 500 hocamızın yarışmasıyla beraber ve neticesinde de inşallah son 5 kişiyle 29 Haziran 2013 Cumartesi günü saat 18.00’de Sinan Erdem Spor Salonunda finalini düşünüyoruz inşallah.

 

HER KESİMİN İSTİFADE EDEBİLECEĞİ 10 KONU

 

Bu nasıl olacak diye merak edersiniz, 10 konu hazırlandı. Halkımıza, cemaatlere, insanlara uygun insanların istifade edebileceği 10 konu. Bunlarla alakalı mesela insan, insanın önemi, aile hayatı, tesettür, Peygamberimizin sünnetleri ve Kur’an’ın önemi, Namazın önemi gibi 10 konu hazırlandı. Bunların 5 tanesini talebeler üzerinde talebeler yarışacak. Yine talebelerden de 500 kişi tespit edilecek 5 konuyu talebeler yarışacak 5 konuyu da hocalar yarışacak.

 

500 kişiden talebelerle beraber 1.000 kişiden son 10 kişi de finale kalmış olacak. Bunlar tabi 81 ilde çeşitli programlarla beraber 81 il’den de katılan hoca kardeşlerimiz ve talebelerimizle beraber hayata geçirilmiş olacak. Neticesinde inşallah hocalardan birinciye 20 bin lira, ikinciye 10 bin lira, üçüncüye 5 bin lira verilerek. Talebelerden de onlara uygun bir şekilde yine ayarlamalar yapılıyor. O şekilde onlara da verilerek 2013 yılında “Türkiye Hatibini Seçiyor” çalışmasına imza atıcağız inşallah.

 

Bunu tabii ek bir çalışma olarak değerlendiriyoruz, biz bunları yoksa 173 medresede bu sene beklemiş olduğumuz talebe rakamı inşallah on bin talebe bekliyoruz. Bu hususta 4 yaş 4 ay 4 gün aldığımız talebeler olduğu gibi okul yaşında olan talebeler okuluna giden okula gidip aynı zamanda medreseye gelebilecek talebeler, akşam dersleri ve hafta sonu eğitimi gibi derslere önem vereceğiz.

 

HALKIMIZIN MUTLAKA DİKKAT ETMESİ LAZIM

 

Ama bu sene halkımızın dikkat etmesi gereken en önemli olan şeylerden bir tanesi de 4. Sınıftan sonra hafızlık yaptırmak istiyorum, çocuğuma Kur’an okutmak istiyorum diyen her velinin Diyanet İşleri Başkanlığı kontrolünde olan resmi kurslardan müsaade almasıyla beraber yani ben çocuğuma hafızlık yaptırıyorum müsaade kağıdını alıp da okuluna teslim ettiğinde çocuklara 1 yıl okul arası verilecek. Bunu ilan ettiler çok önemli bir konu gerçi hafızlık bir yılda bitmez ama o bir yılda olay başlamış olur. İnşallah ikinci yılda hayata geçer bu şekilde hafızlıklar tamamlanmış olur. Buna halkımızın mutlaka dikkat etmesi lazım. Çünkü çok önemli bir konu.

 

4. sınıf bittikten sonra bir yıl ara verme hakkı var çocuklarımızın o arada Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi, ezberlerini tamamlaması, belli konularda dinini öğrenmesi ve hafızlıkta da baya bir seviyeye gelmesi mümkün. Ancak bir senede tamamlanması istisna talebeler için, çok zeki talebeler için normal olabilir, ama normal şartlarda bu hafızlık bir senede olması mümkün değil. Bunu kimse zaten kabul edemez ama bir sene olduktan sonra da inşallah ikinci senesi de açılır diye düşünüyoruz. Allah’ım tüm halkımıza bu konuda duyarlılıklar nasip eylesin.

 

Bu da inşallah Fatih Medreseleri olarak tüm şubelerimizde eğitim konusunda ciddi bir çalışmamız olacak. Bunun yanında da inşallah “Türkiye Hatibini Seçiyor” çalışmalarımızla beraber diğer organizelerimizi de zaten normal rutin hale geldiğinden dolayı tek tek anlatmaya gerek duymuyorum. Sohbetlermiş, Nişanlarmış, Düğünlermiş artık zaten şimdi de biliyorsunuz malumunuz Allah Rahmet Eylesin bir hocamızı kaybettik. Allah kabrini nur eylesin. Makamını cennet eylesin inşallah. Rahmetiyle muamele eylesin. Ve bu tabii cenaze işleri de rutin haline gelmiş oldu.

 

Allah’ım bu yolda güzel çalışmalar hepimize nasip eylesin. Eksik kalmaktan muhafaza eylesin.

 

 

 

Yorum yapın